“Xalça sənəti – mənaların təkamülü” sərgisi
23 sentyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Xalça sənəti-mənaların təkamülü” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, eyni zamanda sərginin kuratoru Şirin Məlikova layihə haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verdi. Qeyd edildi ki, bu, layihənin ikinci təqdimatıdır. Sərginin ilk açılışı bu ilin iyulunda Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasında baş tutmuş və Kazan Kremli Muzey-Qoruğunda nümayiş etdirilmiş zəngin ekspozisiya  tamaşaçıların böyük rəğbətini qazanmışdır. Vurğulandı ki, bu Tatarıstan Respublikasının paytaxtında Azərbaycan xalçaçılığına, onun zəngin ənənələri və müasir rəssamalrın yaradıcılığında yeni təcəssümünə həsr olunmuş ilk genişmiqyaslı sərgi olmuşdur.
Şirin Məlikova qeyd etdi ki, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi bu sərgi ilə paytaxt sakinləri və şəhərimizin qonaqları üçün  də XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəllərinə aid ecazkar klassik xalça nümunələrini  seyr etmək imkanı yaradır. Ekspozisiyada nümayiş olunan eksponatların hər biri ornament, rəng həlli və texniki xüsusiyyətlərinə görə müxtəlif regional ənənələri əks etdirən yüksək sənət nümunələridir. Tamaçaçılar həmçinin tanınmış rəssam və heykəltəraş Çingiz Babayevin əsərləri vasitəsi ilə qədim xalça sənətinin müasir interpretasiyasını, keçmiş və çağdaş zaman arasındakı “dialoqu” izləyə biləcəklər.
Daha sonra muzeyin eksperti, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru, Əməkdar rəssam Məmmədhüseyn Hüseynov xalqımızın ən qiymətli maddi və həm də mənəvi irsi olan xalça sənətinin daşıdığı yüksək bədii məzmun haqqında çıxış etdi.
“Bakı İncəsənət Mərkəzi” Yaradıcılıq Birliyinin baş direktoru Rafael Gülməmmədli isə layihənin vacib əhəmiyyətə malik olduğunu vurğuladı. Çingiz Babayevin xalçalarında əksini tapan və sirli mənalarla kodlaşdırılan ornamentlərin rəssamın dərin təxəyyülündən qaynaqlandığını ifadə etdi.
Çingiz Babayev isə öz çıxışında Azərbaycan xalça sənətinin müasir yaradıcı insanlar üçün əvəzsiz mənbə olduğunu bir daha qeyd etdi və yaradıcılığı haqqında söylənən dəyərli fikirlərə görə təşəkkürünü bildirdi.

Выставка «Искусство ковра – эволюция смыслов»
23 сентября 2021 года в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась церемония открытия выставки «Искусство ковра – эволюция смыслов». Открывая мероприятие, директор Азербайджанского национального музея ковра и куратор выставки Ширин Меликова подробно рассказала гостям о проекте. Было отмечено, что это вторая презентация проекта. Первое открытие выставки состоялось в июле этого года в Республике Татарстан Российской Федерации, а богатая экспозиция, представленная в музее-заповеднике «Казанский Кремль», вызвала большой интерес у публики. Было отмечено, что это была первая масштабная выставка в столице Республики Татарстан, посвященная азербайджанскому ковроткачеству, его богатым традициям и новому воплощению в творчестве современных художников.
Ширин Меликова отметила, что Азербайджанский национальный музей ковра этой выставкой дает возможность жителям и гостям нашей столицы увидеть прекрасные образцы классических ковров конца XIX – начала XX веков. Каждый из выставленных экспонатов представляет собой произведение высокого искусства, отражающее различные региональные традиции с точки зрения орнамента, цветовой гаммы и технических особенностей. Зрители также смогут увидеть современную интерпретацию древнего коврового искусства, «диалог» прошлого и настоящего через произведения известного художника и скульптора Чингиза Бабаева.
Затем эксперт музея, профессор Азербайджанской Государственной Академии Художеств, заслуженный художник Мамедгусейн Гусейнов рассказал о высоком художественном содержании коврового искусства, которое является ценнейшим материальным и духовным достоянием нашего народа.
Генеральный директор Творческого союза «Бакинский центр искусств» Рафаэль Гюльмамедли подчеркнул важность проекта. Он сказал, что орнаменты, отраженные на коврах Чингиза Бабаева и несущие в себе закодированный смысл, исходят из глубокой фантазии художника.
В своем выступлении Чингиз Бабаев подчеркнул, что искусство азербайджанского ковроткачества является бесценным источником вдохновения для современных творческих людей, и поблагодарил за ценные мнения к его творчеству.