“Gənc tamaşaçılar üçün muzey” adlı konfrans
19-21 oktyabr 2022-ci il tarixlərində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində (AMXM) “Gənc tamaşaçılar üçün muzey” adlı beynəlxalq konfrans keçiriləcək. Tədbir AMXM və Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, MDB ölkələrinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlığı Fondunun dəstəyi ilə həyata keçiriləcək.
“Gənc tamaşaçılar üçün muzey” konfransı gənc ziyarətçi kontingenti olan muzeylər, həmçinin valideynlər və təhsil müəssisələri ilə muzeylər arasında münasibətlərin bütün nüanslarını əhatə etmək üçün nəzərdə tutulub. Sessiyalarda “Uşaqlar, yeniyetmələr və valideynlər üçün muzey proqramları”, “Uşaqlar və muzey: muzey mühitində dayanıqlı inkişafın perspektivləri”, “Uşaq auditoriyasının genişlənməsi və dinamikası: inklüziv layihələr”, “Muzeylər və məktəblər: muzey pedaqogikasının üfüqləri”, “Muzeylərdə uşaqlar üçün rəqəmsal materiallar” kimi mövzular müzakirə olunacaq. Tədbirdə Azərbaycan, Almaniya, Bolqarıstan, Çexiya, Hollandiya, Latviya, Qırğızıstan, Özbəkistan, Rusiya, Serbiya, Türkmənistan kimi ölkələrdən 24 muzey işçisi iştirak edəcək.
Mövzunu nəzərə alaraq, bu konfransın ənənəvi elmi forumlarla müqayisədə daha sərbəst formatda keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Konfrans çərçivəsində akademik sessiyalarla yanaşı, sərgi, ustad dərsləri və zəngin mədəni proqram təşkil olunacaq və bu beynəlxalq tədbir parlaq, yaddaqalan hadisəyə çevriləcək.

Пресс-релиз конференции «Музей для юных посетителей»
С 19 по 21 октября 2022 года в Азербайджанском национальном музее ковра (АНМК) состоится международная конференция «Музей для юных посетителей», организованная АНМК и Министерством культуры Азербайджана при финансовой поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ (МФГС).
Конференция «Музей для юных посетителей» призвана охватить все нюансы сферы взаимоотношений музеев, с наиболее юным контингентом посетителей, а также родителями и учебными заведениями. На сессиях предполагается обсудить такие темы, как «Музейные программы для детей, подростков и родителей», «Ребенок и музей: перспективы устойчивого развития в музейной сфере», «Расширение и динамика детской аудитории: инклюзивные проекты», «Музеи и школы: горизонты музейной педагогики», «Цифровой контент для детей в музеях».
В мероприятии примут участие 24 музейных работника из таких стран, как Азербайджан, Болгария, Германия, Кыргызстан, Латвия, Нидерланды, Россия, Сербия, Туркменистан, Чехия, Узбекистан.
Данная конференция, учитывая ее тематику, пройдет в более свободном формате, чем обычный научный форум, и должна стать ярким, запоминающимся событием. В ее рамках, помимо академических сессий, предусмотрены также выставка, мастер-классы и богатая культурная программа.