“Gənc tamaşaçılar üçün muzey” adlı konfrans
19-21 oktyabr 2022-ci il tarixlərində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində (AMXM) “Gənc tamaşaçılar üçün muzey” adlı beynəlxalq konfrans keçiriləcək. Tədbir AMXM və Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, MDB ölkələrinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlığı Fondunun dəstəyi ilə həyata keçiriləcək.
“Gənc tamaşaçılar üçün muzey” konfransı gənc ziyarətçi kontingenti olan muzeylər, həmçinin valideynlər və təhsil müəssisələri ilə muzeylər arasında münasibətlərin bütün nüanslarını əhatə etmək üçün nəzərdə tutulub. Sessiyalarda “Uşaqlar, yeniyetmələr və valideynlər üçün muzey proqramları”, “Uşaqlar və muzey: muzey mühitində dayanıqlı inkişafın perspektivləri”, “Uşaq auditoriyasının genişlənməsi və dinamikası: inklüziv layihələr”, “Muzeylər və məktəblər: muzey pedaqogikasının üfüqləri”, “Muzeylərdə uşaqlar üçün rəqəmsal materiallar” kimi mövzular müzakirə olunacaq. Tədbirdə Azərbaycan, Almaniya, Bolqarıstan, Çexiya, Hollandiya, Latviya, Qırğızıstan, Özbəkistan, Rusiya, Serbiya, Türkmənistan kimi ölkələrdən 24 muzey işçisi iştirak edəcək.
Mövzunu nəzərə alaraq, bu konfransın ənənəvi elmi forumlarla müqayisədə daha sərbəst formatda keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Konfrans çərçivəsində akademik sessiyalarla yanaşı, sərgi, ustad dərsləri və zəngin mədəni proqram təşkil olunacaq və bu beynəlxalq tədbir parlaq, yaddaqalan hadisəyə çevriləcək.

International Conference Children in Museums
On October 19-21, 2022, the Azerbaijan National Carpet Museum (ANCM) will host the international conference Children in Museums. The conference aims to cover all nuances of museums’ relations with younger visitors as well as with parents and schools. The sessions will include topics such as Museum Programs for Children and Families; Children in Museums: Perspectives for Sustainable Development; Audience Development: Inclusive Projects; Museums and Schools: Horizons of Museum Pedagogy; Digital Content for Children in Museums.
24 museum specialists from Azerbaijan, Bulgaria, Czech Republic, Germany, Kyrgyzstan, Latvia, Netherlands, Russia, Serbia, Turkmenistan, and Uzbekistan will participate in the event. Along with the academic sessions, the conference also includes the opening of the exhibition, master-classes, and a cultural program.
Organizers: Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan National Carpet Museum, Intergovernmental Foundation for Educational, Scientific and Cultural Cooperation of the CIS (IFESCCO).