“İki Yulius” sərgisi
Oktyabrın 20-dən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “İki Yulius” sərgisi ictimaiyyətə açılacaq. Sərgi AMXM, Gülbene Bələdiyyəsi Tarix və İncəsənət Muzeyi, Dekorativ İncəsənət və Dizayn Muzeyi, Latviya Milli İncəsənət Muzeyi, Gülbene İncəsənət Məktəbi, Gürcüstan İncəsənət Muzeyi – Mədəniyyət Tarixi Muzeyinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Latviyanın Azərbaycandakı Səfirliyi, Latviya Dövlət Mədəniyyət Kapitalı Fondunun dəstəyi ilə keçiriləcək.
Sərginin adı Gülbenedə anadan olan iki məşhur rəssamın - Yulius Maderniks və Yulius Straumenin yaradıcılığına həsr edilən və 2018-ci ildən etibarən hər il bu şəhərdə keçirilən festivalın adından götürülüb. Ötən əsrin birinci yarısında Latviya peşəkar tətbiqi sənətinin və dizaynının əsaslarını qoymuş bu məşhur sənətkarlardan Yulius Straumenin adı Azərbaycan xalçaçılığı ilə də bağlıdır. Qafqaz Kustar Komitəsində rəssamlıq şöbəsinin müdiri kimi onun tabeliyində bir çox yerdə, o cümlədən müasir Azərbaycan ərazisində emalatxanalar fəaliyyət göstərirdi. Straume Qafqazda mütəmadi olaraq etnoqrafik ekspedisiyalar aparır, əksəriyyətini xalça ornamentləri təşkil edən milli əl işi nümunələrinin saysız-hesabsız eskizlərini və fotoşəkillərini toplayırdı. Texniki tapşırıq kimi toxuculara paylamaq üçün eskizləri qrafik kağız üzərində çəkmək fikri ona aiddir.
Onun eskizləri, eləcə də Azərbaycan xalçalarının eskizləri xalçaçılıq tarixini özündə qoruyub saxlayan nadir, qiymətli irsdir. Sərgidə Yulius Straumenin Qafqaz və Şərq incəsənətinin, həmçinin art-deko üslubunun, milli romantizmin təsirini özündə əks etdirən eskizlərinin reproduksiyaları nümayiş olunacaq. Eskizlərin orijinalları Köhnə Druvyena Məktəb-Muzeyi (Latviya), Gülbene Bələdiyyəsi Tarix və İncəsənət Muzeyi (Latviya), Latviya Milli İncəsənət Muzeyi (Latviya) və Gürcüstan İncəsənət Muzeyi – Mədəniyyət Tarixi Muzeyində (Gürcüstan) qorunur.
Ekspozisiyanın əsas hissəsini Straume və Maderniksin eskizləri əsasında hazırlanmış müasir tekstil və çini əsərləri təşkil edəcək. Bunlar “Saxsa” Xalq Tətbiqi Sənəti Studiyasının (Latviya) üzvləri və onun direktoru Biruta Akmentina tərəfindən yaradılmış şərflər, dəsmallar, corablar və əlcəklər, rəssam İnes Brantsın (Latviya) naxışlarla bəzədiyi çini qablar, eləcə də Təbriz İslam İncəsənət Universitetinin professoru Kərim Mirzəyi və onun tələbələri tərəfindən yaradılmış xalça, balış və süfrələrdir.
Sərgi çərçivəsində Dekorativ İncəsənət və Dizayn Muzeyinin Latviya toxuculuq kolleksiyasının kuratoru Ruta Rinkanın Latviya tekstilinə dair mühazirəsi keçiriləcək, həmçinin Gülbene İncəsənət Məktəbinin və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin mütəxəssislərinin xüsusi olaraq bu sərgi üçün hazırladığı uşaqlar üçün proqramlar yer alacaq.

Exhibition Two Juliuses
From October 20, visitors can enjoy the exhibition Two Juliuses organized by the Azerbaijan National Carpet Museum in cooperation with the Gulbene Municipality Museum of History and Art, the Museum of Decorative Arts and Design, the Latvian National Museum of Art, the Gulbene Art School, and the Art Palace of Georgia – Museum of Cultural History within the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Embassy of Latvia in Azerbaijan, and the State Cultural Capital Foundation of Latvia.
The exhibition title recalls the name of the annual contest that has been held in Gulbene since 2018. The contest is dedicated to the creativity of Julius Straume and Julius Madernieks, well-known artists born in Gulbene. They are famous for laying the basis of Latvian professional applied art and design in the first half of the last century.
The name of Julius Straume is also linked with Azerbaijani carpet weaving. The Caucasian Handicraft Committee was established in Tiflis in 1899. Many workshops worked under its auspices, including those on the territory of modern Azerbaijan. From 1907-1923 J. Straume worked for the Caucasus Crafts Committee in Tiflis as a senior artist. He regularly held ethnographic expeditions all over the Caucasus, collecting sketches and photographs of the folk handicrafts especially those with the carpet ornaments. Notably, Julius Straume personally put into practice the idea of transferring technical sketches of the carpets to graph paper as a technical assignment for the carpet weavers working at home. His drawings and the sketches of traditional Azerbaijani carpets represent a valuable heritage that preserves a unique slice of the Azerbaijani carpet weaving history.
The exhibition will display the reproductions of author drawings by J. Straume where one can observe Caucasian and Oriental influences, art deco, and national romanticism motifs. Originals of the sketches, displayed at the exhibition, house at the Druviena Old School-Museum (Latvia), Gulbene Municipality Museum of History and Art (Latvia), Latvian National Museum of Art (Latvia), The Art Palace of Georgia – Museum of Cultural History (Georgia).
Contemporary textile works and porcelain artworks made based on sketches by J. Straume and J. Madernieks constitute a considerable part of the exposition. These are scarfs, towels, socks, and gloves created by the masters of Gulbene Folk Applied Art Studio “Sagša” (Latvia), as well as by its Director Biruta Akmentina; porcelain decorated by artist Inese Brants (Latvia), and carpets created by Karim Mirzaee, Professor of Tabriz Islamic Art University and his students.
Ruta Rinka, Curator of the Latvian Textile Art Collection of Museum of Decorative Arts and Design will deliver a lecture on Latvian textiles within the framework of the exhibition. The specialists of the Gulbene Art School and the Azerbaijan National Carpet Museum will present the children's programs designed especially for this exhibition.