Sizə növbəti xalça hekayəsini təqdim edirik.
1994-cü il idi. Məhz o il mən Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə (keçmiş R. Mustafayev adına Dövlət İncəsənət Muzeyi) baş mühafiz vəzifəsinə dəvət olunmuşdum. Fondların təhvil-təslim prosesi gedirdi. Günlərin bir günü muzeyin o vaxtkı direktoru, Azərbaycanın Xalq rəssamı İbrahim Zeynalov məni yanına çağırıb dedi ki, muzeyin heykəllər saxlanılan zirzəmisində daha geniş bir yerə keçirilməli olan rulon şəklində bükülmüş böyük bir xalça var. Xalçanı açdıqda təəccübümüzün həddi-hüdudu yox idi. Bu, 1949-cu ildə İ. V. Stalinin 70 illiyi münasibətilə toxunmuş və 1953-cü ildə onun ölümündən bir neçə il sonra unudulmuş xalça idi. Bu xalçanı hələ 1940-cı ildən İncəsənət muzeyinin sifarişi ilə Azərbaycanın məşhur xalçaçı-rəssamları yaratmışdırlar. Bu və çox sayda digər məqamları araşdırmaq lazım idi.
Muzeyin qeydiyyat sənədlərinə əsasən, yuxarıda qeyd edildiyi kimi Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyi xalçanı 1940-cı ildə sifariş edib. Bu sifariş muzeyin Əsas inventar kitabında da
qeyd olunub. Həmin kitabdan həmçinin məlum olur ki, xalça 1949-cu ildə İ. V. Stalinin 70 illiyi münasibətilə toxunub və xalçanın müəllifləri Xalq rəssamları Lətif Kərimov, İsmayıl Axundov və Kazım Kazımzadədir.
2 dekabr 1949-cu ildə SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin "Yoldaş İ. V. Stalinin 70 illiyi münasibətilə komitənin təşkil olunması haqda" fərmanı imzalanır.
Bununla əlaqədar hər tərəfdə 21 dekabr 1949-cu ildə qeyd ediləcək SSRİ Nazirlər Sovetinin sədri, SSRİ generalissimusu İ. V. Stalinin yubileyi üçün hazırlıq işləri başlayır.
Respublikamızda rəhbərə milli incəsənət simvolumuz – Azərbaycan xalçası hədiyyə etmək qərara alınmışdı. Bu məsuliyyətli dövlət tapşırığı o zaman gənc xalçaçı-rəssamlar L. Kərimov, İ. Axundov və K. Kazımzadəyə həvalə edilmişdir. Bu sifarişin yerinə yetirilməsinə görə xalçaçı-rəssamların üçü də 1950-ci ildə Birinci dərəcəli Stalin mükafatı laureatı adına layiq görülmüşdürlər.
Beləliklə, yenidən xalçaya qayıdaq. Onun sahəsi çox böyükdür – 70 m2. Bunun yubiley tarixi ilə əlaqəli olduğu güman edilir.
Kompozisiyanın mərkəzində İ.V. Stalinin Kreml kabinetində tam boyda təsviri verilib. Xalçanın kənarları boyunca Xalqlar rəhbərinin inqilabi fəaliyyətinin fraqmentləri və silahdaşlarının portretləri təsvir olunub. Bununla yanaşı, Azərbaycan SSR-nin sovet hakimiyyəti dövründə əldə etdiyi nailiyyətlər geniş nümayiş etdirilib. Xalçanın əsas fərqləndirici xüsusiyyəti perimetr boyunca ornamentlərin bütövlüklə Azərbaycan milli üslubunda olmasıdır.
Bu eksponat haqqında hər şey aydın idi. Xalçanın müəllifləri, tarixi və yaranma yeri məlumdur. Həmçinin xalçanın ötən əsrin təxminən 50-ci illərinin ortasına qədər Bakıda Stalin muzeyinin (sonradan – Pionerlər evi) daimi ekspozisiyasında nümayiş olunması məlumdur.
Lakin bir neçə il əvvəl Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin xanım Məlikovanın tövsiyəsi ilə İsrail vətəndaşı Gülya Mardaxayeva mənə müraciət etdi. Bu görüş mənim yaddaşıma həmişəlik həkk olundu. Məlum oldu ki, Gülya xanım yubiley xalçasının toxucularından birinin qızıdır.
Məzmunu dəyişmədən onun hekayəsindən bir fraqmenti sitat gətirirəm: “Anam, Aqaronova İfrad Aqaronovna 1 fevral 1928-ci ildə anadan olub. O, Quba rayonunun Qırmızı qəsəbəsində yaşayıb və işləyib. 1949-cu ildə Stalin xalçasını toxumaq üçün Bakıya ezam olunmuşdur. Onlar gündə 12 saat olmaqla bir il ərzində iki növbədə işləyiblər. Hər növbədə 20 toxucu qız var idi. Naharları restoranda verilirdi. Onlar Kömürçü meydanı ərazisində yaşayırdılar. Lətif Kərimov daim onların işinə nəzarət edir, lazımi məsləhətlər verirdi. İş bitdikdə bütün toxuculara ayaqqabı, pan-məxmər parça, krepdeşin kəlağayı, həmçinin Birinci katib Mircəfər Bağırovdan Fəxri fərman təqdim olundu. Hal-hazırda anam İsraildə Arad şəhərində yaşayır və tez-tez o günləri yada salır”.
O günlərin xatirəsi olaraq Gülya xanım muzeyimizə "Stalin - 70" xalçasının müəllifi Lətif Kərimov və toxucuların qrup şəklində çəkilən fotosunu hədiyyə etdi. Şəkildə yuxarı sırada soldan birinci Gülya xanımın anası - Aqaronova İfrad Aqaronovnadır. Biz də öz növbəmizdə ona xalçanın şəkilləri olan diski hədiyyə etdik.
Məndə olan məlumatlara əsasən bu şəkil ilk dəfə ictimaiyyətə təqdim edilir. Bu şəkildə daha üç qız var. Bəlkə onları kimsə tanıdı? İstənilən məlumata görə sizə minnətdar olarıq.
P.S. 2011-ci ildə Stalin xalçası sözün həqiqi və məcazi mənasında ikinci dəfə işıq üzü gördü. 1999-2013-cü illər ərzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr edilmiş 12 sənədli film çəkmiş məşhur kinorejissor Vaqif Mustafayev sayca 10-cu "Heydər Əliyev. Dövlət" filmini Niyazi 9 ünvanlı muzeyin interyerlərində çəkmişdir. Çəkiliş zamanı fondumuzdan bəzi eksponatlar, o cümlədən "Stalin - 70" xalçası da istifadə olunmuşdur.

The history of this exhibit from our museum collection is very interesting and at the same time mysterious.
1994. It was that year I was invited to the position of the Chief Curator of the Azerbaijan National Museum of Art (then - the State Museum of Arts named after R.Mustafayev). One day Ibrahim Zeynalov, the former director of the museum, People's Artist of Azerbaijan informed me that there is a huge carpet in the museum basement. He decided to move it to a more spacious room.
What was our surprise when we unrolled it! The carpet was woven for the 70th anniversary of J.V.Stalin in 1949 and a few years after Stalin's death in 1953 the carpet was consigned to oblivion. It was designed by famous Azerbaijani artists by order of the Museum of Arts back in 1940. All this and much more remained to be clarified.
According to the registration documents of the museum, the carpet was ordered, as mentioned above, by the Azerbaijan State Museum of Arts in 1940. It is mentioned in the General Inventory Book. It became known that Latif Karimov, Ismail Akhundov, and Kazim Kazimzade are the authors of the carpet.
On December 2, 1949, the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR issued the Decree “On the formation of a committee in connection with the 70th anniversary of the birth of Comrade J.V.Stalin".
It was decided to present to the leader a symbol of folk art - an Azerbaijani carpet. This responsible state task was entrusted to the then young artists L.Karimov, I.Akhundov, and K.Kazimzade. In 1950, all three artists were awarded the First Degree Stalin Prize for fulfilling this order.
The carpet is huge - 70 sq.m. Perhaps this is due to the date of the anniversary. There is an image of Stalin in the Kremlin office in the center of the composition. The fragments of the revolutionary activities of the nations' leader and portraits of his associates decorate the entire carpet border. The achievements of the Azerbaijan SSR during the Soviet period are widely shown here. A distinctive feature of this carpet is that, along the entire perimeter, the ornaments of the carpet are in a purely Azerbaijani national style.
It seemed that everything was clear with this exhibit. The authors, history and place of creation are known. It is also known that, presumably, until the mid-50s of the last century, the carpet was displayed at the permanent exhibition of the Stalin Museum (later the House of Pioneers) in Baku. However, several years ago, thanks to the recommendation of Dr. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum Israeli citizen Gulia Mardakhayeva contacted me. This meeting will forever remain in my memory. It turned out that she is the daughter of one of the weavers of this anniversary carpet.
Here is a fragment of her story: “My mother Ifrad Aharonova was born on February 1, 1928. She lived and worked in Krasnaya Sloboda, Guba, Azerbaijan. In 1949, she was sent to Baku to weave Stalin's carpet. They worked for a whole year in two shifts, 12 hours each. There were 20 girls in each shift. They had lunch at a restaurant every day. They lived in the Kömürçü Meydan. Latif Karimov constantly monitored their work, gave the necessary advice. After the completion of the work, all the weavers received gifts: shoes, a piece of panne velvet, kelaghai, as well as a Certificate of Honor from the First Secretary Mirjafar Baghirov. Currently, my mother lives in Arad, Israel."
In memory of those days, Gulia khanum presented our museum a photo of Latif Karimov with the weavers of the carpet Stalin-70. Ifrad Aharonova is first from the left at the top row. We, in turn, gifted her a disc with a picture of this carpet.
According to my information, this photo is published for the first time. Three more girls are pictured here. Maybe someone will recognize them? We will be very grateful for any information.
P.S. In 2011, the carpet Stalin - 70 was displayed for the second time. The famous film director Vagif Mustafayev, who from 1999 to 2013 created twelve documentaries dedicated to the life and activities of the National Leader Heydar Aliyev, shot the tenth film "Heydar Aliyev. State" within the interiors of the museum on Niyazi Street 9. Some exhibits from our funds, including the carpet Stalin-70, were used during the shooting.