Sizə növbəti xalça hekayəsini təqdim edirik.
1994-cü il idi. Məhz o il mən Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə (keçmiş R. Mustafayev adına Dövlət İncəsənət Muzeyi) baş mühafiz vəzifəsinə dəvət olunmuşdum. Fondların təhvil-təslim prosesi gedirdi. Günlərin bir günü muzeyin o vaxtkı direktoru, Azərbaycanın Xalq rəssamı İbrahim Zeynalov məni yanına çağırıb dedi ki, muzeyin heykəllər saxlanılan zirzəmisində daha geniş bir yerə keçirilməli olan rulon şəklində bükülmüş böyük bir xalça var. Xalçanı açdıqda təəccübümüzün həddi-hüdudu yox idi. Bu, 1949-cu ildə İ. V. Stalinin 70 illiyi münasibətilə toxunmuş və 1953-cü ildə onun ölümündən bir neçə il sonra unudulmuş xalça idi. Bu xalçanı hələ 1940-cı ildən İncəsənət muzeyinin sifarişi ilə Azərbaycanın məşhur xalçaçı-rəssamları yaratmışdırlar. Bu və çox sayda digər məqamları araşdırmaq lazım idi.
Muzeyin qeydiyyat sənədlərinə əsasən, yuxarıda qeyd edildiyi kimi Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyi xalçanı 1940-cı ildə sifariş edib. Bu sifariş muzeyin Əsas inventar kitabında da
qeyd olunub. Həmin kitabdan həmçinin məlum olur ki, xalça 1949-cu ildə İ. V. Stalinin 70 illiyi münasibətilə toxunub və xalçanın müəllifləri Xalq rəssamları Lətif Kərimov, İsmayıl Axundov və Kazım Kazımzadədir.
2 dekabr 1949-cu ildə SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin "Yoldaş İ. V. Stalinin 70 illiyi münasibətilə komitənin təşkil olunması haqda" fərmanı imzalanır.
Bununla əlaqədar hər tərəfdə 21 dekabr 1949-cu ildə qeyd ediləcək SSRİ Nazirlər Sovetinin sədri, SSRİ generalissimusu İ. V. Stalinin yubileyi üçün hazırlıq işləri başlayır.
Respublikamızda rəhbərə milli incəsənət simvolumuz – Azərbaycan xalçası hədiyyə etmək qərara alınmışdı. Bu məsuliyyətli dövlət tapşırığı o zaman gənc xalçaçı-rəssamlar L. Kərimov, İ. Axundov və K. Kazımzadəyə həvalə edilmişdir. Bu sifarişin yerinə yetirilməsinə görə xalçaçı-rəssamların üçü də 1950-ci ildə Birinci dərəcəli Stalin mükafatı laureatı adına layiq görülmüşdürlər.
Beləliklə, yenidən xalçaya qayıdaq. Onun sahəsi çox böyükdür – 70 m2. Bunun yubiley tarixi ilə əlaqəli olduğu güman edilir.
Kompozisiyanın mərkəzində İ.V. Stalinin Kreml kabinetində tam boyda təsviri verilib. Xalçanın kənarları boyunca Xalqlar rəhbərinin inqilabi fəaliyyətinin fraqmentləri və silahdaşlarının portretləri təsvir olunub. Bununla yanaşı, Azərbaycan SSR-nin sovet hakimiyyəti dövründə əldə etdiyi nailiyyətlər geniş nümayiş etdirilib. Xalçanın əsas fərqləndirici xüsusiyyəti perimetr boyunca ornamentlərin bütövlüklə Azərbaycan milli üslubunda olmasıdır.
Bu eksponat haqqında hər şey aydın idi. Xalçanın müəllifləri, tarixi və yaranma yeri məlumdur. Həmçinin xalçanın ötən əsrin təxminən 50-ci illərinin ortasına qədər Bakıda Stalin muzeyinin (sonradan – Pionerlər evi) daimi ekspozisiyasında nümayiş olunması məlumdur.
Lakin bir neçə il əvvəl Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin xanım Məlikovanın tövsiyəsi ilə İsrail vətəndaşı Gülya Mardaxayeva mənə müraciət etdi. Bu görüş mənim yaddaşıma həmişəlik həkk olundu. Məlum oldu ki, Gülya xanım yubiley xalçasının toxucularından birinin qızıdır.
Məzmunu dəyişmədən onun hekayəsindən bir fraqmenti sitat gətirirəm: “Anam, Aqaronova İfrad Aqaronovna 1 fevral 1928-ci ildə anadan olub. O, Quba rayonunun Qırmızı qəsəbəsində yaşayıb və işləyib. 1949-cu ildə Stalin xalçasını toxumaq üçün Bakıya ezam olunmuşdur. Onlar gündə 12 saat olmaqla bir il ərzində iki növbədə işləyiblər. Hər növbədə 20 toxucu qız var idi. Naharları restoranda verilirdi. Onlar Kömürçü meydanı ərazisində yaşayırdılar. Lətif Kərimov daim onların işinə nəzarət edir, lazımi məsləhətlər verirdi. İş bitdikdə bütün toxuculara ayaqqabı, pan-məxmər parça, krepdeşin kəlağayı, həmçinin Birinci katib Mircəfər Bağırovdan Fəxri fərman təqdim olundu. Hal-hazırda anam İsraildə Arad şəhərində yaşayır və tez-tez o günləri yada salır”.
O günlərin xatirəsi olaraq Gülya xanım muzeyimizə "Stalin - 70" xalçasının müəllifi Lətif Kərimov və toxucuların qrup şəklində çəkilən fotosunu hədiyyə etdi. Şəkildə yuxarı sırada soldan birinci Gülya xanımın anası - Aqaronova İfrad Aqaronovnadır. Biz də öz növbəmizdə ona xalçanın şəkilləri olan diski hədiyyə etdik.
Məndə olan məlumatlara əsasən bu şəkil ilk dəfə ictimaiyyətə təqdim edilir. Bu şəkildə daha üç qız var. Bəlkə onları kimsə tanıdı? İstənilən məlumata görə sizə minnətdar olarıq.
P.S. 2011-ci ildə Stalin xalçası sözün həqiqi və məcazi mənasında ikinci dəfə işıq üzü gördü. 1999-2013-cü illər ərzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr edilmiş 12 sənədli film çəkmiş məşhur kinorejissor Vaqif Mustafayev sayca 10-cu "Heydər Əliyev. Dövlət" filmini Niyazi 9 ünvanlı muzeyin interyerlərində çəkmişdir. Çəkiliş zamanı fondumuzdan bəzi eksponatlar, o cümlədən "Stalin - 70" xalçası da istifadə olunmuşdur.

История этого экспоната нашего музея очень интересна и в тоже время загадочна.
... 1994 год. Именно в этом году я была приглашена на должность главного хранителя Азербайджанского Национального музея искусств (тогда – Государственного музея искусств им.Р.Мустафаева). Шла прием-сдача фондов. И вот в один из дней тогдашний директор музея, народный художник Азербайджана Ибрагим Зейналов пригласил меня к себе и сказал, что в подвале музея, где хранилась скульптура, находится огромный, свернутый в рулон ковер, который было решено переместить в более просторное помещение. Каково было наше удивление, когда мы развернули его! Это был ковер, вытканный к 70-летию И.В.Сталина в 1949 году и преданный забвению спустя несколько лет, после смерти Сталина в 1953 году. А ведь он создавался известными художниками Азербайджана по заказу Музея искусств еще с 1940 года!
Все это и многое другое предстояло нам еще выяснить.
Согласно учетным документам музея ковер был заказан, как было сказано выше, Азербайджанским Государственным музеем искусств в 1940 году. Об этом есть запись в Главной инвентарной книге. Из этой же книги стало известно, что авторами ковра являются народные художники Лятиф Керимов, Исмаил Ахундов и Кязим Кязим-заде и что он был создан в 1949 году к 70-летию И.В.Сталина.
... 2 декабря 1949 года выходит Указ Президиума Верховного Совета СССР «Об образовании комитета в связи с 70-летием со дня рождения тов. И.В.Сталина».
В этом контексте повсеместно начинаются подготовительные работы к юбилею Председателя Совета Министров СССР, генералиссимуса СССР И.В.Сталина, которое должно было состояться 21 декабря 1949 года.
В нашей республике было решено преподнести вождю символ народного искусства – азербайджанский ковер. Это ответственное ​ государственное задание было поручено, молодым тогда художникам Л.Керимову, И.Ахундову и К.Кязимзаде. Все трое за исполнение этого заказа были удостоены звания лауреатов Сталинской премии I степени в 1950 году...
Итак, вновь вернемся к ковру. Площадь его огромна – 70 кв.м. Возможно это связано с датой юбилея.
В центре композиции – фигура Сталина в полный рост, в кремлевском кабинете. По всему краю ковра даны фрагменты революционной деятельности Вождя народов и портреты его соратников. Широко показаны достижения Азербайджанской ССР за период советской власти. Отличительной чертой этого ковра является то, что по всему периметру орнаменты ковра выдержаны в чисто азербайджанском национальном стиле.
Казалось, что с этим экспонатом все ясно. Известны авторы, история и место создания. Известно также, что предположительно до середины 50-ых годов прошлого столетия ковер демонстрировался в постоянной экспозиции Музея Сталина (впоследствии – Дом пионеров) в Баку.
Однако несколько лет назад по рекомендации директора Азербайджанского национального музея ковра Ширин ханым Меликовой ко мне обратилась гражданка Израиля Гюля Мардахаева. Эта встреча навсегда сохранится в моей памяти. Оказалось, что Гюля ханум является дочерью одной из ткачих юбилейного ковра.
Привожу фрагмент ее рассказа, сохранив стилистику: «Моя мама, Агаронова Ифрад Агароновна, родилась 1 февраля 1928 года. Жила и работала в Красной Слободе Кубинского района. В 1949 году была командирована в Баку ткать ковер Сталина. Они работали целый год в две смены, по 12 часов. В каждой смене было 20 девочек. На обед их водили кушать в ресторан. Жили они в районе Kömürçü meydan. Лятиф Керимов постоянно наблюдал за их работой, давал необходимые советы. После завершения работы все ткачихи получили в подарок обувь, отрез панбархата, крепдешиновые келагаи, а также Почетную грамоту от Первого секретаря Мирджафара Багирова. В настоящее время моя мама живет в городе Арад в Израиле и каждый раз вспоминает эти дни».
В память о тех днях Гюля ханым подарила нашему музею групповую фотографию Лятифа Керимова с ткачихами ковра «Сталин-70». Среди них в верхнем ряду слева первая ее мать – Агаронова Ифрад Агароновна. Мы в свою очередь преподнесли ей диск с изображением ковра.
По моим сведениям, эта фотография публикуется впервые. Здесь изображены еще три девушки. Может, кто-то их узнает? Будем очень благодарны за любые сведения.
P.S. В 2011 году ковер «Сталин-70» в прямом и переносном смысле второй раз увидел свет. Известный кинорежиссер Вагиф Мустафаев, который за период с 1999 по 2013 год создал 12 документальных фильмов, посвященных жизни и деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева, снимал 10 фильм «Гейдар Алиев. Государство» в интерьерах музея по улице Ниязи, 9. Во время съемок были использованы некоторые экспонаты из наших фондов, в том числе ковер «Сталин-70».