Xalça “Leyli və Məcnun”
“Sənətə həsr olunmuş ömür” rubrikası çərçivəsində muzeyimizin növbəti dəyərli əməkdaşını-Eldar Mikayılzadəni sizə təqdim edirik.
Eldar Mikayılzadə
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının və Rusiya Federasiyası Rəssamlar İttifaqının üzvü, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Elmi şurasının və Fond-satınalma komissiyasının üzvü, Azərbaycan Respublikasının Xalq rəssamı, xalçaçı-rəssam Eldar Mikayılzadə 1956-cı ildə Bakının Əmircan qəsəbəsində anadan olmuşdur. O, Ə.Əzimzadə adına Rəssamlıq məktəbini bitirdikdən sonra təhsilini 1978-1983-cü illərdə M.A.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunda və Sankt-Peterburq şəhərindəki Rəssamlıq Akademiyasında davam etdirmişdir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun xalça şöbəsində, daha sonra "Azərxalça" EYİB-də baş rəssam vəzifəsində çalışmışdır.
Eldar Mikayılzadə hazırda pedaqoji fəaliyyətlə də məşğuldur və Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosentidir. Sənətkarın müəllifi olduğu "Yaranış" xalçası Frankfurtda keçirilmiş beynəlxalq sərgidə qızıl medala layiq görülmüşdür. Eldar Mikayılzadə Azərbaycan xalçaçılıq sənətində fəlsəfi mövzuya xüsusi diqqət yetirən sənətkardır.
E.Mikayılzadənin əsərləri Rusiya, Böyük Britaniya, Fransa, Türkiyə, Küveytdə qalereya və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır. Müəllifin eskizləri əsasında “Yeni Xilə”, “Şəbi-hicran-1”, “Şəbi-hicran-2”, “Nağıllar aləmi”, “Azərbaycanın poeziya və musiqi korifeyləri”, “Xətai”, “Xəmsə”, “İslam”, “Təbriz”, “Bürclər”, “Xilaskar”, “Üç din”, “Bismilləhir-rəhmanir-rəhim”, “Üç peyğəmbər”, “Səttarın arzusu”, “Kəhkəşan” və digər xalçalar toxunmuşdur.
“Leyli və Məcnun” xalçası
E.Mikayılzadə Füzulinin yaradıcılığına müraciət edərək “Leyli və Məcnun” xalçasında poemanın süjetinin başlıca məqamlarını – Leyli və Məcnunun məktəbdə oxuduqları dövrü, Məcnunun elçilərinə rədd cavabının verilməsini, Leylinin toyunu, Məcnunun atası ilə səhrada görüşünü və s. təsvir etmişdir.
Xalçanın üst hissəsindəki tağda bir-birini sevən, lakin bu dünyada yox, yalnız o biri dünyada qovuşacaq olan iki sevgilinin simvolik təsviri verilib. Bu təsvir iki sönmüş şamın tüstüsü ilə formalaşan ürək şəklindədir. Bunu vurğulamaq məqsədi ilə tağın üstündə tacı aşağı baxan cənnətdəki Tuba ağacı təsvir olunmuşdur. Şamların üzərində mələklər və nəstəliq xətti ilə poemadan misralar yer alır. Diqqətəlayiqdir ki, xalçanın üst hissəsində təsvir olunan dağ, ağac, quş, bulud, səma və s. görüntülər Füzulinin öz obrazını formalaşdırır.

Ковер «Лейли и Меджнун»
В рубрике «Жизнь, посвященная искусству» мы сегодня представляем вам еще одного важного сотрудника нашего музея – Эльдара Микаилзаде.
Эльдар Микаилзаде – художник по ковру, член Союза художников Азербайджана и Союза художников Российской Федерации, член Ученого совета и фондово-закупочной комиссии Азербайджанского национального музея ковра, Народный художник Азербайджанской Республики – родился в 1956 году в поселке Амирджан в Баку.
После окончания художественного училища имени А.Азимзаде он в 1978-1983 годах продолжил образование в Азербайджанском государственном институте искусств имени М.А.Алиева и Ленинградской академии художеств. Работал главным художником отдела ковра Института архитектуры и искусства Национальной академии наук Азербайджана, а затем – в научно-творческом производственном объединение «Азерхалча».
В настоящее время Эльдар Микаилзаде занимается педагогической деятельностью и является доцентом Азербайджанской государственной академии художеств. Созданный им ковер «Созидание» был удостоен золотой медали на международной выставке во Франкфурте. Эльдар Микаилзаде – художник, который уделяет особое внимание философской теме в искусстве азербайджанского ковроткачества.
Его работы хранятся в галереях и частных коллекциях России, Великобритании, Франции, Турции и Кувейта. На основе эскизов автора были сотканы такие ковры как «Ени Хиля», «Шаби-Хиджран-1», «Шаби-Хиджран-2», «Мир сказок», «Корифеи поэзии и музыки Азербайджана», «Хатаи», «Хамса», «Ислам», «Тебриз», «Знаки зодиака», «Спаситель», «Три религии», «Бисмиллахир-рахманир-рахим», «Три пророка», «Мечта Саттара», «Кахкашан» и др.
Обратившись к творчеству Физули, Э.Микаилзаде изобразил основные моменты сюжета поэмы на ковре «Лейли и Меджнун» – период, когда Лейли и Меджнун учились в школе, отказ посланникам Меджнуна, свадьба Лейли, встреча Меджнуна с отцом в пустыне и т. д. На арке в верхней части ковра имеется символическое изображение двух влюбленных, которые любят друг друга, но им суждено встретиться не в этом мире, а только в другом. Это изображение в форме сердца, образованного дымом двух потухших свечей. Чтобы подчеркнуть это, на арке изображено райское дерево Туба с кроной, обращенной вниз. Над свечами изображены ангелы и строки из поэмы, выполненные почерком «насталик». Примечательно, что в верхней части ковра гора, дерево, птицы, облака, небо и т. д. образуют портрет Физули.