Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində məşhur gürcü rəssamı, sənətşünas Nino Kipşidzenin əsərlərindən ibarət “Varlığın fraqmentləri” adlı sərginin açılışı olacaq.
Nino Kipşidze “Varlığın fraqmentləri” sərgisi
30 noyabr 2021-ci il, saat 19:00 Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi
Sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Gürcüstanın Azərbaycandakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək. Ekspozisiyada Nino Kipşidzenin oturtma tikmə texnikasında yaratdığı 45 panno nümayiş etdiriləcək.
Təqdim olunan əsərlərdə müxtəlif rəngli və fakturalı parça fraqmentlərinin yaratdığı təkrarolunmaz səth vizual olaraq ikiölçülü müstəvini “yarıb keçərək” tamaşaçıya tamamilə yeni, ecazkar, çoxölçülü bir dünyanı açır. Nino Kipşidzenin əsərləri rəngkarlıq və tekstilin incə, valehedici keçidində yer alır. Rəssam əsasən mənzərə və natürmort janrında işləyir. Onun əsrarəngiz mənzərələri lakonikliyi ilə Şərq qravüralarını, bəzən isə hətta memarlıq elementlərini xatırladır. Nino Kipşidzenin yaradıcılığında sözün əsl mənasında ləçək-ləçək yığılmış əlvan gül dəstəli natürmortlar olduqca çoxdur. Bununla yanaşı, rəssam fiqurativ kompozisiyalar da yaradır. Sənətkar öz yaradıcılığı ilə gürcü tekstil sənətinin qədim ənənələrini yaşadır.

The Azerbaijan National Carpet Museum will host the opening ceremony of the exhibition Fragments of Being representing artworks by the famous Georgian artist Nino Kipshidze.
FRAGMENTS OF BEING
Tuesday, November 30, 19:00
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan National Carpet Museum, and the Embassy of Georgia to the Republic of Azerbaijan are the exhibition organizers. The exhibition displays 45 panels by Nino Kipshidze in textile applique technique.
Nino Kipshidze’s artworks of different shapes and colors constitute complex textile mosaics where the fabric fragments of various shades and textures create an amazing surface that visually breaks the limits of the two-dimensional plane and presents a completely new, special, unique, and multidimensional world. Her artworks are on the fine and astonishing verge of painting and textile. The artist designed many landscapes and still lifes, as well as figurative compositions. Nino Kipshidze’s creativity is replete with still lifes depicting different colored bouquets of flowers arranged literally petal by petal. She is also the author of the mystical landscapes often resembling the Eastern engravings or even the architecture elements due to the laconic colorful expression.
Curator: Irina Koshoridze, Chief Curator of the Georgian National Museum, Professor of the Tbilisi State University