Özbəkistanın Mədəniyyət naziri Ozodbek Əhmədoviç Nazarbekov rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində qonaq olub.
Özbəkistanın Mədəniyyət naziri Ozodbek Əhmədoviç Nazarbekov rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində qonaq olub.  Qonaqları muzeyin direktoru Şirin Məlikova qarşılayıb və onları ekspozisiya ilə, o cümlədən “Zərgərlik” fondu ilə tanış edib. Şirin xanım onlara muzeyin tarixi, kolleksiyaları, xüsusən zəngin milli irsimiz sayılan Azərbaycan xalça sənəti, xalça məmulatları barədə  məlumat verib. O, son illər muzeyin kolleksiyasının zənginləşdirilməsi, inklüzivliklə bağlı layihələr, beynəlxalq əlaqələr və s. sahələrdə qazandığı uğurları diqqətə çatdırıb.
Nümayəndə heyəti zəngin maddi-mədəni irsimizlə tanışlıqdan məmnunluqlarını ifadə ediblər. Özbəkistanın Mədəniyyət naziri Ozodbek Əhmədoviç Nazarbekov muzeyin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Qeyd edək ki, nazir Ozodbek Əhmədoviç Nazarbekov “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində keçirilən “Nizami Gəncəvi: Mədəniyyətlər arasında körpü” mövzusunda Beynəlxalq Foruma qatılmaq üçün ölkəmizə səfərə gəlib.

Представительская делегация, возглавляемая министром культуры Узбекистана Озодбеком Ахмадовичем Назарбековым, посетила Азербайджанский национальный музей ковра.
Представительская делегация, возглавляемая министром культуры Узбекистана Озодбеком Ахмадовичем Назарбековым, посетила Азербайджанский национальный музей ковра. Директор музея Ширин Меликова встретила гостей и познакомила их с экспозицией, а также с ювелирным фондом музея. Ширин ханум рассказала гостям об истории музея, хранящихся здесь коллекциях, особо отметив наше богатое национальное наследие – азербайджанское ковровое искусство и ковровые изделия. Она также отметила достигнутые в последние годы успехи музея в сфере обогащения коллекций, инклюзивных проектов, расширения международных связей и т.д.
Представительская делегация выразила удовлетворение от знакомства с богатым материально-культурным наследием нашего народа. Озодбек Ахмадович Назарбеков сделал запись в книге отзывов музея.
Отметим, что Озодбек Ахмадович Назарбеков посетил нашу страну для участия в международном форуме на тему «Низами Гянджеви: мост между культурами», который состоится в рамках Года Низами Гянджеви.