Dekabrın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Beynəlxalq Əlillər Gününə həsr olunmuş “Sərhədsiz sənətkarlıq” adlı xeyriyyə sərgi-satış yarmarkası keçiriləcək.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, “GülSam” Əlillərin Reabilitasiya İctimai Birliyi və Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Xeyriyyə sərgi-satış yarmarkasında görmə, eşitmə və hərəkət imkanları məhdud insanların əl işləri olan rəsm, xalça və digər dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri təqdim olunacaq. Fiziki imkanları məhdud insanların yaradıcılığının ictimaiyyət arasında təbliği, onların əl işlərinin satışına dəstək məqsədilə keçirilən tədbirdə əldə olunan gəlir həmin şəxslərin maddi durumunun yaxşılaşdırılmasına sərf ediləcək.
Tədbirdə muzeyin Uşaq şöbəsi tərəfindən fiziki imkanları məhdud uşaqlar üçün ustad dərslər keçiriləcək.
Tədbirdə Dövlət Ermitajının Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinə hədiyyə etdiyi Pazırıq kurqanından tapılmış qədim keçə fraqmentinin taktil nümunəsi də qonaqlara təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, 2019-cu ildən ölkəmizdə ilk inklüziv muzey kimi fəaliyyət göstərən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi fiziki imkanları məhdud insanları daim diqqət mərkəzində saxlayır. Muzey inklüziv proqramları çərçivəsində fiziki məhdudiyyətli insanların ictimai-mədəni mühitdə bərabərliyinin təmin olunması, onlara psixoloji və mənəvi dəstək üçün fəaliyyətini davam etdirir.

This Friday, December 3, the Azerbaijan National Carpet Museum will host Craft Without Borders fair exhibition dedicated to the International Day of Persons with Disabilities.
This Friday, December 3, the Azerbaijan National Carpet Museum will host Craft Without Borders fair exhibition dedicated to the International Day of Persons with Disabilities. The event is organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Culture Committee of the National Assembly, the Azerbaijan National Carpet Museum, the GulSam Union of Rehabilitation Center of Disabled People, and the Visually Impaired People Society of Azerbaijan.
The fair exhibition will feature the paintings, carpets, and other decorative and applied art samples made by persons with visual impairment, mobility impairment, and hearing loss.
The event will also include the presentation of the tactile object presented to the Azerbaijan National Carpet Museum by the State Hermitage Museum. This is a replica of a felt fragment found at the Pazyryk burial mound.
Following, the museum’s Children’s Department will organize masterclasses for the children with physical disabilities.
Notably, the ANCM is the first inclusive museum in our country that works to create a truly comfortable space where one can learn as much as possible about the valuable aspects of its collection.