Dekabrın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Beynəlxalq Əlillər Gününə həsr olunmuş “Sərhədsiz sənətkarlıq” adlı xeyriyyə sərgi-satış yarmarkası keçiriləcək.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, “GülSam” Əlillərin Reabilitasiya İctimai Birliyi və Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Xeyriyyə sərgi-satış yarmarkasında görmə, eşitmə və hərəkət imkanları məhdud insanların əl işləri olan rəsm, xalça və digər dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri təqdim olunacaq. Fiziki imkanları məhdud insanların yaradıcılığının ictimaiyyət arasında təbliği, onların əl işlərinin satışına dəstək məqsədilə keçirilən tədbirdə əldə olunan gəlir həmin şəxslərin maddi durumunun yaxşılaşdırılmasına sərf ediləcək.
Tədbirdə muzeyin Uşaq şöbəsi tərəfindən fiziki imkanları məhdud uşaqlar üçün ustad dərslər keçiriləcək.
Tədbirdə Dövlət Ermitajının Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinə hədiyyə etdiyi Pazırıq kurqanından tapılmış qədim keçə fraqmentinin taktil nümunəsi də qonaqlara təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, 2019-cu ildən ölkəmizdə ilk inklüziv muzey kimi fəaliyyət göstərən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi fiziki imkanları məhdud insanları daim diqqət mərkəzində saxlayır. Muzey inklüziv proqramları çərçivəsində fiziki məhdudiyyətli insanların ictimai-mədəni mühitdə bərabərliyinin təmin olunması, onlara psixoloji və mənəvi dəstək üçün fəaliyyətini davam etdirir.

3 декабря в Азербайджанском национальном музее ковра состоится благотворительная выставка-ярмарка «Искусство без границ», посвященная Международному дню инвалидов.
Мероприятие организовано Министерством культуры Азербайджанской Республики, Комитетом Милли Меджлиса по культуре, Азербайджанским национальным музеем ковра, Общественным объединением реабилитации инвалидов «ГюльСам» и Обществом инвалидов по зрению.
На благотворительной выставке-ярмарке будут представлены картины, ковры и другие образцы декоративно-прикладного искусства, созданные лицами с ограниченными возможностями зрения, слуха и передвижения. Средства, вырученные на мероприятии, организованном с целью популяризации в обществе творчества людей с ограниченными физическими возможностями и повышения продаж их работ, будут направлены на улучшение их финансового положения.
Детский отдел музея проведет мастер-классы для детей с ограниченными физическими возможностями.
На мероприятии будет также представлена тактильная реплика древнего фрагмента войлока, найденного в Пазырыкском кургане, подаренная нашему музею Государственным Эрмитажем.
Отметим, что АНМК, будучи первым инклюзивным музеем в нашей стране с 2019 года, постоянно уделяет особое внимание людям с ограниченными физическими возможностями. В рамках инклюзивных программ музей обеспечивает равенство людей с ограниченными физическими возможностями в общественно-культурной среде и продолжает оказание им психологической и моральной поддержки.