Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovaya Fransanın İncəsənət və Ədəbiyyat ordeninin Kavaler rütbəsi təqdim olundu
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovaya İncəsənət və Ədəbiyyat ordeninin Kavaler rütbəsinin təqdim olunması münasibətilə Fransa Səfirliyinin iqamətgahında tədbir keçirilib.
Tədbirdə Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qross Ş.Məlikovanın Azərbaycan-Fransa mədəni əlaqələrinin inkişafı istiqamətində gördüyü işlərdən danışıb. Səfir Şirin xanımın 20 sərginin kuratoru, 11 monoqrafiyanın və müxtəlif məqalələrin müəllifi olduğunu bildirib: “O, həmçinin Şərq xalçaçılıq sənəti üzrə mütəxəssisdir. 2016- cı ildən bəri Bakının ən görkəmli muzeylərdən birinə rəhbərlik edir. Bu yaxınlarda Fransa səfirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində önəmli bir sərginin keçirilməsində də iştirak edib”. Zakari Qross Şirin xanım kimi insanların indiki və gələcək nəsillərə mədəniyyətin aşılanması istiqamətində mühüm işlər gördüyünü vurğulayıb. Səfir mədəniyyət əlaqələrinə verdiyi töhfələrə görə Şirin Məlikovaya minnətdarlığını bildirib və sonra ona ordeni təqdim edib.
Şirin Məlikova çıxışında İncəsənət və Ədəbiyyat ordeninin Kavaler rütbəsi ilə təltif olunduğu üçün səfir Zakari Qrossa minnətdarlığını bildirib: “Bu gün Azərbaycan-Fransa əlaqələri yüksək səviyyədə inkişaf edir. Bu işdə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın mühüm rolu var. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Fransanın müxtəlif şəhərlərində mədəniyyətə həsr olunmuş tədbirlər keçirilir və bu artıq bir ənənəyə çevrilib. Fransanın Azərbaycandakı Səfirliyi biz azərbaycanlıları Fransa mədəniyyəti ilə tanış edir, tez-tez müxtəlif tədbirlər təşkil edir. 2012-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Luvr muzeyində İslam incəsənətinə məxsus zəngin kolleksiyanın təqdim olunduğu yeni zallar açılıb. Burada Azərbaycana aid nadir mədəni irs nümunələri, o cümlədən xalçalarımız da sərgilənir. 2019-cu ildə UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası çərçivəsində bu dəyərli sənət əsərlərindən XVIII-XIX əsrlərə aid üç Azərbaycan xalçası muzeyimizdə “Azərbaycan mədəni irsi Luvr Muzeyində” adlı sərgidə nümayiş etdirilib”.
Şirin xanım səfirliyin iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafına böyük töhfələr verdiyini də vurğulayıb. O, Azərbaycan xalçalarının əsrlər boyu fransalılar tərəfindən yüksək dəyərləndirildiyini, onların Fransa muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda qorunub saxlanıldığını deyib.
Ş.Məlikova sonda ona təqdim olunan mükafatın iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi, Fransa muzeyləri ilə birgə əməkdaşlığın inkişafı istiqmətində bundan sonrakı fəaliyyəti üçün böyük stimul olduğunu diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, İncəsənət və Ədəbiyyat Kavaleri ordeni bədii, ədəbi sahədə incəsənətə və ədəbiyyata töhfələr verən şəxslərə təqdim olunur.

Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum was awarded the Knight of the Order of the Arts and the Letters (Ordre des Arts et des Lettres) of France
Embassy of France in Azerbaijan organized an event on the occasion of Dr Shirin Melikova’s awarding the Knight of the Order of the Arts and the Letters (Ordre des Arts et des Lettres).
Zacharie Gross, Ambassador of France to Azerbaijan spoke about efforts made by Dr Melikova to enhance the cultural relations between our countries. Ambassador noted that Sh. Melikova is a curator of 20 exhibitions and the author of 11 monographs and articles. “She is also the specialist on the oriental carpet weaving art. Since 2016 she has led one of the most outstanding museums in Baku. Not so long ago she participated in the realization of the important exhibition held within the framework of cooperation with the Embassy of France," he added. Z. Gross also stressed that people like Sh. Melikova undertakes considerable work to instill love to the arts in the current and future generations. Ambassador thanked Dr. Melikova for her efforts to develop cultural relations and presented her the Order.
Shirin Melikova expressed her gratitude to Zacharie Gross for awarding her with the Order of the Arts and the Letters. She noted, “Thanks to the invaluable contributions of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, Azerbaijani-French relations are developing on a high level. With the support of the Heydar Aliyev Foundation, cultural events are held in various cities of France, and this has already become a good tradition. The Embassy of France in Azerbaijan introduces the French culture to our people and often organizes different events. In 2012, new halls displaying the splendid collection of Islamic Art opened at Louvre Museum with the support of the Heydar Aliyev Foundation. The collection includes rare samples of Azerbaijani cultural heritage, as well as the Azerbaijani carpets. Three Azerbaijani carpets of the 18th-19th centuries among those invaluable art pieces were on display at the ANCM during the exhibition Azerbaijan Heritage in Louvre Museum held within the framework of the 43rd Session of the UNESCO World Heritage Committee in 2019”. Sh. Melikova also emphasized that the Embassy has significant contributions to strengthening the cultural relations between our countries. She said that French people always highly appreciated Azerbaijani carpets, some of them are now preserved in French museums and private collections.
At the end of the event, Shirin Melikova added that the award is a strong impetus for her to expand the cultural relations between Azerbaijan and France and develop mutual cooperation with the French museums.
It should be noted that the Knight of the Order of the Arts and the Letters is awarded to the persons who have significant contributions in the field of arts and literature.