Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinə hədiyyə olunmuş yeni eksponatların təqdimatı keçirilib
Martın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində məşhur silah ustası Emin Nadir oğlu Məmmədovun muzeyə bağışladığı soyuq silah nümunələrinin təqdimatı keçirilib.
Muzeyin direktoru Şirin Məlikova çıxış edərək Kanada vətəndaşı olan və bu ölkədə fəaliyyət göstərən Emin Məmmədovun Azərbaycanın qədim silahsazlıq sənəti ənənənələrini yaşatdığını, bu sahədə geniş tədqiqat və təbliğat işləri apardığını vurğulayıb. Onun 2021-ci ildə UNESCO tərəfindən Parisdə təşkil olunan “Culture for Peace” (Sülh naminə mədəniyyət) müsabiqəsində I yeri tutduğunu diqqətə çatdırıb. Şirin xanım sənətkarın Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinə bağışladığı ümumilikdə 11 ədəd unikal sənət əsəri sırasında XVIII əsrin sonuna aid iki qalxan, XIX əsrə aid xəncər, həmçinin Emin Məmmədovun müəllifi olduğu qılınc və xəncərlərin olduğunu bildirib: “Qacarlar dövrünə aid olan, böyük ustalıq qabiliyyəti və yüksək zövqlə polad və tuncdan hazırlanmış qalxanlar sənət nümunələri kimi çox dəyərlidir. Azərbaycan mədəniyyətinə aid bu cür bədii və orijinal əsərlər hazırda dünyanın məşhur muzeylərində qorunub saxlanılır”.
Mədəniyyət naziri Anar Kərimov Emin Məmmədovun vətənindən kənarda yaşamasına baxmayaraq, unudulmaqda olan milli irsimizi qorumasını, inkişaf etdirməsini, yaşatmasını təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirib.
Nazir Azərbaycanın mədəniyyət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birinin xaricdə saxlanılan milli sərvətlərimizin ölkəyə qaytarılması olduğunu, Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən bu məsələyə daim diqqət göstərildiyini vurğulayıb. Bu yöndə görülən işlərdən bəhs edən Anar Kərimov ötən il 3 milli xalçanın auksiondan alınaraq ölkəmizə gətirildiyini, onlardan ikisinin məhz Milli Xalça Muzeyinə təqdim edildiyini bildirib.
AMEA-nın Tarix İnstitutunun baş direktoru Kərim Şükürov Azərbaycan silahsazlıq sənətinin tarixi və əhəmiyyəti haqqında danışıb.

В Азербайджанском национальном музее ковра состоялась презентация новых подаренных музею экспонатов
3 марта в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась презентация образцов холодного оружия, подаренных музею известным оружейником Эмином Надир оглы Мамедовым.
Директор музея Ширин Меликова в своем выступлении подчеркнула, что Эмин Мамедов, будучи гражданином Канады и проживая в той стране, возрождает древние традиции оружейного искусства в Азербайджане, ведет исследования и пропаганду в этой области. Было упомянуто что он занял первое место на конкурсе “Culture for Peace” («Культура во имя мира»), организованном ЮНЕСКО в Париже в 2021 году. Ширин ханым сообщила, что среди 11 уникальных произведений искусства, подаренных художником Азербайджанскому национальному музею ковра, есть два щита конца XVIII века, кинжалы XIX века, а также мечи и кинжалы авторства Эмина Мамедова. Щиты периода Каджаров, изготовленные из стали и бронзы с большим мастерством и вкусом, представляют собой большую ценность. Такие подлинные произведения искусства, связанные с азербайджанской культурой, сейчас хранятся во всемирно известных музеях.
Министр культуры Анар Керимов высоко оценил сохранение и развитие нашего забытого национального наследия проживающим за границей Эмином Мамедовым.
Министр подчеркнул, что одним из основных направлений культурной политики Азербайджана является возвращение наших национальных богатств, хранящихся за границей, и что Президент Ильхам Алиев и Первый вице-президент Мехрибан Алиева всегда уделяли внимание этому вопросу. Говоря о работе, проделанной в этом направлении, Анар Керимов сообщил, что в прошлом году в нашу страну было привезено три национальных ковра, приобретенных на аукционах, два из которых были подарены Национальному музею ковра.
Генеральный директор Института истории национальной академии наук Азербайджана Керим Шукюров рассказал об истории и значении оружейного искусства Азербайджана.