Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinə hədiyyə olunmuş yeni eksponatların təqdimatı keçirilib
Martın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində məşhur silah ustası Emin Nadir oğlu Məmmədovun muzeyə bağışladığı soyuq silah nümunələrinin təqdimatı keçirilib.
Muzeyin direktoru Şirin Məlikova çıxış edərək Kanada vətəndaşı olan və bu ölkədə fəaliyyət göstərən Emin Məmmədovun Azərbaycanın qədim silahsazlıq sənəti ənənənələrini yaşatdığını, bu sahədə geniş tədqiqat və təbliğat işləri apardığını vurğulayıb. Onun 2021-ci ildə UNESCO tərəfindən Parisdə təşkil olunan “Culture for Peace” (Sülh naminə mədəniyyət) müsabiqəsində I yeri tutduğunu diqqətə çatdırıb. Şirin xanım sənətkarın Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinə bağışladığı ümumilikdə 11 ədəd unikal sənət əsəri sırasında XVIII əsrin sonuna aid iki qalxan, XIX əsrə aid xəncər, həmçinin Emin Məmmədovun müəllifi olduğu qılınc və xəncərlərin olduğunu bildirib: “Qacarlar dövrünə aid olan, böyük ustalıq qabiliyyəti və yüksək zövqlə polad və tuncdan hazırlanmış qalxanlar sənət nümunələri kimi çox dəyərlidir. Azərbaycan mədəniyyətinə aid bu cür bədii və orijinal əsərlər hazırda dünyanın məşhur muzeylərində qorunub saxlanılır”.
Mədəniyyət naziri Anar Kərimov Emin Məmmədovun vətənindən kənarda yaşamasına baxmayaraq, unudulmaqda olan milli irsimizi qorumasını, inkişaf etdirməsini, yaşatmasını təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirib.
Nazir Azərbaycanın mədəniyyət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birinin xaricdə saxlanılan milli sərvətlərimizin ölkəyə qaytarılması olduğunu, Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən bu məsələyə daim diqqət göstərildiyini vurğulayıb. Bu yöndə görülən işlərdən bəhs edən Anar Kərimov ötən il 3 milli xalçanın auksiondan alınaraq ölkəmizə gətirildiyini, onlardan ikisinin məhz Milli Xalça Muzeyinə təqdim edildiyini bildirib.
AMEA-nın Tarix İnstitutunun baş direktoru Kərim Şükürov Azərbaycan silahsazlıq sənətinin tarixi və əhəmiyyəti haqqında danışıb.

On March 3, the Azerbaijan National Carpet Museum (ANCM) hosted the presentation of the bladed weapon samples donated to the Museum by the well-known author smith Emin Mammadov.
Dr Shirin Melikova, Director of ANCM delivered a speech highlighting that Emin Mammadov, the Canadian citizen preserves and promotes the ancient traditions of Azerbaijani armory art, and conducts research in this field. She added that E. Mammadov is a first-place winner of the Culture for Peace contest held by UNESCO in Paris in 2021. The Director noted that among the total 11 unique art pieces donated to the Museum by the master, there are two 18th-century shields, the 19th-century daggers, as well as swords and daggers of his authorship. “The shields of Qajar’s period made of steel and bronze with perfect workmanship and delicate taste are the priceless art pieces. Nowadays, such original artworks of Azerbaijani culture are being preserved in the world-famous museums”, Dr Melikova said.
Anar Karimov, the Minister of Culture highly appreciated E. Mammadov’s contributions to the preservation and development of this nearly forgotten national heritage, despite the fact that the artist lives far from his homeland. The Minister emphasized that one of the main directions of the cultural policy of Azerbaijan is the return of our national wealth stored abroad and that President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva have always paid attention to this matter. Speaking on this topic, A. Karimov mentioned that last year three Azerbaijani carpets were purchased at the auction and brought back to Azerbaijan; two of them were donated to the ANCM.
Karim Shukurov, the Director General of the Institute of History of the Azerbaijan National Academy of Sciences spoke about the history and significance of the Azerbaijani armory art.