Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Bir taleli iki insan” sərgisi açılacaq
Aprelin 19-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Yelena və Ucal Haqverdiyevlərin yaradıcılığına həsr olunmuş “Bir taleli iki insan” sərgisinin açılış mərasimi keçiriləcək. Sərgidə ömürləri boyu bir-birinə və onları birləşdirən sənətə sonsuz sevgi ilə bağlı olan iki rəssamın 54 ədəd rəngkarlıq və tətbiqi sənət əsərləri nümayiş etdiriləcək.
Burada yüksək bədii zövqü, xüsusi fərdi üslubu ilə seçilən Yelena Haqverdiyevanın Səfəvi saray xalçalarını, ov və bağ səhnələrini xatırladan təsvirlərlə, mənzərələr, natürmortlar, sevgililərin obrazları ilə zəngin “Xalça bağları” silsilə əsərləri təqdim olunacaq.
Sərgidə tamaşaçılar rəngkarlıq və qrafika, monumental rəssamlıq, poeziya, həmçinin tətbiqi sənət üzrə çoxşaxəli yaradıcılığa malik Ucal Haqverdiyevin istedadının yeni aspektləri ilə tanış olacaqlar. Belə ki, ilk dəfə rəssamın müəllifi olduğu bədii tikmələr, keramika məmulatları, ağac və daş üzərində işləri geniş ictimaiyyətə təqdim ediləcək. Ucal Haqverdiyevin əsərləri arasında müqəddəslərin ikonoqrafiyası, İtaliya İntibahı üslubunda yaratdığı həyat yoldaşı Yelenanın portretləri, süjetli səhnələr və böyük modernist rəssamların əsərləri ilə assosiasiya doğuran kompozisiyalar üstünlük təşkil edir. Onun keramika və ağacdan əsərlərinin böyük əksəriyyəti isə heyvan təsvirləridir.
Açılış mərasimində layihə çərçivəsində 3 dildə hazırlanmış “Bir taleli iki insan” adlı kataloqun təqdimatı da keçiriləcək. Tədbirdə həmçinin Haqverdiyevlər ailəsinin arxiv fotolarından ibarət video-çarx, sərginin kuratoru, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovanın, rəssam Yelena Haqverdiyevanın iştirakı ilə çəkilmiş video nümayiş olunacaq.

Exhibition Two Hearts One Destiny at the Azerbaijan National Carpet Museum
On Tuesday, 19 April, the Azerbaijan National Carpet Museum (ANCM) will host the opening of the exhibition Two Hearts One Destiny, representing the creativity of Ujal Hagverdiyev and Elena Hagverdiyeva, remarkable Azerbaijani artists and an amazing couple secured in each other’s love and art journey through life together. The event also comprises the presentation of the catalog Two Hearts One Destiny published in three languages as part of the project.
The exhibition features 54 paintings and works of decorative and applied art. These include a series of paintings Carpet Gardens by Elena Hagverdiyeva. They narrate scenes reminiscent of luxurious Safavid palace carpets, hunting and garden carpets, illustrating landscapes, still life, and portraits of lovers. The show presents a never-seen-before facet of Ujal Hagverdiyev's strikingly versatile creativity in painting and graphics, murals, poetry, and applied art. Among them are embroidery, ceramics, stone and woodwork. The iconographic images of saints, portraits of his wife and muse Elena in the Italian Renaissance style, tableau vivant, and compositions that evoke associations with the works of the great modern artists constitute the majority of this direction of his creativity. Many of his ceramics and woodwork figure images of animals.