Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Bir taleli iki insan” sərgisi açılacaq
Aprelin 19-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Yelena və Ucal Haqverdiyevlərin yaradıcılığına həsr olunmuş “Bir taleli iki insan” sərgisinin açılış mərasimi keçiriləcək. Sərgidə ömürləri boyu bir-birinə və onları birləşdirən sənətə sonsuz sevgi ilə bağlı olan iki rəssamın 54 ədəd rəngkarlıq və tətbiqi sənət əsərləri nümayiş etdiriləcək.
Burada yüksək bədii zövqü, xüsusi fərdi üslubu ilə seçilən Yelena Haqverdiyevanın Səfəvi saray xalçalarını, ov və bağ səhnələrini xatırladan təsvirlərlə, mənzərələr, natürmortlar, sevgililərin obrazları ilə zəngin “Xalça bağları” silsilə əsərləri təqdim olunacaq.
Sərgidə tamaşaçılar rəngkarlıq və qrafika, monumental rəssamlıq, poeziya, həmçinin tətbiqi sənət üzrə çoxşaxəli yaradıcılığa malik Ucal Haqverdiyevin istedadının yeni aspektləri ilə tanış olacaqlar. Belə ki, ilk dəfə rəssamın müəllifi olduğu bədii tikmələr, keramika məmulatları, ağac və daş üzərində işləri geniş ictimaiyyətə təqdim ediləcək. Ucal Haqverdiyevin əsərləri arasında müqəddəslərin ikonoqrafiyası, İtaliya İntibahı üslubunda yaratdığı həyat yoldaşı Yelenanın portretləri, süjetli səhnələr və böyük modernist rəssamların əsərləri ilə assosiasiya doğuran kompozisiyalar üstünlük təşkil edir. Onun keramika və ağacdan əsərlərinin böyük əksəriyyəti isə heyvan təsvirləridir.
Açılış mərasimində layihə çərçivəsində 3 dildə hazırlanmış “Bir taleli iki insan” adlı kataloqun təqdimatı da keçiriləcək. Tədbirdə həmçinin Haqverdiyevlər ailəsinin arxiv fotolarından ibarət video-çarx, sərginin kuratoru, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovanın, rəssam Yelena Haqverdiyevanın iştirakı ilə çəkilmiş video nümayiş olunacaq.

В Азербайджанском национальном музее ковра состоится открытие выставки «Одна судьба на двоих»
19 апреля в Азербайджанском национальном музее ковра состоится церемония открытия выставки «Одна судьба на двоих», посвященной творчеству Елены и Уджала Ахвердиевых. На выставке будут представлены 54 картины и произведения прикладного искусства двух художников, пронесших через всю свою жизнь любовь к друг другу и к искусству, которое их объединяло.
Здесь будет представлена серия Елена Ахвердиевой «Ковровые сады», богатая пейзажами, натюрмортами и изображениями влюбленных, напоминающими сефевидские дворцовые ковры, охотничьи и садовые сцены.
Зрители также ознакомятся с новыми сторонами творчества Уджала Ахвердиева, обладавшего многогранными талантами в области живописи и графики, монументальной живописи, поэзии, а также прикладного искусства. Так, впервые широкой публике будут представлены работы художника в вышивке, керамике, дереве и камне. В этой области творчества Уджала Ахвердиева преобладают иконографии святых, портреты его жены Елены в стиле итальянского Возрождения, сюжетные сцены и композиции, связанные с творчеством великих художников-модернистов. Большинство его работ по дереву и керамике представляют собой изображения животных.
На церемонии открытия также состоится презентация каталога «Одна судьба на двоих», подготовленного на трех языках в рамках выставочного проекта. На мероприятии также будет представлен видеоролик с архивными фотографиями семьи Ахвердиевых, снятый при участии куратора выставки, директора Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликовой и художницы Елены Ахвердиевой.