Mayın 20-də saat 12:00-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində 18 may – Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə bir sıra tədbirlər keçiriləcək.
Gənc nəsli milli mədəni irsmizin qorunması istiqamətində maarifləndirmək, onların diqqətini muzeylərin, tarixi abidələrin mühafizəsinə cəlb etmək məqsədilə təşkil olunan tədbirdə ilk olaraq “Danışan abidələr” foto-sərgisi açılacaq. Sərgidə Qarabağın ermənilər tərəfindən işğalı dövründə dağıdılmış muzey və tarixi-mədəni abidələrimizin fotoları nümayiş etdiriləcək. Fotolardakı abidələr haqqında qonaqlara Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Muzeyşünaslıq, arxiv işi və abidələrin qorunması ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri məlumat verəcəklər.
Bununla yanaşı, Əməkdar rəssam Yelelena Haqverdiyeva ilə tekstil vitrajların hazırlanması, Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovla çətən üzrə ustad dərsləri keçiriləcək.
Muzeyin balaca dostları üçün isə ekspozisiyada maraqlı və əyləncəli kvest oyunu təşkil olunacaq. Onlara Şuşa ili münasibətilə muzeyin Uşaq şöbəsi tərəfindən səhnələşdirilən “Uçan xalça” marionet tamaşası göstəriləcək. “Uçan xalça” nağılı və onun əsasında hazırlanan ssenari, səhnə tərtibatı, həmçinin marionet kuklalar muzey əməkdaşları və muzeyin nəzdində fəaliyyət göstərən “Uşaq Birliyi”nin üzvləri tərəfindən ərsəyə gətirilib.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis olunmuş Beynəlxalq Muzeylər Günü hər il 18 may tarixində dünyada müəyyən bir deviz altında qeyd olunur. Bu il ICOM tərəfindən “Muzeylərin gücü” devizi elan edilib.

On May 20, the Azerbaijan National Carpet Museum will host a series of events on the occasion of International Museum Day.
The photo exhibition Talking Monuments aimed to educate the young generation about the preservation of our national and cultural heritage, museums and historic monuments will open the event. The exhibition will display photos of the museums and historical and cultural monuments destroyed by the Armenians during the occupation of Karabakh. The students of the Azerbaijan State University of Culture and Arts studying museology, archival science, and preservation of monuments will provide information about the monuments depicted in the photos.
Along with that, the ANCM will organize a masterclass on patchwork facilitated by the Honored Artist Elena Hagverdiyeva, and a masterclass on cheten by the Honored Artist Taryer Bashirov.
The celebration includes the quest for kids within the museum's space. Following this, the visitor will enjoy the Flying Carpet puppet show staged by the ANCM's Children's Department. The puppet show was designed on the occasion of the Year of Shusha. Playwright and design: the ANCM's Children's Department and the museum's Children Union.
ICOM created International Museum Day in 1977. Each year the organization chooses a particular theme celebrated on and around May 18. This year’s theme is The Power of Museums.