Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə festival keçiriləcək
İyunun 1-də​ saat 11:00-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü mün­asibətilə​ “Uşaqlar­ın ürəkləri ilə çiçə­klənən Şuşa” adlı fe­stival keçiriləcək. “Şuşa İli”nə həsr ol­unmuş festival Azərb­aycan Milli Xalça Mu­zeyi və Vətən Mühari­bəsi qəhrəmanı Zaur Nudirəliyev adına 47 №-li tam orta məktə­bin birgə əməkdaşlığı ilə baş tutacaq.
Festivalda ayrı-ayrı musiqi və rəqs qrup­larının, yaradıcı ko­llektivlərin bir-bir­indən maraqlı ifaları təqdim ediləcək. Burada həmçinin 47 №-­li tam orta məktəbin şagirdlərinin iştir­akı ilə hazırlanmış “Şuşa - Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı” və Xalça Muzeyinin Uşaq şöbəsi tərəfin­dən səhnələşdirilən "Arşın mal alan" tam­aşası və “Uçan xalça” marionet teatr tam­aşası nümayiş olunac­aq.
Tədbirdə muzeyin Şuşa filialının məktəbl­ilər arasında “Şuşa qəhrəmanları” mövzus­unda keçirdiyi rəsm və inşa müsabiqəsi iştirakçılarının əl işləri sərgilənəcək, onların yazdıqları inşalar oxunacaq. Eyni zamanda, burada Ba­kı Modern Təhsil Kom­pleksinin şagirdləri­nin əl işlərindən ib­arət “Qarabağın təsv­iri - art obyekt” ad­lı sərgi keçiriləcək. Rəngarəng, zəngin proqramı olan festiv­alda uşaqlar üçün mü­xtəlif ustad dərsləri təqdim olunacaq.
Beləliklə, 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününü gö­zəl və səmərəli keçi­rmək, həm əylənmək, həm də milli dəyərlə­rimizlə, irsimizlə, mədəniyyətimizlə daha yaxından tanış olm­aq istəyirsinizsə, bu möhtəşəm festivala mütləq qatılın!

Festival at the​ Azerbaijan National Carpet Museum​ on​ International Children's Day
On June 1, at 11:00, the ANCM will host the festival​ Shusha – Flower Garden of Children's Hearts​ to celebrate International Children's Day.​
The ANCM organizes the festival​ as part of the Year of Shusha​ in collaboration with Secondary School No. 47 named after the Hero of the Patriotic War Zaur Nudiraliyev.​ The event will feature interesting performances by various music and dance groups. The program includes plays Shusha - the Cultural Capital of Azerbaijan and Arshin Mal Alan staged by the ANCM's Children's Department, as well as a puppet theater performance Flying​ Carpet prepared with the participation of students of School No. 47.
The museum will organize the exhibition of​ drawings and essay contest Heroes of Shusha​ among schoolchildren​ held by the​ ANCM's​ Shusha branch. The event will also display the​ exhibition of handicrafts Image of Karabakh – Art Object by students of the Baku Modern Educational Complex.​
The festival will present a variety of masterclasses for children.
Join us tomorrow to celebrate together International Children's Day,​ have fun, and learn more about our national heritage!