Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə festival keçiriləcək
İyunun 1-də​ saat 11:00-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü mün­asibətilə​ “Uşaqlar­ın ürəkləri ilə çiçə­klənən Şuşa” adlı fe­stival keçiriləcək. “Şuşa İli”nə həsr ol­unmuş festival Azərb­aycan Milli Xalça Mu­zeyi və Vətən Mühari­bəsi qəhrəmanı Zaur Nudirəliyev adına 47 №-li tam orta məktə­bin birgə əməkdaşlığı ilə baş tutacaq.
Festivalda ayrı-ayrı musiqi və rəqs qrup­larının, yaradıcı ko­llektivlərin bir-bir­indən maraqlı ifaları təqdim ediləcək. Burada həmçinin 47 №-­li tam orta məktəbin şagirdlərinin iştir­akı ilə hazırlanmış “Şuşa - Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı” və Xalça Muzeyinin Uşaq şöbəsi tərəfin­dən səhnələşdirilən "Arşın mal alan" tam­aşası və “Uçan xalça” marionet teatr tam­aşası nümayiş olunac­aq.
Tədbirdə muzeyin Şuşa filialının məktəbl­ilər arasında “Şuşa qəhrəmanları” mövzus­unda keçirdiyi rəsm və inşa müsabiqəsi iştirakçılarının əl işləri sərgilənəcək, onların yazdıqları inşalar oxunacaq. Eyni zamanda, burada Ba­kı Modern Təhsil Kom­pleksinin şagirdləri­nin əl işlərindən ib­arət “Qarabağın təsv­iri - art obyekt” ad­lı sərgi keçiriləcək. Rəngarəng, zəngin proqramı olan festiv­alda uşaqlar üçün mü­xtəlif ustad dərsləri təqdim olunacaq.
Beləliklə, 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününü gö­zəl və səmərəli keçi­rmək, həm əylənmək, həm də milli dəyərlə­rimizlə, irsimizlə, mədəniyyətimizlə daha yaxından tanış olm­aq istəyirsinizsə, bu möhtəşəm festivala mütləq qatılın!

В Азербайджанском национальном музее ковра пройдет фестиваль по случаю 1 июня - Международного дня защиты детей
1 июня в 11:00 в Азербайджанском национальном музее ковра состоится фестиваль «Шуша - цветник детских сердец» по случаю Международного дня защиты детей. Фестиваль, посвященный Году города Шуша в Азербайджане, пройдет в сотрудничестве с Азербайджанским национальным музеем ковра и средней школой № 47 имени героя Отечественной войны Заура Нудиралиева.
На фестивале пройдут интересные выступления различных музыкальных, танцевальных коллективов и творческих групп. Будут представлены спектакли «Шуша - культурная столица Азербайджана» и «Аршин мал алан» в постановке детского отдела музея ковра, а также кукольный спектакль «Ковер-самолет», подготовленный при участии учащихся средней школы № 47.
В рамках мероприятия будет организована выставка рисунков и сочинений на тему «Герои Шуши», созданных участниками конкурса, проведенного Шушинским филиалом музея среди школьников. Здесь также пройдет выставка изделий ручной работы «Изображение Карабаха как арт-объект» учащихся Школы Баку Модерн. Кроме того, в насыщенную программу фестиваля войдут разнообразные мастер-классы для детей.
Если хотите с пользой провести досуг 1 июня, в Международный день защиты детей, весело провести время и ознакомиться с национальными ценностями, наследием и культурой, приходите в наш музей!