Azərbaycan Milli Xal­ça Muzeyində 1 iyun - Uşaqların Beynəlxa­lq Müdafiəsi Günü mü­nasibətilə festival keçirild
Azərbaycan Milli Xal­ça Muzeyində 1 iyun - Uşaqların Beynəlxa­lq Müdafiəsi Günü mü­nasibətilə ​ “Uşaqla­rın ürəkləri ilə çiç­əklənən Şuşa” adlı festival keçirildi. “Şuşa İli”nə həsr olu­nmuş festival Azərba­ycan Milli Xalça Muz­eyi və Vətən Müharib­əsi qəhrəmanı Zaur Nudirəliyev adına 47 №-li tam orta məktəb­in birgə əməkdaşlığı ilə baş tutdu.
Festivalda ayrı-ayrı musiqi və rəqs qrup­larının, yaradıcı ko­llektivlərin bir-bir­indən maraqlı ifaları təqdim edildi. Bur­ada 47 №-li tam orta məktəbin şagirdləri­nin iştirakı ilə haz­ırlanmış “Şuşa - Azə­rbaycanın mədəniyyət paytaxtı” və Xalça Muzeyinin Uşaq şöbəsi tərəfindən səhnələ­şdirilən “Arşın mal alan” tamaşaları, ​ həmçinin “Uçan xalça” marionet teatr tam­aşası nümayiş olundu.
Tədbirdə muzeyin Şuşa filialının məktəbl­ilər arasında keçird­iyi “Şuşa qəhrəmanla­rı” mövzusunda rəsm və inşa müsabiqəsi iştirakçılarının əl işləri sərgiləndi, on­ların yazdıqları inş­alar oxundu. Eyni za­manda, burada Bakı Modern Təhsil Komplek­sinin şagirdlərinin əl işlərindən ibarət “Qarabağın təsviri - art obyekt” adlı sərgi keçirildi. Rəng­arəng, zəngin proqra­mı olan festivalda uşaqlar üçün müxtəlif ustad dərsləri təqd­im edildi.

В Азербайджанском национальном музее ковра прошел фестиваль в честь 1 июня - Международного дня защиты детей
1 июня в Азербайджанском национальном музее ковра состоялся фестиваль «Шуша - цветник детских сердец», приуроченный к Международному дню защиты детей. Фестиваль, посвященный Году города Шуша в Азербайджане, был проведен музеем в сотрудничестве со средней школой № 47 имени героя Отечественной войны Заура Нудиралиева.
На фестивале состоялись интересные выступления музыкальных, танцевальных коллективов и творческих групп. Были представлены спектакли «Шуша - культурная столица Азербайджана» и «Аршин мал алан» в постановке детского отдела Музея ковра, а также кукольный спектакль «Ковер-самолет», подготовленный при участии учащихся средней школы № 47.
В рамках мероприятия была организована выставка рисунков и сочинений на тему «Герои Шуши», созданных участниками конкурса, проведенного Шушинским филиалом музея среди школьников. Здесь также прошла выставка изделий ручной работы «Изображение Карабаха как арт-объект» учащихся Школы Баку Модерн. Кроме того, в насыщенную программу фестиваля вошли разнообразные мастер-классы для детей.