ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova BE MUSEUMER layihəsinin yekun konfransına qatılıb
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova BE MUSEUMER layihəsinin yekun konfransına qatılıb. Onlayn formatda keçirilən konfransda muzeylərin əsas problemlərindən biri kimi auditoriyanın genişləndirilməsi mövzusuna diqqət çəkilib, Cənubi Qafqaz regionunda yaradılmış muzey mütəxəssisləri şəbəkəsini saxlamağın mümkün yolları müzakirə olunub.
Şirin xanım “Azərbaycan muzeylərində auditoriyanın genişləndirilməsi və əlçatanlıq” mövzusunda çıxış edib.
Müxtəlif ölkələrdən 40-dan artıq muzey mütəxəssisinin qatıldığı tədbirdə iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, BE MUSEUMER Creative Europe tərəfindən maliyyələşdirilən Gürcüstan Muzey Assosiasiyası (GMA), Avropa Muzey Təşkilatları şəbəkəsi (NEMO) və Mədəniyyət İdarəetmə Akademiyası (Hollandiya) ilə birgə təşkil olunan layihədir. Layihənin məqsədi Cənubi Qafqaz regionunda Avropa təcrübəsinə əsaslanaraq muzey sahəsində inkişafa, mütəxəssislərin peşəkarlığının yüksəldilməsinə nail olmaqdır.​

Dr. Shirin Melikova, Chair of ICOM Azerbaijan National Committee, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum joined the final conference​ of​ BEMUSEUMER​ project
Dr. Shirin Melikova, Chair of ICOM Azerb­aijan National Commi­ttee, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum join­ed the final confere­nce​ of​ BEMUSEUMER​ project. The online conference​ focused on the topic of audi­ence development as one of the key chall­enges of museums​ and included discussio­ns on possible ways of maintaining the established network of museum professiona­ls in the South Cauc­asus region.
Dr. Melikova deliver­ed a speech on the topic of Audience Dev­elopment and Accessi­bility in Azerbaijan Museums.
It should be noted that BeMuseumer is a consortium project co-funded by Creative Europe of the Europ­ean Union, led by the Georgian Museums Association, NEMO, and the Academy of Cul­tural Management (Ne­therlands), and focu­ses on elevating the professionalism of museum workers in the South Caucasus reg­ion with European ex­pertise.