ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova BE MUSEUMER layihəsinin yekun konfransına qatılıb
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova BE MUSEUMER layihəsinin yekun konfransına qatılıb. Onlayn formatda keçirilən konfransda muzeylərin əsas problemlərindən biri kimi auditoriyanın genişləndirilməsi mövzusuna diqqət çəkilib, Cənubi Qafqaz regionunda yaradılmış muzey mütəxəssisləri şəbəkəsini saxlamağın mümkün yolları müzakirə olunub.
Şirin xanım “Azərbaycan muzeylərində auditoriyanın genişləndirilməsi və əlçatanlıq” mövzusunda çıxış edib.
Müxtəlif ölkələrdən 40-dan artıq muzey mütəxəssisinin qatıldığı tədbirdə iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, BE MUSEUMER Creative Europe tərəfindən maliyyələşdirilən Gürcüstan Muzey Assosiasiyası (GMA), Avropa Muzey Təşkilatları şəbəkəsi (NEMO) və Mədəniyyət İdarəetmə Akademiyası (Hollandiya) ilə birgə təşkil olunan layihədir. Layihənin məqsədi Cənubi Qafqaz regionunda Avropa təcrübəsinə əsaslanaraq muzey sahəsində inkişafa, mütəxəssislərin peşəkarlığının yüksəldilməsinə nail olmaqdır.​

Председатель Азербайджанского национального комитета ИКОМ, директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова приняла участие в итоговой конференции проекта BE MUSEUMER
Педседатель Азербайджанского национального комитета ИКОМ, директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова приняла участие в итоговой конференции проекта BE MUSEUMER. На проведенной в онлайн-формате конференции, обсуждалась тема расширения аудитории, как одна из главных проблем современных музеев. Также были обсуждены способы поддержания функционирования сети музейных специалистов, созданной на Южном Кавказе.
Ширин ханум выступила с докладом на тему "Расширение аудитории и доступность в азербайджанских музеях".
BEMUSEUMER - проект, финансируемый Creative Europe и организованный совместно Грузинской ассоциацией музеев (GMA), Сетью европейских музейных организаций (NEMO) и Академией культурного менеджмента (Нидерланды). Целью проекта является применение европейского опыта для развития музейной сферы и повышения профессионализма музейных специалистов на Южном Кавказе.