İyunun 6-da İsveç Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kristian Kamill Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində qonaq olub.
İyunun 6-da İsveç Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kristian Kamill Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində qonaq olub. Muzeyin direktoru Şirin Məlikova ilə görüş zamanı səfir İsveç və Azərbaycan arasında bir çox sahələrdə yüksək səviyyədə qarşılıqlı əməkdaşlığın, o cümlədən mədəni əlaqələrin mövcud olduğunu və daha da inkişaf edəcəyinə inandığını deyib. Bunun üçün birgə tədbirlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Kristian Kamill Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinə tekstil tarixçisi Viveka Hansenin “Textilia Linnaeana: XVIII əsrin global tekstil ənənələri və ticarəti” (“Textilia Linnaeana: Global 18th Century Textile Traditions & Trade”) kitabını hədiyyə edib.
Şirin Məlikova səfir Kristian Kamillə Azərbaycan mədəniyyətinə göstərdiyi marağa, muzeyimizlə daim sıx əlaqədə olduğuna görə qonağa təşəkkürünü bildirib. Şirin xanım səfirin hədiyyə etdiyi qiymətli kitabın muzeyin kitabxanasında öz layiqli yerini tutacağını deyib.
Daha sonra onlar Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, ölkəmizin ilk ombudsmanı, professor Elmira Süleymanovanın Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Şuşa filialına hədiyyə etdiyi “Ləmpə” xalçasına baxıblar.

6 июня Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Швеция в Азербайджанской Республике Кристиан Камилл посетил Азербайджанский национальный музей ковра.
6 июня Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Швеция в Азербайджанской Республике Кристиан Камилл посетил Азербайджанский национальный музей ковра. В ходе встречи с директором музея Ширин Меликовой посол сказал, что верит в высокий уровень взаимного сотрудничества между Швецией и Азербайджаном во многих сферах, в том числе в культурных отношениях, и что они будут развиваться и дальше. Для этого он подчеркнул важность реализации совместных мер.
Кристиан Камилл преподнес Азербайджанскому национальному музею ковра книгу Textilia Linnaeana: Global 18th Century Textile Traditions & Trade историка текстиля Вивеки Хансен.
Ширин Меликова поблагодарила посла Кристиана Камилла за интерес к азербайджанской культуре и прочные связи с нашим музеем. Она сообщила, что ценная книга, подаренная послом, займет достойное место в библиотеке музея.
Затем они посмотрели ковер «Лампа», подаренный Шушинскому филиалу Азербайджанского национального музея ковра заместителем председателя Совета старейшин, президентским стипендиатом, первым омбудсменом нашей страны, профессором Эльмирой Сулеймановой.