Klassika və novatorluq qovşağında
24 may saat 17.00-da Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı, Sultan Məhəmməd mükafatı laureatı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı “Dekorativ-tətbiqi sənət” bölməsinin rəhbəri Aydın Rəcəbov 75 illiyini Azərbaycan Xalça Muzeyində “Ənənələrin gələcəyi” adlı fərdi sərgisi ilə qeyd edəcək. Bu ad rəssamın hərtərəfli, geniş yaradıcılığını əks etdirir. Belə bir ad bu rəssamın ərtərəfli, çoxşaxəli yaradıcılığının əsil mahiyyətini əks etdirir.
Xalçaçılıq sənətində fəaliyyət göstərdiyi onilliklər ərzində bir çox xovlu və xovsuz xalça eskizləri yaratmışdır. Ornamental əsərlərində sənətkar ənənəvi türk-oğuz ornamental motivlərindən geniş istifadə edir. Yaratdığı bəzi süjetli xalçalarda orta əsr Azərbaycan miniatur sənətinin təsirini görmək mümkündür, digər əsərləri isə həndəsi stilizasiyası ilə seçilir.
Bir sıra əsərlərinin ornamentində şifrələnmiş yazılar gizlənir. Bura hal-hazırda Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasında saxlanılan “Suvari dərviş” və kompozisiya quruluşu başdan-başa qədim yazı simvollarından ibarət “Tenqri” xalçaları aiddir. Həmçinin, ərəb dilində imam Əlinin adı şifrələnmiş “Xətlərin harmoniyası”, bulud naxışları islam dininin ehkamı “La ilahə illəllah” sözlərinin birləşməsindən yaranan “Abşeron” və digər xalçalar da bu sıradadır.
Hazırkı sərgi üçün rəssam öz eskizləri əsasında son bir ildə toxunan altı yeni xalça hazırlamışdır. Bura yalnız müxtəlif illərdə yaratdığı otuzdan çox xalça və xalça məmulatları deyil, həmçinin onların iyirmi yeddi eskizi də daxildir. Beləliklə, tamaşaçı bu və ya digər xalça eskizinin hazırlanma prosesini lap əvvəldən – ideyanın yarandığı andan seyr edə bilər

Aydin Rajabov’s exhibition at the Azerbaijan Carpet Museum
On May 24, Aydin Rajabov, Honored Artist of Azerbaijan, winner of the Soltan Muhammad Award, Head of the Section of Decorative Applied Arts at the Union of Artists of Azerbaijan, will present his personal exhibition Future of Traditions at the Azerbaijan Carpet Museum within his 75th anniversary. This name reflects the very essence of the versatile and multifaceted creativity of the artist.
He has created many pile and flat-woven carpet sketches over the decades of work in carpet making. In his ornamental work, he actively uses traditional Turkic-Oguz ornamental motifs. The influence of the medieval Azerbaijani miniature is clearly traced in some of his narrative carpets, while others are distinguished by a geometric design.
In his several works, the ornament hides encrypted inscriptions. For example, Suvar Dervish carpet (currently kept in the Azerbaijan State Art Gallery); Tengricarpet, the compositional structure of which is entirely based on symbols of ancient writing; Harmony of Lines carpet, where the name of Imam Ali is encrypted in Arabic; Absheron carpet, on which the cloud patterns are formed into the words of the Muslim declaration of faith: There is no God but Allah.
For this exhibition, the artist has prepared six new carpets, which have been woven based on his sketches for the last year and have not been shown anywhere. In total, the exhibition will display more than thirty carpets and carpet products of different years, as well as their twenty-seven sketches, including the first drafts. Thus, the viewer will be able to observe the process of creating a carpet sketch since the inception of its idea.