Azərbaycan xalça muzeyində “Həyat gözəldir” adlı musigili-ədəbi gəcə keçirildi.
Azərbaycan Xalça Muzeyində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi və“Söz” layihəsi ilə birgə, “GülSam” Əlillərin Reabilitasiya İctimai Birliyi, Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti və “Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin iştirakı ilə “Həyat gözəldir” adlı musiqili-ədəbi gecə təşkil olunmuşdur.
Tədbirin əsas qəhrəmanları fiziki məhdudiyyətli insanlardır. Qeyd edək ki, bu ilin fevral ayında Azərbaycan Xalça Muzeyində keçirilən “Tarixə və ənənəyə toxunuş” sərgisi “Həyat gözəldir” musiqi-ədəbi gecəsinin keçirilməsinə zəmin yaratmışdır. Daha sonra muzey ekspozisiyasında daimi təqdim edilən həmin sərginin eksponatları ilə taktil üsul ilə, həmçinin audioyazı və Brayl şrifti ilə hazırlanan yazılı materiallar ilə tanış olmaq mümkün olmuşdur. Bundan başqa, Azərbaycan Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiyalar şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən görmə qabiliyyəti zəif olan bir neçə insana toxuculuq və xalça eskizlərinin yaradılması üzrə ustad dərsləri təşkil olunmuşdur. Azərbaycan Xalça Muzeyinin bu layihəsi ictimaiyyətin böyük marağına səbəb olmuşdur.
“Həyat gözəldir” adlı musiqili-ədəbi gecə Azərbaycan Xalça Muzeyinin foyesində fiziki məhdudiyyətli insanların əl işlərindən ibarət sərginin açılışı ilə başladı. Gecənin açılışında Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri Şirin Məlikova və “Söz” layihəsinin rəhbəri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Nigar Həsənzadə çıxış etdilər. Tədbirin aparıcısı Azərbaycan Əlil Velosipedçilər İctimai Birliyinin yaradıcısı, jurnalist Amid Həsənquliyev idi. Reyhan Cəfərova və Qədir Qurbanov yeni layihələrin təqdimatı ilə çıxış etdilər. Onlar görmə qabiliyyəti məhdud insanlar üçün elektron portalın yaradılması və bələdçi itlərin artırılması haqqında söz açdılar. Elman Süleymanov özünün “III Dünya müharibəsi” romanını təqdim etdi.
Gecənin proqramı vokal, instrumental və ədəbi nömrələrdən ibarət idi.
Fortepianonun müşaiyəti altında (İlqar Əhmədov) Aysel Əlizadənin ifasında “Arşın mal alan” operettasından “Gülçöhrənin naləsi”, Nigar İsgəndərovanın ifasında Eldar Mansurovun “Gecələr keçir”?Fikrət Əmirovun “Mən səni araram” mahnısı, Aygün Cabbarlının və Zəkəriyyə Qurbanovun müəllif şeirləri səsləndi. Tarın müşaiyəti ilə Nurlan Həsənov və Əli Ələkbərov şeirləri, həmçinin Natiq Şixaliyevin ifasında Nəsiminin məşhur “Ayrılıq” qəzəli səsləndi.
Gecə duetlər və triolar ilə müşaiyət olunurdu. Hidayət Bayramov (tar), Ağaməlik Niftəlizadə (kamança) və Abbas İmanlı (nağara) “Yaqutu”, Məhəmməd Abışov (qarmon) və Abbas İmanlı (nağara) - “Jalə” rəqsini təqdim etdilər. Nurlan Əhmədov (qarmon) və Arzu Teymurovanın (fortepiano) ifasında Vasif Adığözəlovun “Bakı haqqında mahnı”sı səsləndi.
Həmçinin gecənin qonaqlarına kamançanın müşaiyəti ilə (Ağaməlik Niftəlizadə) İsmayıl Əhmədovun şeiri, Murad Sadıxın “Hiss et” şeiri, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin magistri Suma Tapdığovanın ifasında muğam və şair-müğənni Mansur Rəhimovun ifasında “Azan” səsləndi.

A musical and literary event Life Is Beautiful.
The Azerbaijan Carpet Museum under the auspices of the Ministry of Culture of Azerbaijan and in collaboration with Söz project within the participation of the Visually Impaired People Society of Azerbaijan, Union of Disabled People Organizations of the Republic of Azerbaijan, and GülSam Union of Rehabilitation Center of Disabled People, hosted a musical and literary event Life Is Beautiful.
People with disabilities became heroes of Life Is Beautiful event, inspired by the exhibition Touching History and Traditions that was held at the Azerbaijan Carpet Museum this year in February. This exhibition, which has become part of the museum’s permanent exhibition, presents a tactile display including audio recordings and written materials in Braille. In addition to the exhibition, Azerbaijan Carpet Museum’s Traditional Technologies Department staff taught people with visual disabilities to weave and create carpet sketches. The Azerbaijan Carpet Museum’s project attracted great public attention.
The musical and literary evening Life is Beautiful started with the opening of an exhibition of works by people with disabilities in the lobby of the Azerbaijan Carpet Museum. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum, President of ICOM Azerbaijan National Committee, and Nigar Hasanzade, Head of Söz project, member of Union of Azerbaijan Writers, made a speech at the opening of the evening. Amid Hasanguliyev, Founder of the Public Association of Disabled Cyclists of Azerbaijan, was the event presenter. Reyhan Jafarov and Gadir Gurbanov spoke about their new projects. They told about the creation of a portal for the visually impaired people and a project of guide dogs breeding. Elman Suleymanov presented his novel III World War.
The event program included vocal, instrumental and poetic performances. Aysel Alizade performed Crying of Gulchohra from the operetta Arshin Mal Alan within the piano accompaniment by Ilgar Akhmedov. Nigar Iskenderova sang Eldar Mansurov’s song Gecələr Keçir. Aygun Jabbbarli and Zakaria Gurbanova recited their own poems.
Rovshan Manafov and Idayat Bayramov accompanied Nurlan Hasanov and Ali Alekperov, who recited their own poems, and Natig Shikhaliyev, who performed Nasimi’s famous gazelle Separation, on the tar.
Duo and trio instrumental performances by Idaat Bayramov (tar), Agamelik Niftalizade (kamancha), and Abbas Imanli (naghara), who performed the dance Yagutu, as well as Mohammed Abishov (accordion) and Abbas Imanli (naghara) – the dance Jalia, Nurlan Akhmedov (harmonica) and Arzu Teymurova (piano) – Vasif Adigozalov’s Song About Baku, pleased the audience.
In addition, Ismail Akhmedov’s poem within the kamancha accompaniment by Agamelik Niftlizade; Murad Sadih’s poem Hiss Et; mugam performed by Suma Tapdigova, student of the Azerbaijan University of Arts; and Azan performed by poet and musician Mansur Rahimov, were presented to the guests.