1 iyun 2019-cu il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş festival keçiriləcək.
1 iyun 2019-cu il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş festival keçiriləcək. Tədbir Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi və 4KIDS ailə portalının təşkilatçılığı, Çernoqoriya, Türkiyə, İndoneziya, Ukrayna, Mərakeş, Hindistan, Çin səfirliklərinin dəstəyi, həmçinin Mədəniyyət Nazirliyinin “Söz” ədəbi layihəsi və Avropa Azərbaycan Məktəbinin iştirakı ilə keçirilir.
Festival proqramı Azərbaycanda akkreditə olunmuş bir sıra səfirliklərin əməkdaşları tərəfindən təşkil ediləcək uşaq konserti və xeyriyyə yarmarkasından ibarət olacaq. Tədbirdə adı keçən ölkələri təmsil edən diplomatların övladları mədəniyyət və ənənələrinin zənginliyi və müxtəlifliyini əks etdirən milli mahnı və rəqslərini nümayiş edəcəklər. Səfirlik əməkdaşları isə balaca Aygün Babaşovanın əməliyyatı (anadangəlmə ürək qüsuru) üçün pul toplamaq məqsədi ilə xeyriyyə satış sərgisi yarmarkası təşkil edəcəklər.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşları kukla teatrının "Məlikməmmədin nağılı" tamaşasını təqdim edəcəklər və mini-xalça, "Tilda" kuklası və çorablardan kuklalar hazırlamaq üzrə üç master-klass təşkil edəcəklər. 4KIDS portalının əməkdaşları "Cola + Qüllə" master-klassını təqdim edəcəklər. Festivalda müxtəlif təşkilatlar tərəfindən tvisting, slaym, tətbiqi sənət üzrə master-klasslar təqdim olunacaq. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin “Söz” ədəbi layihəsi çərçivəsində gənc istedadların konserti keçiriləcəkdir.
Bununla yanaşı, festivalın gənc iştirakçılarını masaüstü oyunlar, "Fibonaççi" intellektual oyunu, robot texnikası üzrə məşğələ, karyera məsləhətləri, psixologiya, ritorika, foto sənəti, numizmatika və əqli hesab üzrə dərslər gözləyir. Həmçinin açıq havada tennis, gimnastika və digər idman növləri (ipatdı oyunu, halqa, batut üzərində tullanma və s.) müsabiqələr keçiriləcək. Ən balacaları Halk və Ledi Baq kostyumlarında animatorlar əyləndirəcəklər.

On June 1, 2019, the festival dedicated to the International Children’s Day will be held at the Azerbaijan Carpet Museum.
On June 1, 2019, the festival dedicated to the International Children’s Day will be held at the Azerbaijan Carpet Museum. The event was organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Carpet Museum, and the family portal 4KIDS, within the support of the Embassies of Montenegro, Turkey, Indonesia, Ukraine, Morocco, India, and China, as well as within the participation of Söz Literary Project of the Ministry of Culture, and European Azerbaijan School.
The festival program includes a children’s concert and a charity fair, which will be held by employees of embassies accredited in Azerbaijan. Children of diplomats from these countries will perform their national songs and dances at the celebration, reflecting the richness and diversity of their cultures and traditions. As well as there will be arranged a charity fair, funds from which will be used for the operation of little Aygun Babashova (congenital heart disease).
Furthermore, the Azerbaijan Carpet Museum team will present the puppet play Fairy Tale of Malikmammad and organize three master classes on making mini-rugs, Tilda dolls, and sock dolls. 4KIDS team will present a master class Cola+Tower. Moreover, there will be master classes on twisting, slime, and applied arts, and Söz Project’s concert of young talents.
Young participants will be able to play board games, including intellectual game Fibonacci, participate in courses on robotics, vocational guidance, psychology, oratory, photo art, numismatics, and mental arithmetic, as well as competitions in tennis, gymnastics and other sports (jump ropes, hoops, trampolines, etc.) in the open air. Animators in Hulk and Lady Bag costumes will entertain kids.