Azərbaycan Xalça Muzeyi "İntermuzey-19" Beynəlxalq festivalında
Azərbaycan Xalça Muzeyi 30 may-2 iyun tarixlərində Moskvada "Manej" Mərkəzi Sərgi Zalında keçirilən "İntermuzey-19" Beynəlxalq festivalında işitirak edir.
Artıq 21-ci dəfədir ki, təşkil edilən "İntermuzey" festivalı ilin ən mühüm muzey hadisəsidir. Builki muzey forumunun başlıca mövzusu "Peşəkarların dialoqu"dur. Rusiya Federasiyası Mədəniyyət nazirinin müavini Alla Manilova bildirib ki, bu il muzey baxışının əsas aksenti festivalın regionlara qədər bəlli şəkildə genişlənməsidir.
Festival çərçivəsində baş tutan elmi konfransda muzeyin inkişafı üzrə baş mütəxəssis Aynur Məmmədova "Azərbaycan Xalça Muzeyi kolleksiyalarının zənginləşdirilməsi metodları" mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin stendində muzeyin buklet, kitab və digər nəşrləri təqdim olunur. Eyni zamanda, burada ənənəvi texnologiyalar şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən toxunmuş muzey eksponatlarının replikaları – sumax, eləcə də Qarabağın "Çələbi" və Qazax xalçaları da vardır. Həmçinin, stenddə zili xalçası nümunəsində xovsuz toxunuş üzrə ustad dərsi və muzeydə işlənmiş xalça ornamentlərinin rənglənməsi də təqdim edilir.

Azerbaijan Carpet Museum at the International Festival Intermuseum 2019
Azerbaijan Carpet Museum takes part in the 21st International Festival Intermuseum, held in Moscow, in the Manezh Central Exhibition Hall, from May 30 to June 2. The International Festival Intermuseum is the main museum event of the year.
Professionals’ Dialogue is the key topic of this year museum forum. Alla Manilova, Deputy Minister of Culture of the Russian Federation, noted that regional museums received wide coverage in this year’s festival.
Aynur Mammadova, Senior Specialist on Museum Development made a presentation on the topic Methods of Replenishment of Azerbaijan Carpet Museum Collections at the scientific conference within the festival.
Azerbaijan Carpet Museum’s stand presents to all comers its booklets, books, and other printed products, as well as replicas of museum exhibits woven by the staff of the Traditional Technologies Department: flat-woven sumakh and two pile Karabakh Chelebi and Gazakh carpets. A master class on weaving a flat-woven zili carpet and coloring of carpet ornaments created in the museum is also presented at the stand.