1 iyun 2019-cu il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi gününə həsr olunmuş festival keçirildi.
1 iyun 2019-cu il tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi gününə həsr olunmuş festival keçirildi. Tədbir Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi və 4KİDS ailə portalının təşkilatçılığı, Türkiyə, Ukrayna, Çernoqoriya, Çin, Mərakeş, Hindistan, İndoneziya səfirlikləri, “ZADAGAN” Azərbaycan tekstil brendinin,“Söz” ədəbi layihəsi və Bakı Avropa Məktəbinin dəstəyi ilə baş tutmuşdur.Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova festival iştirakçılarını və qonaqları salamladıqdan sonra tədbirin dolğun proqramına start verildi. Böyük konsertdə bir neçə uşaq kollektivi iştirak edirdi. Onlar arasında Bakı Türk Anadolu Liseyinin xalq rəqsləri ansamblı, Azərbaycan Beynəlxalq Məktəbi (TİSA) və Azərbaycan Avropa Məktəbinin şagirdləri vardır.
Həmçinin, qonaqlar qarşısında müxtəlif ölkə diplomatlarının övladları da çıxış etdilər. Onlar öz ölkə mədəniyyətinin zənginliyi və unikallığından bəhs edən mahnı və rəqsləri təqdim etdilər. Qonaqlar İndoneziya uşaqlarının, Türkiyə səfirliyinin dəvət etdiyi “Dostluq” rəqs qrupu və Bakı Türk Anadolu Liseyinin Xalq Oyunları Qrupu, Hindistan səfirliyinin “Taranq” rəqs ansamblının ifasını seyr etdilər. Ukrayna səfirliyindən Maksim Selski və Viktoriya Kolesnik şeir söylədilər.
Səfirliklərin əməkdaşları isə birgə səyləri nəticəsində xeyriyyə yarmarkası təşkil etdilər. Buradan yığılan məbləğ anadangəlmə ürək qüsurundan əziyyət çəkən Aygün Babaşovanın əməliyyatına xərclənəcək.
Təşkilatçılar körpə və daha böyük yaşlı uşaqları da nəzərə almışdılar. Belə ki, onlar üçün bir çox təhsil proqramları və əyləncələr təşkil olunmuşdur.Eyni zamanda burada festivalın sponsoru olan TAC şirkətinin Aquavita brendinin qazlı su və limonadları paylanırdı.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin əməkdaşları “Cırtdanın nağılı” tamaşasını və üç ustad dərsi - mini xalçaların, Tilda kuklası və corabdan gəlinciyin hazırlanmasını, http://www.xn--4kids-9fd.az/ portalının əməkdaşları “Cola + Qala” ustad dərsini təqdim etdilər. Festivalda müxtəlif təşkilatlar tərəfindən tvistinq, slaym, tətbiqi sənət üzrə digər ustad dərsləri keçirildi.
Tədbirdə Pantomima Teatrının aktyorları da çıxış etdi. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi “Söz” ədəbi layihəsi çərçivəsində gənc istedadların ifasında konsert təşkil olunmuşdur. Azərbaycanın rəqs üzrə çempionu Yeqor Anisimov uşaqlarla rəqs fleşmobu keçirdi.
Bundan əlavə festivalın gənc iştirakçılarını stolüstü oyunlar,”Finaboççi” intellektual oyunu, robot texnikası üzrə məşğələ, karyera məsləhətləri, psixologiya, orator sənəti, fotosənət, numizmatika və mental arifmetika üzrə ustad dərslər gözləyirdi. O cümlədən tennis, gimnastika və açıq havada digər idman oyunları təqdim olundu. Körpələri isə Ledi Baq kostyumlu animator və Professor Nikolya şousu əyləndirirdi.
Tədbirin yekununda konsert iştirakçılarına və təşkilatçılar arasında olan böyüklərə sertifikatlar təqdim olundu.

On June 1, 2019, the festival dedicated to the International Children’s Day was held at the Azerbaijan Carpet Museum.
On June 1, 2019, the festival dedicated to the International Children’s Day was held at the Azerbaijan Carpet Museum. The event was organized by the Ministry of Culture of Azerbaijan, the Azerbaijan Carpet Museum, and the family portal 4KIDS within the support of the Embassies of Turkey, Ukraine, Montenegro, China, Morocco, India, Indonesia in Baku, Azerbaijani textile brand Zadagan, as well as within the participation of Söz Literary Project of the Ministry of Culture, and the European Azerbaijan School.
Dr. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum welcomed guests at the concert program within the festival. Folk Dances Group of Baku Turkish Anadolu High School, students of the International School of Azerbaijan, and the European Azerbaijan School were among the participants. Children representing various Embassies in Baku performed their national songs and dances at the celebration and reflected the richness and diversity of their cultures and traditions.
The guest watched the dance of Indonesian children, the performance of three dance ensembles – Dostluq Rəqs Kollektivi and Folk Dances Group of Baku Turkish Anadolu High School of the Turkish Embassy in Baku, and the Tarang of the Indian Embassy in Baku. Maksim Selski and Viktoria Kolesnik, participants from the Embassy of Ukraine in Baku performed poems.
Embassies took part in the charity fair to help the operation of little Aygun Babashova (congenital heart disease).
In the meantime, there were many useful educational programs and entertainments at the museum lobby and fan zone. Aquavita of TAJ company was the festival sponsor – they distributed free water and lemonades to our guests.
Furthermore, the Azerbaijan Carpet Museum team presented the puppet play Fairy Tale of Malikmammad and organize three master classes on making mini-rugs, Tilda dolls, and sock dolls. 4KIDS team presented a master class Cola+Tower. Moreover, there were master classes on twisting, slime, and applied arts.
The actors of the Pantomime Theater performed at the festival. Söz Project’s young talents was performed at the concert as well. Egor Anisimov, the champion of Azerbaijan in dance, launched a dance flashmob with kids.
Young participants were able to play board games, including intellectual game Fibonacci, participate in courses on robotics, vocational guidance, psychology, oratory, photo art, numismatics, and mental arithmetic, as well as competitions in tennis, gymnastics and other sports (jump ropes, hoops, trampolines, etc.) in the open air. Animators in Hulk and Lady Bag costumes and professor Nicola with his unique show entertained kids.