“Azərbaycan mədəni irsi Luvr Muzeyində” adlı sərgi
Bakı şəhərində təşkil olunan YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasının keçirilməsi ölkəmizin mədəni həyatında əhəmiyyətli bir hadisədir.
43-cü sessiya çərçivəsində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərbaycan mədəni irsi Luvr Muzeyində” adlı sərgi 3 iyul – 30 sentyabr 2019-cu il tarixlərində təqdim olunacaq.
“Azərbaycan mədəni irsi Luvr Muzeyində” adlı sərginin keçirilməsi ölkəmizin mədəni həyatında çox önəmli bir haldır. Belə ki, mədəniyyət tariximizdə ilk dəfə olaraq dünya şöhrətli Luvr Muzeyinin daimi ekspozisiyasında sərgilənən üç nadir eksponat nümayiş olunacaqdır.
Bu sərgi gələcəkdə iki mədəniyyət ocağı arasında daha da sıx əlaqələrin qurulmasına və milli irs nümunələrimizin təqdim olunduğu birgə irimiqyaslı layihələrin keçirilməsinə təkan verəcək, ölkələr arasındakı dostluq münasibətlərinin yeni inkişaf mərhələsinə yüksəlməsinə xidmət edəcəkdir. Layihə “Azərbaycan Respublikasında xalça sənətinin qorunması və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın həyata keçirilməsi istiqamətində Azərbaycan Xalça Muzeyinin töhfəsidir.
Sərgi Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi, Fransanın Azərbaycandakı Səfirliyi, Luvr Muzeyi, Azərbaycanda Fransa İnstitutu və “SILK WAY WEST AIRLINES” QSC-nin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir.

Azerbaijan Heritage in Louvre Museum
The 43rd Session of the World Heritage Committee in Baku is a significant event for the cultural life of our country.
The exhibition Azerbaijan Heritage in Louvre Museum will be presented at the Azerbaijan Carpet Museum from 3 July to 30 September 2019 within the framework of the 43rd Session. For the first time in our cultural history, three rare exhibits from the world-known Louvre Museum permanent exhibition will be presented here.
This exhibition in Baku marks the beginning of cooperation between the two museums, which will strengthen these ties and serve as an impetus for large-scale projects representing samples of national heritage preserved in both art centers. This project is the Azerbaijan Carpet Museum contribution to the implementation of the State Program for the Preservation and Development of Carpet Art in the Republic of Azerbaijan for 2018–2022.
Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Carpet Museum, Embassy of France in the Republic of Azerbaijan, Louvre Museum, French-Azerbaijani University, and Silk Way West Airlines are the exhibition organizers.