Azərbaycan Xalça Muzeyinə “Milli” statusu verilib
Azərbaycanın xalça sənətini dünyada tanıdılması və qorunub saxlanılması sahəsində müstəsna xidmətləri olan Azərbaycan Xalça Muzeyinə “Milli” statusu verilib. 15 iyul 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti bununla bağlı müvafiq qərar qəbul edib. Mədəniyyət və Maliyyə Nazirliklərinə bu qərardan irəli gələn məsələləri həll etmək tapşırılıb.
Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova qeyd etdi ki, “Bu hadisəni biz çoxdandan səbrsizliklə gözləyirdik. Azərbaycan xalça sənətinin qorunması və inkişaf etdirilməsi haqqında” qanunun hazırlanıb qəbul olunması, Azərbaycan xalça sənətinin YUNESKO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilməsi, Azərbaycan Xalça Muzeyi üçün müasir üslublu binanın tikilməsi və digər çox əhəmiyyətli tədbirlər muzeyimizə dövlət qayğısının bariz təcəssümüdür.”
“Bununla əlaqədar olaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə, Birinci Vitse-prezident hörmətli Mehriban Əliyevaya, Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Novruz Məmmədova və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Naziri Əbülfəs Qarayeva muzeyin kollektivi adından dərin minnətdarlığımızı bildiririk” – deyə Şirin Məlikova fikrini tamamlamışdır.
1967-ci ildə yarandığı dövrdə xalçaçılıq sahəsində ixtisaslaşmış ilk xalça muzeyi xalçaçılıq elminin banisi, görkəmli rəssam və pedaqoq Lətif Kərimovun təşəbbüsü ilə Bakıda yaradılmışdır.
Unikal kolleksiyaya malik muzey həm təqdim olunan zəngin materialına görə, həm də elmi-texniki təchizatına görə dünyanın ən tanınmış muzeyləri səviyyəsindədir.
Statistik məlumata görə təkcə 2018-ci ildə 110 mindən çox ziyarətçi Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyası ilə tanış olmuşdur. Bununla yanaşı, muzeyin fəaliyyəti beynəlxalq muzey təşkilatları tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. 2018-ci ildə Azərbaycan Xalça Muzeyi Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) Beynəlxalq Sənədləşmə Komitəsi (CIDOC) tərəfindən qeyri-maddi mədəni irs məlumat bazası üzrə ən yaxşı təcrübəyə layiq görülüb. Muzey, həmçinin Avropa Muzey Forumu tərəfindən “Avropanın ən yaxşı muzeyi 2018” mükafatına namizədlər arasında idi. O, burada “Muzey sahəsində ictimaiyyətlə işin qurulmasında innovasiyaların tətbiqinə görə” sertifikatı ilə təltif olunub. Üç il ardıcıl olaraq, muzey dünyanın ən yaxşı muzeyi kimi “TripAdvisor”un “Mükəmməllik sertifikatı”na layiq görülüb.
Ş. Məlikova bildirdi ki, “Bu status muzeyimiz qarşısında yeni imkanlar açır. Belə ki, milli status ölkə və dünya səviyyəsində muzeyimizin nüfuzunu qaldırır, mədəniyyətimizin və incəsənətimizin qorunması, zənginləşdirilməsi və inkişafında xüsusi rolunu vurğulayır. Bununla yanaşı, bu sənədin qəbul olunması muzeyimizin əməkdaşlarının maddi rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində atılan müsbət bir addımdır. Azərbaycan Xalça Muzeyinin kollektivi bu xəbəri böyük ruh yüksəkliyi və sevinclə qarşıladı. Milli statusa layiq görülmüş Azərbaycan Xalça Muzeyi xalqımızın maddi sərvətlərinin qorunduğu mühüm elm və mədəniyyət müəssisəsi kimi şərəfli fəaliyyətini daha böyük məsuliyyət və əzmlə davam etdirəcək.”

The Azerbaijan Carpet Museum has received the National Status
The Azerbaijan Carpet Museum has received the National status for its significant contribution in popularization and promotion of the Azerbaijani Carpet Weaving Art. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan adopted a relevant decision on July 15. The Ministry of Culture and Ministry of Finance are instructed to address the issues arising from this decision.
“We have been looking forward to this decision. The adoption of the Law On the Preservation and Development of Azerbaijani Carpet Art, inclusion of the Azerbaijani Carpet Weaving Art within the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity, construction of a modern building for the Azerbaijan Carpet Museum, and other very important events are the obvious embodiment of our state’s care about our museum,” said Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan Carpet Museum, Chair of ICOM Azerbaijan National Committee, Honored Cultural Worker.
"On behalf of the museum staff, I express our deepest gratitude to Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Novruz Mammadov, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, and Abulfas Garayev, Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan,” added Shirin Melikova.
The world’s first Carpet Museum was established on the initiative of Latif Karimov, founder of the science of Azerbaijani Carpet Weaving Art, in 1967 in Baku.
The museum is among the world’s most renowned museums for its significant and rich collection, as well as its scientific and technical equipment.
According to statistics, in 2018, more than 110,000 visitors got acquainted with the Azerbaijan Carpet Museum collection. At the same time, the museum's work is also highly appreciated by international museum organizations. In 2018, the Azerbaijan Carpet Museum was awarded the Best Experience in the field of intangible cultural heritage database by CIDOC – ICOM International Committee for Documentation. Our museum also became a nominee for the 2018 European Museum of the Year Award and received the certificate for its noteworthy achievement in raising the public quality of the museum. Last but not least, for the second straight year, the Carpet Museum has been awarded the Certificate of Excellence by TripAdvisor.
“This status opens new opportunities for our museum. Thus, the national status raises the museum prestige in our country and around the world, emphasizing our special role in the preservation, enrichment, and development of culture and arts. At the same time, the adoption of this decision is a step towards improving the material welfare of our museum staff. The Azerbaijan Carpet Museum staff welcomed this news with great enthusiasm and happiness. Our museum as an important scientific and cultural institution, where material samples of our people are protected, will continue to work with even greater responsibility and perseverance,” emphasized Sh. Melikova.