Ölkəmiz Beynəlxalq Muzeylər Şurasının Baş konfransında təmsil olunur
1-7 sentyabr tarixlərində Yaponiyanın Kyoto şəhərində Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) 25-ci Baş konfransı keçirilir. ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin nümayəndə heyəti həmin tədbirdə ölkəmizi təmsil edir.
2 sentyabr tarixində ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova konfransın “Dekorativ sənətdə mədəniyyətlərarası təsir” adlı sessiyasında “Doğan günəş diyarı və Odlar yurdu: kəsişmə nöqtələri” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Məruzə sessiya iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılandı. Çıxışdan sonra dinləyicilər “Əjdahalı” xalçalar, onların istifadəsi və ornametlərinin semantikası haqqında suallar vermişlər.

Our country is represented at the General Conference of the International Council of Museums
The delegation of ICOM Azerbaijan National Committee represents our country at the 25th General Conference of the International Council of Museums (ICOM), September 1-7, Kyoto.
On September 2, Shirin Melikova, Chairman of ICOM Azerbaijan National Committee, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, made a presentation The Land of the Rising Sun and the Land of Fire: Intersection Points at the session Cross Cultural Influences in Decorative Arts. The presentation met with great interest from the session participants and was accompanied by questions about the Ajdahali (Dragon) carpets, their use, and semantics.