Azərbaycan nümayəndə heyəti Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) 25-ci Baş Konfransında iştirak edib
1-7 sentyabr tarixlərində Yaponiyanın Kioto şəhərində Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) 25-ci Baş Konfransı keçirilib. Bu il “Muzeylər mədəniyyət mərkəzləri kimi: ənənələrin gələcəyi” devizi altında təşkil olunan konfransın açılış mərasimində Yaponiya şahzadəsi və onun xanımı, nazirlər, millət vəkilləri və Kioto şəhərinin meri, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin 18 üzvü daxil olmaqla dünya ölkələrindən 4500-dən çox muzey mütəxəssisi iştirak edib. 1948-ci ildən etibarən üç ildən bir keçirilən konfransın məqsədi həmişə olduğu kimi beynəlxalq muzey ictimaiyyətinin əhəmiyyətli bir mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparması və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi olub.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri Şirin Məlikovanın tədbirdə “Günəşin doğduğu ölkə və odlar diyarı – kəsişmə nöqtərləri” mövzusunda ICOM-un Dekorativ sənət, dizayn muzeyləri və kolleksiyaları (ICDAD) üzrə beynəlxalq komitəsində məruzəsi dinlənilib. Konfrans iştirakçılarından Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramova ICOM-un Ədəbiyyat muzeyləri (ICLCM) üzrə beynəlxalq komitəsində “Musiqi həvəskarları klubu dayanıqlı mədəni fəaliyyətin nümunəsi kimi”, ICOM-un Musiqi və musiqi alətləri muzeyləri və kolleksiyaları (CIMCIM) üzrə beynəlxalq komitəsində isə “Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafında təhsilin rolu və muzeyin təhsilə töhfəsi” mövzularında məruzələrlə çıxış edib. “İçərişəhər” Muzey Mərkəzinin Ekspozisiyalar və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin daimi ekspozisiyalar üzrə sektor müdiri Həcər Alxasovanın ICOM-un Tarix və Arxeologiya muzeyləri və kolleksiyaları (ICMAH) üzrə beynəlxalq komitəsində “İçərişəhərdə şəhər arxeologiyası” mövzusunda məruzəsi, müstəqil kurator Əsli Səmədovanın isə ICOM-un Geyim muzeyləri və kolleksiyaları (COSTUME) üzrə beynəlxalq komitəsində “Qadın səsi: ənənə, moda və zəriflik Qafqazda və onun hüdudlarından kənarda”, ICOM-un Sərgilər və mübadilə (ICEE) üzrə beynəlxalq komitəsində “Milli irsimiz layihəsinin sərgiləri” adlı məruzələri dinlənilib. Digər 14 nəfər isə tədbirə iştirakçı qismində qatılıb.
Konfrans çərçivəsində Şirin Məlikova xüsusi dəvətlə gənc muzey mütəxəssisləri üçün təşkil olunmuş Muzey İdarəçiliyi mövzusunda bir saatlıq mentor sessiyanı aparıb. Bununla yanaşı, “İçərişəhər” Muzey Mərkəzinin Ekspozisiyalar və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin daimi ekspozisiyalar üzrə sektor müdiri Həcər Alxasova ICOM-un Tarix və Arxeologiya muzeyləri və kolleksiyaları (ICMAH) üzrə beynəlxalq komitəsinin, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin baş mütəxəssisi Rəma Zeynalova isə Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) Etnoqrafiya Muzeyləri və Kolleksiyaları üzrə Beynəlxalq Komitəsinin (ICME) idarə heyətinin tərkibinin təyinatı üzrə seçkilərdə komitənin idarə heyətinin üzvü seçilib. Qeyd edək ki, tədbirdə ICOM-un üç beynəlxalq komitəsinin, INTERCOM və ICME-nin birgə illik konfransının, eləcə də ICLCM-in illik konfransının 2020-ci ildə Bakı şəhərində keçirilməsi ilə bağlı irəli sürülən təklif qəbul olunub. Konfransda həmçinin ICOM-un yeni prezidenti və idarə heyəti seçilib. Səsvermədə Azərbaycan nümayəndə heyətindən 5 nəfər iştirak edib. Sonda səsvermənin nəticələrinə əsasən Suay Aksoy yenidən prezident seçilib və idarə heyətinin yeni üzvlərinin adları açıqlanıb. Tədbirdə əsas mövzulardan olan muzeyin yeni tərifinin qəbulu məsələsi isə uzun müzakirələrdən sonra ICOM-un növbəti illik iclasına qədər təxirə salınıb.

Azerbaijani delegation at the 25th ICOM General Conference
Between the 1st and the 7th of September 2019, Kyoto (Japan) hosted the 25th ICOM General Conference. The theme for this year was Museums as Cultural Hubs: The Future of Traditions.
Crown Prince ofJapan and his spouse, ministers, MPs, the mayor of Kyoto, and 4500 museum professionals from around the world, including 18 members of ICOM Azerbaijan attended the opening ceremony. Since 1948, every three years, ICOM gathers the international museum community around a theme of interest to facilitate cultural exchange and promote international cooperation.
Dr Shirin Melikova, President of ICOM Azerbaijan National Committee, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, made a presentation The Land of the Rising Sun and the Land of Fire: Intersection Points at ICOM International Committee for Museums and Collections of Decorative Arts and Design (ICDAD).
Alla Bayramova, Director of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan, delivered two presentations: The Club of Music Lovers as an Example of Sustainable Cultural Activity at ICOM International Committee for Literary and Composers’ Museums (ICLCM), and The Role of Education in the Development of the Musical Culture of Azerbaijan and the Museum’s Contribution to Education at ICOM International Committee for Museums and Collections of Musical Instruments (CIMCIM).
Hajar Alkhasova, Head of Permanent Exhibitions Sector of the Expositions and International Relations Department of Icherisheher Museum Center, gave a presentation City Archeology in Icherisheher at the ICOM International Committee for Museums and Collections of Archaeology and History (ICMAH).
Independent curator Asli Samadova made a presentation Woman’s Voice: Tradition, Fashion, and Elegance in the Caucasus and Beyond at ICOM International Committee for Museums and Collections of Costume (Costume), and Exhibitions of Our National Heritage Project at the International Committee for Exhibitions and Exchanges (ICEE).
As part of the conference, Shirin Melikova was invited to lead a one-hour mentorship session on Museum Management, organized specifically for young museum professionals. In addition, two representatives of ICOM Azerbaijan have been elected board members of two ICOM committees. Hajar Alkhasova became a board member of ICOM International Committee for Museums and Collections of Archaeology and History (ICMAH); Rema Zeynalova, an employee of the Azerbaijan National Carpet Museum, has been elected a board member of ICOM International Committee for Museums and Collections of Ethnography (ICME).
Notably, Baku was elected as a host for 2020 annual conferences of International Committee for Museums of Ethnography (ICME) and InterCOM, and ICLCM.
Further, ICOM members re-elected Suay Aksoy as a President of ICOM and vote for a new board of directors. Five representatives of the Azerbaijani delegation took part in the vote.
After a lengthy discussion, the 25th ICOM General Assembly decided to postpone a vote on a new definition for museums.