Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin yekun sərgisi keçiriləcək
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində sentyabrın 28-i, saat 15:00-da böyük mütəfəkkir İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş Beynəlxalq xalça eskizi müsabiqəsinin yekun sərgisi keçiriləcək.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə II Nəsimi - şeir, incəsənət və mənəviyyat Festivalı çərçivəsində baş tutacaq sərginin açılışında Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadə çıxış edəcək. Tədbirdə müsabiqənin qalibləri mükafatlandırılacaqlar.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə Azərbaycan, Fransa, İtaliya, Hindistan, Rusiya və digər ölkələrdən 35 nəfər qatılıb və onlar ümumilikdə 51 xalça eskizi təqdim ediblər. I və II yerin sahibləri münsiflər heyəti tərəfindən müəyyənləşib. III yerə layiq görülən əsər isə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin facebook səhifəsində açıq səsvermə nəticəsində, münsiflər heyətinin həmin yerə layiq gördüyü 7 eskiz arasından seçilib.
Sərgidə qaliblərin eskizləri əsasında muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsinin işçilərinin toxuduğu üç xalça tədbir iştirakçılarının önündə kəsiləcək və adət-ənənəyə uyğun təqdim olunacaq. Eyni zamanda, Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadənin yubiley münasibətilə yaratdığı “Nəsimi” xalçası və müsabiqəyə təqdim edilmiş bütün eskizlər sərgilənəcək.

Carpet Sketch Contest Dedicated to 650th Anniversary of Imadeddin Nasimi
15.00 on September 28, the Azerbaijan National Carpet Museum will host the carpet sketch exhibition dedicated to the 650th anniversary of the great poet-philosopher Imadeddin Nasimi.
Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum and Eldar Mikailzada, People’s Artist will give a speech at the opening ceremony of the exhibition organized by the Azerbaijan National Carpet Museum within the second Nasimi Festival of Poetry, Art and Spirituality.
In total, fifty-one sketches of thirty-five artists were sent to the contest. Among the participants were both citizens of Azerbaijan and foreign artists. The Jury of six members determined the winners of the first and second places. The Azerbaijan National Carpet Museum announced an open vote and encouraged Facebook users to choose the third-place winner among nominated seven artists.
Three carpets woven on the basis of winners’ sketches by the staff of the Azerbaijan National Carpet Museum’s Traditional Technologies Department will be solemnly cut off from the loom at the opening ceremony.
The exhibition also showcases thirty-five carpet sketches and the carpet Nasimi created specifically for the commemoration date by the People’s Artist Eldar Mikailzada.