Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Muzeylər, tekstil kolleksiyaları və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri” adlı beynəlxalq konfransın açılışı olub
Noyabrın 14-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Muzeylər, tekstil kolleksiyaları və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri” adlı beynəlxalq konfransın açılışı olub. Konfrans Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və MDB-nin Humanitar Əməkdaşlıq üzrə Dövlətlərarası Fondunun təşkilatçılığı ilə təşkil edilib.
Muzeyin direktoru Şirin Məlikova açılış nitqi ilə çıxış edərək konfransın muzeyin təsisçisi, xalçaçı-alim, Xalq rəssamı Lətif Kərimovun doğum gününə, eyni zamanda Azərbaycan xalça sənətinin UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs üzrə reprezentativ siyahısına daxil olmasının ildönümünə təsadüf etdiyini bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan, Türkiyə, Böyük Britaniya, Almaniya, Rusiya, İtaliya, Gürcüstan, Serbiya, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Tailanddan olan mütəxəssislərin qatıldığı konfransda 39 nəfərin məruzəsi dinləniləcək: “Onların çıxışı rəqəmsal dünyada tekstil muzeyləri, tekstil kolleksiyalarında innovativ iş üsulları, layihə menecmenti, kuratorluq işi və təqdimatların keçirilməsi, tekstil muzeylərində konservasiyanın özəllikləri, ziyarətçilərlə iş mövzularını əhatə edəcək”.
Mədəniyyət nazirinin müavini Vaqif Əliyev isə konfransın xalqımız üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. O, belə bir konfransın təşkilini və çox sayda alimlərin, tədqiqatçıların burada iştirakını milli sərvətimiz olan xalçalara, milli-mənəvi dəyərlərimizə xüsusi marağın göstəricisi kimi dəyərləndirib: “Xalça Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. Bu sərvət tarixən qorunub nəsildən-nəslə ötürülüb. Hesab edirəm ki, xalça bizim tariximizin təcəssümüdür. Bu gün də biz hər bir xalçaya baxarkən qədim insanlarımızın yaşayış tərzi, həyat fəlsəfəsi ilə tanış ola bilərik”. Nazir müavini Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin inkişafından da danışıb: “Bu sahədə böyük xidmətləri olanlardan biri də Xalq rəssamı Lətif Kərimovdur. O, xalçaçılıq sənətinin yaşaması üçün çox böyük işlər görüb. Bu gün olduğumuz muzeyin inşası isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin mədəniyyətimizə qayğısının nəticəsidir. Muzey xalça sənətinin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi naminə əhəmiyyətli işlər görür”.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin 50 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan Xalça Muzeyi” adlı kitab təqdim olunub. Kitabda muzeyin tarixi, Azərbaycan xalçalarının müxtəlif növləri, dekorativ-tətbiqi sənətin ayrı-ayrı sahələri, onun zəngin kolleksiyasının ən gözəl nümunələri, xalça sənətinin inkişafında xüsusi rolu olan görkəmli şəxslər haqqında məlumatlar öz əksini tapıb.
Sonra Latviyanın ölkəmizdəki səfiri Daynis Qarançs iki ölkə arasında mədəni əlaqələrdən danışıb. O, belə tədbirlərin xalqlar arasında əməkdaşlığın güclənməsinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. Latviyalı modelyer Evita Smanuhina isə LLmood konsepsiyasına uyğun kətan və yundan hazırladığı geyimlərin burada nümayişindən məmnunluğunu ifadə edib, tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Latviyanın Azərbaycandakı səfirliyi ilə əməkdaşlığı çərçivəsində latviyalı modelyerin “Frozen Dreams” adlı kolleksiyası nümayiş etdirilib.
Moda nümayişindən sonra qonaqlar özbək ipək toxuculuq texnologiyasına həsr edilən “İpək hekayətlər” sərgisi ilə tanış olublar. Sərgi “ikat” istehsalının bütün mərhələlərini əks etdirir. Ekspozisiyanın mühüm hissəsi qədim “ikat”, ənənəvi geyimlər, süzəni, interyer tikmələrin növləri və milli geyim nümunələrindən ibarətdir.

Conference Museums, Textile Collections and Perspectives of Mutual Cooperation at the Azerbaijan National Carpet Museum
The Azerbaijan National Carpet Museum hold the opening of the conference Museums, Textile Collections and Perspectives of Mutual Cooperation on November 14. The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan National Carpet Museum, and the CIS Interstate Foundation for Humanitarian Cooperation are the conference organizers.
Starting the academic sessions, Dr. Shirin Melikova, Museum Director, emphasized that the conference is timed to museum founder Latif Karimov’s birthday and the date of inclusion of the Azerbaijani Traditional Carpet Art within the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. She noted that thirty-nine experts from Azerbaijan, Turkey, UK, Germany, Russia, Italy, Georgia, Serbia, Albania, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Uzbekistan, Argentina, and Thailand participated the conference. The presentations will cover such topics as Textile Museums in Digital World, Textile Collections, Project Management, Curatorial Work and Presentation, Specifics of Conservation in Textile Museums, and Audience Development.
Vagif Aliyev, Deputy Minister of Culture mentioned that the conference is of great importance to our people. He appreciated the organisation of this conference and the participation of scientists and researchers adding that carpet is the national wealth of Azerbaijani people. “This wealth has historically been preserved and passed passed from generation to generation. Today, looking at each carpet, one can get acquainted with lifestyle and philosophy of ancient people,” said the Deputy Minister.
Afterwards, the museum director presented to the audience the book Azerbaijan Carpet Museum dedicated to the museum’s 50th anniversary. The book tells about the history of museum, different types of Azerbaijani carpets, various spheres of decorative and applied arts, the best exhibits of its rich collection, and outstanding people who contributed to the development of carpet art.
Subsequently, Dainis Garančs, Ambassador of the Republic of Latvia to the Republic of Azerbaijan told about cultural relations between the two countries. As part of the cooperation, the Azerbaijan National Carpet Museum and the Embassy of Latvia to the Republic of Azerbaijan organized a fashion show Frozen Dreams of the Latvian designer Evita Smanuhina during the event.
After the fashion show, the guests got acquainted with the Silk Stories exhibition, dedicated to ikat, Uzbek silk weaving technology. The exhibition reflects all stages of ikat production. Ancient ikat, traditional costumes, suzanne, and types of interior embroidery constitute a significant part of the exhibition.