“Xalça diyarına səyahət” uşaq festivalı başa çatıb
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Uşaq şöbəsinin 10 illik yubileyinə həsr olunmuş sevinc, əyləncə, həyəcan dolu ikigünlük “Xalça diyarına səyahət” festivalı dünən başa çatıb.
Festivalı muzeyin direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova açaraq ilk dəfə məhz bu muzeydə Uşaq şöbəsinin yaradıldığını və ötən müddət ərzində tədris sahəsində fəaliyyətini inkişaf etdirdiyini vurğulayıb: “Məqsədimiz uşaqları milli dəyərlərimizlə, irsimizlə, mədəniyyətimizlə daha yaxından tanış etmək olub. Və bu istəyimizə nail olmaq üçün gördüyümüz işlər artıq öz bəhrəsini verir”. Şirin xanım muzeyin uşaqların sevimli məkanına çevrilməsindən, Uşaq şöbəsinə üz tutan balaca dostların ilbəil artmasından məmnunluğunu diqqətə çatdırıb. Tədbirin Yeni il ərəfəsində keçirilməsinin uşaqların sevincini daha da artırdığını deyib.
300 nəfərdən artıq uşağın qatıldığı festivalın açılış mərasimində 3 nömrəli Uşaq - Gənclər İnkişaf Mərkəzinin rəqs qrupu, Üzeyir Hacıbəylinin Ev Muzeyinin nəzdində “Nur” uşaq xor studiyasının kollektivi, “Çiçəyim” uşaq teatrının üzvləri, “Azəri inciləri” rəqs kollektivi çıxış edib. Tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanan bu ifalardan sonra muzeyin Uşaq şöbəsinin dərnək üzvlərinin rəsm və xalçaçılıq üzrə bir-birindən gözəl əl işlərindən ibarət sərgi açılıb.
Tədbirdə Misirin Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşı Kəmalə İsgəndərova uşaqlara əsrarəngiz Misir nağılları oxuyub. Balaca dostlar suvenir xalça, qar adamı yumşaq oyuncağı, yeni il açıqcası və s. hazırlanması, şəddə toxunması üzrə ustad dərslərə qatılıb, öz bacarıq və qabiliyyətlərini nümayiş etdiriblər. Onlar üçün əyləncəli viktorina, maraqlı kvest oyunu keçirilib, “Məlikməmmədin nağılı”, “Şəngülüm, Şüngülüm, Məngülüm” kukla tamaşaları və “Xalçaların bəhsi” tamaşası göstərilib.
Festival çərçivəsində uşaqlar üçün yazılmış “Azərbaycanın sehirli abidələri” kitabının müəllifi, memar Elçin Əliyevlə, “Çimərlikdə” uşaq kitabının müəllifi Lalə Məlik və nəşrin illüstrasiyalarının müəllifi İrina Eldarova ilə görüş imkanı qazanan tədbir iştirakçıları kitab və digər hədiyyələr əldə ediblər. Onlar Gürcüstan Milli Qeştalt İnstitutunun mütəxəssisi Zaira Nadiraşvilinin art-terapiya, “Nur” uşaq xor studiyasının bədii rəhbəri, xor dirijoru Mələk Vəlizadənin musiqi terapiyası təlimlərinə də qatılıblar və bu görüşlərdən böyük zövq aldıqlarını bildiriblər.
Bunlarla yanaşı, festivalın ikinci günü iştirakçılar möhtəşəm karnaval həyəcanı yaşayıb. Bakıda fəaliyyət göstərən Rus Mədəniyyət Mərkəzinin uşaq rəqs kollektivinin çıxışı, karnavala qatılanlar arasından ən yaxşı geyim - “Miss&Mister” nominasiyası üzrə qaliblərin seçilməsi, onlara hədiyyələrin təqdim olunması, Transformers Bumblebee şou balaca dostların böyük sevinci və coşqusuna səbəb olub.
Festivalda həmçinin Azərsun Holdinq şirkəti uşaqlara hədiyyələr təqdim etdi. Misir, İran, Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliklərinin, Monteneqronun ölkəmizdəki konsulluğunun əməkdaşları, “Gülsam” Əlillərin Reabilitasiya İctimai Birliyi və muzeyin Uşaq şöbəsi tərəfindən xeyriyyə satış-yarmarkası təşkil olunub. Qeyd edək ki, satış-yarmarkasından əldə olunan gəlir xəstəlikdən əziyyət çəkən uşaqların müalicəsinə xərclənəcək.
Bir sözlə, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir rəngarəng, zəngin proqramı ilə uşaqlara xəyallarından silinməyəcək festival həyəcanı yaşadıb, eyni zamanda, onlara yeni-yeni dostlar qazandırıb.

Visit Carpetland Festival at the Azerbaijan National Carpet Museum
Yesterday, the Azerbaijan National Carpet Museum concluded the two-day festival full of joy, fun, and excitement, dedicated to the 10th anniversary of its Children Department.
Opening the festival, Dr. Shirin Melikova, museum director, Honored Culture Worker mentioned that the museum’s Children Department, first in the museum field of Azerbaijan carries out a huge work in the educational sphere.
“Museum’s aim is to get our children closer to our national values, heritage, and culture. This work is now producing results,” Dr. Melikova said. She added that the museum is delighted that its space is becoming a favorite place for children, and their number is growing every year.
More than three hundred children attended the opening ceremony of the festival. The dance group of the Child Development Center No 3, the group of children’s choral studio Nur at Uzeyir Hajibeyli House Museum, members of the Children’s Theater Chicheyim, and the dance group Azeri Injileri performed here and aroused great interest among the audience. After, members of the Children Department’s painting and carpet weaving classes presented their works at the exhibition.
Kamala Iskandarova, a representative of the Embassy Egypt in Baku, read the marvelous Egyptian fairytales to children. Kids attended various masterclasses to create souvenir carpets, soft toys, New Year cards, and weave shadda. Museum organized an entertaining quiz, quest, puppet plays Fairytales of Melikmammad, and Shangulyum, Shungulyum, Mangulum, as well as a spectacle Carpet Talk.
The festival participants got a chance to meet the architect Elchin Aliyev, author of the kid’s book Magical Monuments of Azerbaijan, and the artist Irina Eldarova, illustrations’ author of the kid’s book On the Beach by Lala Malik. Here young visitors received gifts from the authors. After, children attended art therapy class by Zaira Nadirashvili, an expert at the Georgian National Gestalt Institute, and musical therapy by Melek Velizade, art director of the children’s choral studio Nur.
The second day of the festival was marked by a colorful carnival, the performance of the children’s dance group of Russian Cultural Center in Baku, the awarding ceremony of the best costumes, and the Bumblebee Transformers show.
Azersun Holding presented gifts to the carnaval participants.
Embassies of Egypt, Hungary, Iran, and the Honorary Consulate of Montenegro in Baku, the Gulsam Public Union for the Rehabilitation of Disabled People, and the museum’s Children Department arranged a charity bazaar to raise money for children in need.