Həsirçilik sənəti üzrə ustad dərsləri keçirilib
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Mədəni irsin davamlı inkişafı: həsirçilik sənəti” üzrə ustad dərsləri keçirilib. Ustad dərsləri ictimaiyyətin diqqətini həsirçiliyin qorunmasına, təbliğinə, dekorativ-tətbiqi sənət nümunəsi kimi əhəmiyyətinə, bu irsi yaşadan sənətkarların fəaliyyətinə yönəltmək məqsədi ilə təşkil olunub.
Kiçik yaşlarından həsir toxuma sənəti ilə məşğul olan Masallı rayon sakini Fəridə Həşimova tərəfindən keçilən dərslərə iştirakçılar böyük maraq göstərib. F.Həşimova bidirib ki, babalarımız, nənələrimiz bu sənəti yaşatdığı kimi, bizim də borcumuz onu nəsildən-nəslə ötürərək yaşatmaqdır: “Həsir hazırlamaq üçün yaz-yay aylarında insanlar qamışlıqlardan “pizə” adlanan xüsusi xammal toplayırlar. Həsiri də qurudulmuş “pizə” çubuğundan şaquli və ya üfüqi dəzgahda toxuyurlar. Qamışdan və digər lifli bitkilərdən zənbillər, şlyapalar, çantalar və s. də toxunur”.
Rəhim Tağıyev adına Masallı rayon Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru Əntiqə Tağıyeva isə həsirçiliyin Azərbaycanda qədim tarixə malik xalq sənəti növlərindən olduğunu, onun eneolit dövründən başlayaraq təşəkkül tapdığını deyib: “Həsir əsasən ölkəmizin cənub bölgəsində minilliklərdir əvəzsiz məişət əşyası kimi işlədilib. Bu isə həmin zonanın subtropik iqlimi ilə əlaqədardır. Belə ki, həsir rütubətdən qorunmaq üçün ən yaxşı vasitələrdən biridir. Döşəməyə həsir sərilən evdə rütubət olmur. Hazırda unudulmaqda olan həsirçilik sənətinin əsasən cənub bölgəsində yaşadılması da məhz buranın iqlimi ilə bağlıdır. Onu da qeyd edim ki, mütəxəssislərin qənaətinə görə, evdə həsirdən istifadə olunması revmatizm xəstəliyinin qarşısını alır”.
Qeyd edək ki, həsir əsrlər boyu məişət əşyası kimi istifadə olunmaqla yanaşı, həm də özünün nəfis, zərif naxışları ilə bədii əhəmiyyət daşıyıb. Təəssüf ki, müasir dövrdə bu sənət növü tədricən unudulur. Ətraf mühitin plastik tullantılarla çirklənməsinin ciddi problemlərdən biri kimi müzakirə olunduğu müasir dünyada həsirçiliyin sənət növü kimi unudulmasına nəinki imkan verməməliyik, hətta onun inkişafı üçün əlimizdən gələni etməliyik. Çünki təbii xammaldan toxunan və bu gün də geniş istifadə olunan məmulatlar – sadə həsirlər, zənbillər, şlyapalar, çantalar və s. ətraf mühitə, o cümlədən insan orqanizminə heç bir ziyan vurmur. Ona görə də həsirdən hazırlanan əşyaları müasir dəbə uyğunlaşdırmaq, forma və dizayn baxımından dekorativ və cəlbedici etməklə geniş şəkildə yaymaq lazımdır. Həsirçilik sənəti ilə bağlı Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində təşkil olunan ustad dərsləri də məhz bu istiqamətdə atılmış ilk addımdır.

Masterclasses on Mat Weaving Art
Azerbaijan National Carpet Museum organized masterclasses Sustainable Development of Cultural Heritage: Mat Weaving Art to draw public attention to the protection, promotion, and importance of decorative and applied arts, and the activity of artists who immortalize this heritage.
The participants showed great interest in the masterclass led by Farida Hashimova, Masalli region citizen, who has been producing mats since her childhood. “In spring and summer, people collect special raw materials called piza for weaving hasir (mats). These mats made of dried piza can be woven both on vertical and horizontal looms. Baskets, hats, and bags are usually made of reed and other fibrous plants.
Antiga Taghiyeva, Director of the Masalli Historical and Ethnographic Museum named after Rahim Taghiyev said that the mat weaving is an ancient folk art in Azerbaijan dating back to Eneolithic Period. “Mainly mat has been used as a household item in the southern part of our country for millennia. This is due to the subtropical climate of the area. Mat is one of the best means to protect against humidity. There is no moisture in the house where mats are used. Notably, according to experts, the use of mats at home also prevents rheumatic disease,” she added.
It should be noted that mats were used not only as a household item but also had an artistic value thanks to their elegant and delicate patterns. Unfortunately, nowadays mat weaving art is gradually disappearing. Plastic pollution has become one of the most pressing environmental issues. We should not only preserve mat weaving as forms of creative inspiration but also make every effort to develop it. After all, objects made of reeds and cane and widely used today – mats, baskets, hats, and bags – do not cause any harm to the environment or the human body. Therefore, products from mats should be tailored to fashion, be decorative and attractive in shape and design, and implemented in everyday life. Masterclasses on mat weaving art organized by the Azerbaijan National Carpet Museum is the first step taken in this direction.