Çin təqvimi üzrə Yeni il @Bakı
Bildiyimiz kimi, 25 yanvar 2020-ci il tarixində Çin təqvimi üzrə ağ metal siçan ili başlayır. Bu da həmin 12 illik təqvimin ilk ili sayılır. Bu münasibətlə 10-18 yanvar 2020-ci il tarixlərində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Çin təqvimi üzrə Yeni il @Bakı” adlı silsilə tədbirlər keçiriləcək. Təşkilatçılar – Çin Xalq Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyidir. Həftə ərzində Çin ənənəvi sənət nümunələri üzrə ustad dərsləri və mühazirələr keçiriləcək. Ecazkar ölkənin müxtəlif mənzərələrindən ibarət foto-sərgi, video-çarx və ənənəvi bayram atributları əsl Çin Yeni il ab-havasını yaşadacaq.
Silsilə tədbirlər böyüklər və uşaqlar, Bakı sakinləri və şəhərimizin qonaqları üçün nəzərdə tutulub. Keçirilən ustad dərsləri Bakıdakı Konfusiy İnstitutunun müəllimləri tərəfindən aparılacaq, çin dilindən tərcümədə onlara həmin təhsil ocağının tələbələri kömək edəcək. Bu da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2020-ci ilin “Könüllülər ili” elan edilməsi haqqında” Sərəncamına bir töhfə olacaq.
Qədim Çin çay mərasimi, fənərlər, ənənəvi açıqcaların ieroqliflərlə yazılması və digər biri-birindən maraqlı ustad dərsləri keçiriləcək. Qeyd edək ki, iştirak ödənişsizdir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Çin Xalq Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyi və bu ölkənin muzeyləri ilə sıx əməkdaşlıq edir. 2019-cu ildə Pekində Çin Milli Muzeyində, daha sonra isə Hainan şəhərində Cənub Çin Dənizi Muzeyində “Ecazkar Asiya – Asiya sivilizasiyaları” (Splendour Asia – Joint Exhibition of Asian Civilization) adlı sərgisində iştirak edib. Çox fəxredici haldır ki, burada sərgilənən Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyalarından Azərbaycan xalçaları və digər dekorativ tətbiqi-sənət nümunələrinə üç milyondan çox insan yaxından tanış olmuşdur. Və bu da Azərbaycan mədəniyyətinin incisi olan xalça sənətinin dünya səviyyəsində təbliğində çox önəmli bir hadisədir.
Bununla yanaşı, Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) dəstəyi ilə əməkdaşlarımız mütəmadi olaraq Çin muzeylərində təşkil olunan muzeyşünaslıq üzrə treninq və konfranslarda iştirak edir.
“Çin təqvimi üzrə Yeni il @ Bakı” adlı silsilə tədbirləri iki ölkə arasında mədəni əməkdaşlıq sahəsində əlaqələrin möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.

Chinese New Year @Baku
The Embassy of the People’s Republic of China to the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Carpet Museum invite you to celebrate the Chinese New Year. The Chinese New Year 2020 of the White Metal Rat will start on January 25, 2020. The Rat is the first of the 12-year cycle of animals which appear in the Chinese zodiac related to the Chinese calendar.
The Azerbaijan National Carpet Museum organizes masterclasses on Chinese traditions for children and adults from January 10 to 18.
On top of that, the Museum invites everyone to take part in the lecture on Chinese art on January 11 at 14.00.
Masterclasses will be lead by teachers of the Confucius Institute in Baku. In pursuance of the order of the President of the Republic of Azerbaijan On Declaring 2020 the Year of Volunteers in the Republic of Azerbaijan, student volunteers will provide translation from the Chinese language.
Mark your calendars to join our Chinese New Year celebration and plunge into the atmosphere of the holiday with its decorations, lanterns and traditional symbols.
It should be noted that the Azerbaijan National Carpet Museum works closely with the Embassy of the People's Republic of China in Azerbaijan and the museums of the PRC. Last year, the Museum took part in The Splendor of Asia - An Exhibition of Asian Civilizations in Hainan, China. More than three million visitors could observe here Azerbaijani carpets and other objects of Azerbaijani decorative and applied art from the collections of the Heydar Aliyev Foundation and the Azerbaijan National Carpet Museum.
The festive event at the Azerbaijan National Carpet Museum will be another step towards strengthening cultural relations between our two countries.