Parisdə YUNESKO-nun baş qərargahında “Yeni kəşflər: Azərbaycan xalçaçılığında yeni motivlər” adlı sərgi açılıb
Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikasının Fransadakı səfirliyi və ölkəmizin YUNESKO yanında daimi nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Parisdə “Yeni kəşflər: Azərbaycan xalçaçılığında yeni motivlər” adlı sərgi keçirilir. Sərgi YUNESKO-nun baş qərargahında 29 yanvar – 4 fevral 2020-ci il tarixlərində nümayiş olunur.
Sərgi Azərbaycan xalça sənətinin YUNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin on illiyi və “Xan Sarayı ilə birgə Şəkinin tarixi mərkəzi”nin YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsinə həsr edilib. Bu baxımdan Şəki xalçalarının burada nümayişi böyük əhəmiyyət daşıyır.
Sərgidə xalçaçı-rəssam, Xalq rəssamı Eldar Mikayılzadənin müəllifi olduğu yeni Şəki xalça qrupuna aid 13 ədəd xalça eskizi, onlar əsasında toxunan xalçalar və texniki rəsmlər təqdim edilir. Şəki qrupuna aid xalçaları yaradarkən müəllif E.Mikayılzadə Şəki Xan Sarayı və Şəkixanovlar evindəki divar rəsmləri və şəbəkələrdən bəhrələnmişdir. Burada layihənin hazırlanması haqqında film də nümayiş olunur.
Layihənin kuratorları – Heydər Əliyev Fondunun eksperti Emin Məmmədov və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikovadır.
Sərginin açılışında Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, YUNESKO baş direktorunun mədəniyyət məsələləri üzrə müavini Erneste Ottone Ramirez, Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev, Fransanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Zaxari Qross, YUNESKO yanında daimi nümayəndəliyimizin rəhbəri, səfir Anar Kərimov, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Fransada akkreditə olunmuş səfirlər, YUNESKO-dakı missiyaların rəhbərləri, yerli ictimaiyyətin və Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak ediblər.
Sərgi ilk dəfə 2019-cu ildə Heydər Əliyev Fondunun Kann şəhərində keçirdiyi Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində təqdim edilib və bu il ərzində onun bir çox fransız şəhərlərində nümayişi nəzərdə tutulur.
Xüsusilə qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu və YUNESKO Azərbaycan xalça sənətini diqqət mərkəzində saxlayır, daim dəstəkləyir və bu sahədə bir çox layihələri həyata keçirir.

Exhibition Undiscovered: New Motifs in Azerbaijani Carpetry at UNESCO Headquarters in Paris
The Heydar Aliyev Foundation, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in France, and the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO organized the exhibition Undiscovered: New Motifs in Azerbaijani Carpetry in Paris. The exhibition is on display at UNESCO Headquarters from January 29 to February 4.
The exhibition is dedicated to the tenth anniversary of the inclusion of Azerbaijani Carpet Weaving Art within the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage and the inclusion of the Historic Centre of Shaki with the Khans Palace within the UNESCO World Heritage List.
The exhibition showcases thirteen carpet sketches of Shaki carpet group created by carpet artist Eldar Mikailzade, as well as their technical drawings and carpets woven on their basis. Refined culture of Shaki with its magnificent Shaki Khans Palace and the Shakihanov’s House, their wall paintings and shebeke windows provided a real source of inspiration for the artist. The exhibition includes a short film about the project.
Emin Mammadov, Heydar Aliyev Foundation’s Cultural Adviser and Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum are the project curators.
Anar Alakbarov, Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation, Ernesto Ottone Ramírez, Assistant Director-General for Culture of UNESCO, Rahman Mustafayev, Ambassador of Azerbaijan to France, Zachary Gross, Ambassador of France to Azerbaijan, Ambassador Anar Karimov, Head of Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO, Shirin Melikova, Director of Azerbaijan National Carpet Museum, ambassadors accredited to France, heads of missions at UNESCO, representatives of the local community, and the Azerbaijani Diaspora attended the opening ceremony.
The Heydar Aliyev Foundation presented this exhibition for the first time in 2019 during the Days of Azerbaijani Culture in Cannes. This year the exhibition will travel to several cities in France.
Notably, the Heydar Aliyev Foundation and UNESCO consistently support Azerbaijani carpet weaving art and implement various projects within this field.