Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Rusiya Etnoqrafiya Muzeyinin birgə layihəsinə start verilib
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi bu gün ölkəmizdə xalça sənətinin təbliği ilə yanaşı, həm də ölkəmizin mədəni irs siyasətinin xarici ölkələrdə təbliğatı ilə də məşğuldur. Bu gün muzeyin beynəlxalq aləmdə əsas fəaliyyəti xarici muzey kolleksiyalarında saxlanılan xalçalarımızın Azərbaycana aid olmasının elmi sübutu, onların etiketaj və annotasiyalarında yaranma məkanı kimi ölkəmizin adının qeyd olunması, bu elmi-tədqiqat layihələri çərçivəsində həmin muzeylərdə qorunan Azərbaycan xalçalarının kataloqlaşdırılması və sərgilərin təşkilidir.
Bu sahədə artıq silsilə şəklində əməkdaşlıq layihələri “Azərbaycan Respublikasında xalça sənətinin qorunmasına və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın 7.1.3-cü (Ölkə daxilində və xaricdə muzeylərdə və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılan nadir Azərbaycan xalçaları barədə kataloqun hazırlanması) bəndinin icrası nəticəsində həyata keçirilir.
Növbəti layihə Sankt-Peterburq şəhərində fəaliyyət göstərən Rusiya Etnoqrafiya Muzeyi ilə birgə həyata keçiriləcək. 1902-ci ildə yaradılmış muzeyin kolleksiyasında Azərbaycana aid böyük etnoqrafik material qorunub saxlanılır. “Rusiya Etnoqrafiya Muzeyinin kolleksiyasından Azərbaycan inciləri” adlı layihə çərçivəsində bu muzeydə qorunan Azərbaycan dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrinin elmi araşdırılması, onların kataloqlaşdırılması və sərginin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Sərgi 2020-ci ilin noyabr ayında Sankt-Peterburq şəhərində təşkil olunacaq IX Sankt-Peterburq Beynəlxalq Mədəniyyət Forumu çərçivəsində keçiriləcək. Qeyd edək ki, builki beynəlxalq tədbirdə ölkəmiz “Fəxri qonaq ölkə” statusunda təmsil olunacaq.
Sankt-Peterburq şəhərində ezamiyyətdə olan Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova rusiyalı həmkarı Yuliya Kupina ilə görüş keçirib. Görüş zamanı həyata keçiriləcək layihənin aspektləri müzakirə olunub. Bununla yanaşı, gələcəkdə Rusiya Etnoqrafiya Muzeyinin sərgisinin Bakıda keçirilməsi haqqında danışıqlar aparılıb.

Joint project of the Azerbaijan National Carpet Museum and the Russian Museum of Ethnography
Today, the Azerbaijan National Carpet Museum actively promotes our carpet art and cultural heritage policy abroad. One of the museum’s core activities within the international arena is to work towards proving the origin of Azerbaijani carpets from certain foreign museum collections, correct their labels and annotations, then gather them in a catalog, and organize an exhibition featuring Azerbaijani carpets from those museum’s collections.
The Azerbaijan National Carpet Museum has already established several cooperation projects within the paragraph 7.1.3 of the State Program on the Protection and Development of Carpet Art in the Republic of Azerbaijan for 2018-2022 (Preparation of catalog on rare Azerbaijani carpets stored in museums and private collections in the country and abroad).
We are excited to announce our following cooperation with the Russian Museum of Ethnography in Saint Petersburg. The Russian Museum of Ethnography, established in 1902, preserves a large collection of ethnographic materials about Azerbaijan. Both museum teams plan to conduct scientific research, prepare catalog, and organize an exhibition of Azerbaijani decorative and applied arts within the project Pearls of Azerbaijan from the Collection of the Russian Museum of Ethnography. This exhibition will be organized as part of the IX Saint Petersburg International Cultural Forum in November 2020 in Saint Petersburg. Notably, this year our country will be represented as an Honorable Guest Country.
Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum arranged a meeting with Yulia Kupina, Director of the Russian Museum of Ethnography during her visit to Saint Petersburg. They discussed the upcoming project, as well as consider to hold an exhibition of the Russian Museum of Ethnography in Baku.