Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Ermitaj Muzeyi ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalayıb
7 fevral 2020-ci il tarixində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Dövlət Ermitajı arasında anlaşma və əməkdaşlıq haqqında Memorandumun imzalanması mərasimi keçirilib. Mərasimdə hər iki muzeyin rəhbərləri – Mixail Piotrovski və Şirin Məlikova iştirak etdilər.
Sənəddə tərəflərin Rusiya və Azərbaycan xalqlarının tarixi, mədəniyyəti, adət-ənənələri haqqında biliklərin yayılması sahəsində ikitərəfli münasibətlərin və mədəni əməkdaşlığın inkişafı və genişləndirilməsi niyyətləri öz əksini tapmışdır. Tərəflər birgə elmi-tədqiqat işini, informasiya və muzey işi sahəsində təcrübə mübadiləsini; birgə sərgi layihələrini, muzey əşyalarının qorunması və bərpası sahəsində bilik mübadiləsinin keçirilməsini planlaşdırır.
Memorandumda bununla yanaşı, Ermitajda saxlanılan Azərbaycan xalçalarının kataloqlaşdırması, etiketaj və annotasiyaların Azərbaycanın istehsal yeri kimi göstərilməsi baxımından dəqiqləşdirilməsi, habelə 2020-ci ilin noyabr ayında IX Sankt-Peterburq Beynəlxalq Mədəniyyət Forumu çərçivəsində iki muzeyin birgə sərgisinin təşkili nəzərdə tutulub.
Əməkdaşlığın istiqamətləri arasında xüsusi qaygıya ehtiyacı olan insanlar üçün mədəni sərvətlərin əlçatan olması işinin yaxşılaşdırılması şərtləri önəmli yer tutacaq. Həmin proqramlardan biri mərasimdə təqdim olunan iki muzeyin bu sahədəki təcrübəsini birləşdirən “Pazırık xalçası” inklüziv layihəsidir. Görmə qabiliyyəti məhdud olan insanların qədim sənətkarların texnika müxtəlifliyini hiss edəcəyi, ornamenti duya biləcəkləri Ermitaj kolleksiyasından Pazırık xalçalarının fraqmentlərinin replikalarının yaradılması nəzərdə tutulur.
Layihənin əsasını Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində işlənib hazırlanmış, özündə xovlu və xovsuz texnikalarını birləşdirən, ornamentin formasını və strukturunu taktil müəyyən etmək imkanı verən xüsusi toxuculuq metodu təşkil edir. Hər bir nümunə eksponat haqqında məlumat daşıyan Brayl şrifti ilə yazılmış mətn və tiflo şərh ilə müşayiət olunacaq. Taktil modellər xalçaya toxunmaq, onun strukturunu, texniki xüsusiyyətlərini hiss etmək istəyən muzeyin çoxsaylı ziyarətçilər üçün maraqlı olacaq.
Layihənin həm Ermitajda, həm də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində həyata keçirilməsi planlaşdırılıb. İki muzey arasındakı ilk layihənin koordinatorları Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və Ermitajın qiymətli və arxeoloji metalların elmi bərpası laboratoriyasının müdiri İqor Malkieldir.
Bu muzeylər arasında artıq ikinci birgə layihədir. 2019-cu ilin noyabrında İqor Malkiel Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin dəvəti ilə Bakıda zərgərlik kolleksiyasının eksponatlarının konservasiyasına həsr edilmiş təlimlər keçirmişdir. Burada həmçinin inklüziv proqramların tətbiqi məsələləri də müzakirə olunmuşdur.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Ermitaj ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalayan ölkəmizdəki ilk muzey oldu. Bu, Azərbaycanın mədəni həyatı üçün əlamətdar hadisədir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi yalnız maddi mədəni dəyərlərin saxlancı deyil, həm də mədəni-maarifləndirici mərkəz rolunda çıxış edərək ölkəmizdə xalça sənətinin və Azərbaycanın mədəni irsi siyasətinin xaricdə təbliğı ilə məşğul olur. Beynəlxalq muzey məkanında onun fəaliyyətinin ən əhəmiyyətli istiqamətlərindən biri dünyanın aparıcı muzeyləri ilə əlaqələrin qurulması və onlarla birgə layihələrin həyata keçirilməsidir.

Memorandum of Cooperation between the Azerbaijan National Carpet Museum and the Hermitage Museum
On February 7, 2020, the Azerbaijan National Carpet Museum on behalf of Shirin Melikova and the Hermitage Museum on behalf of Mikhail Piotrovskiy signed a Memorandum of Understanding and Cooperation.
The document reflected both museums’ intention to develop and expand bilateral relations and cultural cooperation in promoting knowledge of history, culture, and traditions of the peoples of Azerbaijan and Russia. According to the memorandum, the parties plan to conduct research work, exchange of experience, museum objects’ conservation and restoration, and organize joint exhibition projects. On top of that, both museums will prepare a catalog of Azerbaijani carpets from the Hermitage Museum, correct their labels and explications, as well as organize a joint exhibition within the IX Saint Petersburg International Cultural Forum in November 2020.
Both museums target to work towards erasing barriers for individuals with disabilities. For the start, the Carpet Museum’s team will prepare replicas of Pazirik carpet’s fragments from the Hermitage Museum collection to allow visually impaired visitors to touch them and feel the variety of techniques and ornaments’ shape.
Notably, the Azerbaijan National Carpet Museum implements a mixed technique of combining flat-woven and pile weavings that enables one to feel the carpet ornaments and their structure through the tactile method. The parties decide to accompany such samples with Braille.
This project will be displayed both in the Hermitage Museum and the Azerbaijan National Carpet Museum. Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum and Igor Malkiel, Head of the Laboratory for the Scientific Restoration of Precious and Archaeological Metals of the Hermitage will be the project curators.
This is the second joint project between museums. In November 2019, Igor Malkiel led the training on the conservation of jewelry objects in the Carpet Museum within the museum’s invitation. Here, they discussed the importance of inclusive programs in museum space.
This ceremony is a significant event for the cultural life of Azerbaijan. The Azerbaijan National Carpet Museum is the first museum in our country signing a memorandum of cooperation with the Hermitage Museum.
The Azerbaijan National Carpet Museum operates not only as a cultural and educational center but also promotes the country’s cultural heritage policy abroad. Today, one of the main areas of the Carpet Museum’s activities is to establish international relations and cooperation with leading world museums.