16-20 oktyabr tarixlərində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində IV Beynəlxalq Tətbiqi Sənət Biennalesi keçirilir.
16-20 oktyabr tarixlərində Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində IV Beynəlxalq Tətbiqi Sənət Biennalesi keçirilir. Özbəkistan Rəssamlıq Akademiyası tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova beynəlxalq münsiflər heyətinin üzvü qismində iştirak edir. Münsiflər heyətinin digər üzvləri Kamola Akilova (Özbəkistan), Patricia Dal-Pra (Fransa) və Yoshiko Saitodur (Yaponiya).
Leytmotivi “Milli ənənələrin qloballaşması və qorunması: yol seçimi” olan beynəlxalq tədbir çərçivəsində keçirilən konfransda Şirin Məlikova “Azərbaycan xalçası: qədim ənənəyə yeni baxış” mövzusunda çıxış edib. O, Azərbaycan xalça sənəti, onun qorunub saxlanmasının əhəmiyyəti və müasir inkişaf meylləri, yeni unikal, eksklüziv xalçaların yaradılması barədə ətraflı məlumat verib. Elmi-praktiki konfrans iştirakçılarına rəhbərlik etdiyi muzeyin tədqiqat və tədris mərkəzi kimi çoxşaxəli fəaliyyəti, layihələri və s. haqqında danışıb.
İqtisadiyyatın qloballaşdığı və mədəniyyətin kütləviləşdiyi hazırkı dövrdə tətbiqi sənətin qorunması probleminin müzakirə edildiyi biennale çərçivəsində elmi-praktiki konfransla yanaşı, sərgi, ustad dərsləri, və s. də keçirilir.
Biennaledə ölkəmizi rəssam Çingiz Babayev (CHINGIZ) və Əməkdar rəssam İnna Kostina öz əsərləri ilə təmsil edir.

С 16 по 20 октября в столице Узбекистана Ташкенте проходит IV Биеннале международного прикладного искусства.
С 16 по 20 октября в столице Узбекистана Ташкенте проходит IV Биеннале международного прикладного искусства. В мероприятии, организованном Академией художеств Узбекистана, директор АНМК Ширин Меликова участвует в качестве члена международного жюри. Другие члены жюри – Камола Акилова (Узбекистан), Патрисия Дель-Пра (Франция) и Йошико Саито (Япония).
На конференции в рамках данного международного мероприятия на тему «Глобализация и сохранение национальных обычаев: выбор пути» Ш. Меликова выступила с докладом «Азербайджанский ковер: новый взгляд на древнюю традицию». Она подробно рассказала об азербайджанском ковровом искусстве, важности его сохранения, тенденциях его сегодняшнего развития и о создании новых эксклюзивных ковров. Директор также рассказала участникам научно-практической конференции о разносторонней деятельности музея, ставшего исследовательским и образовательным центром.
Наряду с научно-практической конференцией, программа биеннале, на которой обсуждаются проблемы сохранения прикладного искусства в эпоху глобализации экономики и массовой культуры, включает выставку, мастер-классы и т.д.
Наша страна на мероприятии представлена работами художника Чингиза Бабаева (CHINGIZ) и заслуженной художницы Азербайджана Инны Костиной.