Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovun 65 illiyinə həsr olunmuş “Xalçalarda yaşayan tariximiz” adlı fərdi sərgi açılacaq
Mayın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovun 65 illik yubileyi münasibətilə “Xalçalarda yaşayan tariximiz” adlı fərdi sərginin açılışı olacaq. Tədbir “Xalçaçı günü” ərəfəsində təşkil olunur. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgidə müəllifin ornamental, portret, süjetli xalçaları, xalça eskizləri, eləcə də orijinal tərzdə işlənmiş nəbati və həndəsi naxışlı, süjetli çətənləri nümayiş olunacaq. Bu sənət əsərləri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin, Tahir Salahovun Ev-Muzeyinin, Leopold və Mstislav Rostropoviçlərin Ev-Muzeyinin və T.Bəşirovun şəxsi kolleksiyasındandır.
Xalçaçı-rəssam əsərlərində xalqımızın dünya mədəniyyəti xəzinəsinə bəxş etdiyi inciləri, milli irsimizi, dövlətçilik tariximizi əks etdirməyə üstünlük verib. Buna bariz nümunə kimi Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsindəki qələbəsinə, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr etdiyi “Zəfər” (2021), “Tarixin salnaməsi” (2023) kimi xalçaları göstərmək olar.
Taryer Bəşirovun “Türkün inancı, xalqın qazancı” (2016), “Beşiyim əbədiyyətim” (2024), “Müqəddəs üçlük” (2023) xalçaları qədim türk mədəniyyətindən, inanclarından bəhrələnərək yaradılıb. Orijinallığı ilə diqqət çəkən “Bəhram Gur və Dürsəti” (2024) xalçası isə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” poemasına həsr olunub.
Taryer Bəşirov 1986-cı ildə müəllimi, görkəmli alim, Xalq rəssamı Lətif Kərimovun 80 illiyi münasibətilə yaratdığı “XX əsrin korifeyi” adlı çətəndə ilk dəfə nəbati naxışlar tətbiq edib. O, həm də çətəndə ilk dəfə qızılı saplardan istifadə edən sənətkardır.
Qeyd edək ki, özünəməxsus dəsti-xətti ilə təkrarolunmaz sənət nümunələri ərsəyə gətirən, yaradıcılığında daim müxtəlif yeniliklər edən xalçaçı-rəssamın sərgisinə dair kataloq nəşr olunub.
12 may tarixinədək davam edən sərgi çərçivəsində Əməkdar rəssamın fəaliyyətinə həsr olunan mühazirə də keçiriləcək.

ANCM will hold solo exhibition History within Carpet Art dedicated to the 65th anniversary of the Honoured Artist Taryer Bashirov
On May 3, the ANCM will open the solo exhibition History within Carpet Art dedicated to the 65th anniversary of the Honoured Artist of Azerbaijan Taryer Bashirov. The event organised on the eve of Carpet Weaver’s Day jointly by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Carpet Museum will feature ornamental, portrait, narrative carpets, carpet sketches along with unique narrative chetens and chetens with floral and geometrical patterns. Those are the artworks housed by the ANCM, House-Museum of Tahir Salahov, House-Museum of Leopold and Mstislav Rostropovich and Taryer Bashirov’s private collection.
In his works, he aims to express artistic treasures contributed to the world culture by our nation, Azerbaijani heritage and history of our statehood. The carpet Victory (2021) dedicated to the victory in the 44-day Patriotic War and the carpet Chronicles of History (2023) dedicated to the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev are the perfect example.
The carpets Belief of Turks – Gain of the History (2016), My Cradle, My Eternity (2024) and Holy Trinity (2023) were created inspired by the ancient Turkic culture and beliefs. The unique Bahram Gur and Dursati carpet is dedicated to the poem Seven Beauties by Nizami Ganjavi, the genius Azerbaijani poet and philosopher.
In his work The Luminary of the 20th Century (1986) dedicated to the 80th anniversary of his master Latif Karimov, he was the first to apply portrait style to cheten art with floral patterns. Another innovation of the author is the use of gold threads in cheten art.
The exhibition also includes a catalogue reflecting the multifaceted Bashirov’s oeuvre and meeting with the artist face to face. The exhibition is on until May 12.