15-30 noyabr tarixlərində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “İqlimlər və ilmələr” (“Climates and Carpets”) adlı beynəlxalq sərgi keçiriləcək.
15-30 noyabr tarixlərində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “İqlimlər və ilmələr” (“Climates and Carpets”) adlı beynəlxalq sərgi keçiriləcək. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) həsr olunan sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Ölkəmizin əlverişli iqlim şəraiti, füsunkar təbiəti burada qədim xalq sənəti olan xalçaçılığın yaranmasında və inkişafında mühüm rol oynayıb. Azərbaycanın zəngin naxışlı, orijinal kompozisiyalı, ekoloji təmiz, rəngarəng xalçaları onun əsrarəngiz təbiətinin bütün gözəlliklərini özündə əks etdirir. Sərginin məqsədi müasir sənətkarların qədim ənənələrimizə əsaslanaraq yeni üslubda və texnikada yaratdıqları əsərlər vasitəsilə tamaşaçıların diqqətini iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizənin, sağlam həyat tərzinin əhəmiyyətinə yönəltmək, ekoloji problemlərin həllinə, ətraf mühitin mühafizəsinə səsləməkdir.
“İqlimlər və ilmələr” sərgisində Azərbaycan, ABŞ, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Meksika və Rusiyadan olan tanınmış rəssamların bəşəri dəyərə malik Azərbaycan xalça sənətindən, onun ənənəvi naxışlarından ilhamlanaraq yaratdıqları əsərlər nümayiş olunacaq. Burada Rusiyanın məşhur aktrisası, rejissor, rəssam, müğənni və televiziya aparıcısı Natalya Boçkaryovanın, Moskva Dövlət Stroqanov Dizayn və Tətbiqi İncəsənət Akademiyasının müəllimləri Qalina və Andrey Krivolapovların “Alovda doğulmuş” əsəri yer alacaq. Sərgidə həmçinin North Park Universitetinin (Çikaqo ş.) professoru Nnenna Okorenin, meksikalı rəssam Pedro Sezar Peraltanın, Azərbaycanın Əməkdar rəssamları Taryer Bəşirov və Faiq Əhməd, Əməkdar mədəniyyət işçisi Elmira Abbaslı, rəssamlar Məmməd Rəşidov, Milena Nəbiyeva, Məhər Məhərrəmov, Təranə Əliyeva və Bilgəh qəsəbəsi 11 saylı İnteqrasiya təlimli internat məktəbinin şagirdlərinin müəllifi olduğu, şüşə, yun, metal, bioplastik, tənzif, lif, talaş və s. kimi materiallardan, müxtəlif tullantılardan hazırlanmış bir-birindən fərqli sənət nümunələri yer alacaq.
Sərginin açılış mərasimində əsərlərin nümayişi ilə yanaşı, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunan, Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovun COP29-a həsr etdiyi “Yaşıl dünya” xalçasının qədim ənənələrə uyğun hanadan kəsimi mərasimi də baş tutatcaq. Eyni zamanda, Rüfət Rzayev həsirin toxunması, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Qadınlar Birliyinin üzvləri toxuculuq üzrə ustad dərsləri keçəcəklər.

On November 15th, the Azerbaijan National Carpet Museum will host opening of an international exhibition Climates and Carpets, dedicated to the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change.
On November 15th, the Azerbaijan National Carpet Museum will host opening of an international exhibition Climates and Carpets, dedicated to the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change. The exhibition is organised by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Carpet Museum. The exhibition will showcase works created by renowned artists from Azerbaijan, the USA, the United Arab Emirates, Mexico and Russia, inspired by the Azerbaijani art of carpet weaving, a craft of universal value and its traditional patterns.
Favourable climate conditions and captivating nature of our motherland have played their significant role in the emergence and development of the ancient folk art of carpet weaving. Eco-friendly, colourful and rich-patterned carpets mirror all the beauties of the Azerbaijani nature. The exhibition aims to draw attention to the importance of combating climate change and promoting a healthy lifestyle through artworks created in new techniques by contemporary artists, based on ancient traditions, while calling for solutions to ecological problems and protection of the environment.
The exhibition will feature a mutual work Born in Flames by a famous Russian actress, director, artist, singer and TV presenter Natalya Bochkareva, professors at the Stroganov Moscow State Academy of Arts and Industry Galina & Andrey Krivolapov. Moreover, Dr. Nnenna Okore, a professor at North Park University (Chicago), Mexican artist Pedro Cesar Peralta, Honoured Artists Taryer Bashirov and Faig Ahmed, Honoured Worker of Culture Elmira Abbasly, artists Mammad Rashidov, Milena Nabiyeva, Mahar Maharramov, Tarana Aliyeva and students of Integration Training Boarding School #11 of Bilgah settlement will take part in this international project. The diverse art pieces made from various recycled materials such as glass, wool, metal, bioplastics, cheesecloth, fibres, sawdust, etc. will be presented.
The opening ceremony will feature cutting of the loom a carpet Green World by Honoured Artist Taryer Bashirov, dedicated to COP29 and woven in the Traditional Technology Department of the Azerbaijan National Carpet Museum. Furthermore, Rufat Rzayev will demonstrate hasir (a mat) weaving craft and members of the Women’s Union of the United Arab Emirates will conduct masterclasses on weaving.