15-30 noyabr tarixlərində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “İqlimlər və ilmələr” (“Climates and Carpets”) adlı beynəlxalq sərgi keçiriləcək.
15-30 noyabr tarixlərində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “İqlimlər və ilmələr” (“Climates and Carpets”) adlı beynəlxalq sərgi keçiriləcək. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) həsr olunan sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Ölkəmizin əlverişli iqlim şəraiti, füsunkar təbiəti burada qədim xalq sənəti olan xalçaçılığın yaranmasında və inkişafında mühüm rol oynayıb. Azərbaycanın zəngin naxışlı, orijinal kompozisiyalı, ekoloji təmiz, rəngarəng xalçaları onun əsrarəngiz təbiətinin bütün gözəlliklərini özündə əks etdirir. Sərginin məqsədi müasir sənətkarların qədim ənənələrimizə əsaslanaraq yeni üslubda və texnikada yaratdıqları əsərlər vasitəsilə tamaşaçıların diqqətini iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizənin, sağlam həyat tərzinin əhəmiyyətinə yönəltmək, ekoloji problemlərin həllinə, ətraf mühitin mühafizəsinə səsləməkdir.
“İqlimlər və ilmələr” sərgisində Azərbaycan, ABŞ, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Meksika və Rusiyadan olan tanınmış rəssamların bəşəri dəyərə malik Azərbaycan xalça sənətindən, onun ənənəvi naxışlarından ilhamlanaraq yaratdıqları əsərlər nümayiş olunacaq. Burada Rusiyanın məşhur aktrisası, rejissor, rəssam, müğənni və televiziya aparıcısı Natalya Boçkaryovanın, Moskva Dövlət Stroqanov Dizayn və Tətbiqi İncəsənət Akademiyasının müəllimləri Qalina və Andrey Krivolapovların “Alovda doğulmuş” əsəri yer alacaq. Sərgidə həmçinin North Park Universitetinin (Çikaqo ş.) professoru Nnenna Okorenin, meksikalı rəssam Pedro Sezar Peraltanın, Azərbaycanın Əməkdar rəssamları Taryer Bəşirov və Faiq Əhməd, Əməkdar mədəniyyət işçisi Elmira Abbaslı, rəssamlar Məmməd Rəşidov, Milena Nəbiyeva, Məhər Məhərrəmov, Təranə Əliyeva və Bilgəh qəsəbəsi 11 saylı İnteqrasiya təlimli internat məktəbinin şagirdlərinin müəllifi olduğu, şüşə, yun, metal, bioplastik, tənzif, lif, talaş və s. kimi materiallardan, müxtəlif tullantılardan hazırlanmış bir-birindən fərqli sənət nümunələri yer alacaq.
Sərginin açılış mərasimində əsərlərin nümayişi ilə yanaşı, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunan, Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovun COP29-a həsr etdiyi “Yaşıl dünya” xalçasının qədim ənənələrə uyğun hanadan kəsimi mərasimi də baş tutatcaq. Eyni zamanda, Rüfət Rzayev həsirin toxunması, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Qadınlar Birliyinin üzvləri toxuculuq üzrə ustad dərsləri keçəcəklər.

15 ноября в Азербайджанском национальном музее ковра состоится открытие международной выставки «Климат и ковры». Выставка, посвященная 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP 29), организована Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем ковра.
Благоприятные климатические условия сыграли важную роль в развитии ковроткачества, являющегося древним видом народного искусства. Красочные узоры экологических ковров оригинальных композиций отражают всю красоту азербайджанской природы. Цель выставки – привлечение внимания зрителей к важности борьбы с климатическими изменениями, здоровому образу жизни, решению экологических проблем и защите окружающей среды посредством работ современных художников, основанных на древних традициях нашего народа.
На выставке «Климат и ковры» будут представлены произведения известных художников из Азербайджана, США, Объединенных Арабских Эмиратов, Мексики и России, вдохновленных азербайджанским ковровым искусством и его традиционными узорами. Посетители впервые увидят совместную работу «Рожденный в огне» известной российской актрисы, режиссёра, художнцы, певицы и телеведущей Натальи Бочкарёвой, преподавателей Московской государственной художественно-промышленной академии имени С.Г. Строганова Галины и Андрея Криволаповых. Также здесь будут представлены работы профессора Университета Норт-Парк (Чикаго) Нненны Окоре, мексиканского художника Педро Сезара Перальты, Заслуженных художников Азербайджана Тарьера Баширова и Фаига Ахмеда, Заслуженного работника культуры Эльмиры Аббаслы, художников Мамеда Рашидова, Милены Набиевой, Махара Магеррамова, Тараны Алиевой и учеников школы-интерната интеграционного обучения №11 поселка Бильгя. Работы учеников школы-интерната изготовлены из шерсти, металла, биопластика, марли, волокна, опилок, отходов и т.д.
В рамках мероприятия состоится церемония срезания со станка ковра Заслуженного художника Тарьера Баширова «Зеленый мир», посвященного COP29 и сотканного в Отделе традиционных технологий Азербайджанского национального музея ковра. Руфат Рзаев проведет мастер-класс по плетению циновок, а члены Союза женщин Объединенных Арабских Эмиратов – по вязанию.