Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Min naxış bir çul üstündə” sərgisi açılıb
Martın 1-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Min naxış bir çul üstündə” sərgisi açılıb. Sərgidə muzeyin kolleksiyasında yer alan, ölkəmizin müxtəlif guşələrində - Bakı, Şirvan, Qazax, Qarabağda toxunmuş bir-birindən gözəl, zəngin naxışlı 25 çul nümunəsi təqdim edilir.
Çul müxtəlif minik və ya yük daşıyan ev heyvanlarının (at, dəvə, eşşək, öküz və s.) belini örtmək, bəzən də onları bəzəmək üçün toxunan örtükdür. Azərbaycanda çul əsasən xovlu və xovsuz xalçatoxuma texnikası, bəzən də tikmə (güləbətin, təkəlduz, cülmə), qurama üsulları ilə istehsal olunurdu. Mərasimlərdə, el bayramlarında at və dəvələrin əzəmətli, yaraşıqlı görünməsi üçün üstlərinə çul salınırdı. Qışda isə çul heyvanları soyuqdan qorumaq üçün istifadə edilirdi.
Cənubi Azərbaycanın Maku şəhərindən tapılmış e.ə. II minilliyə aid gildən düzədilmiş at fiqurunun üzərindəki gül-çiçək bəzəkli çul rəsmi, Urmiya gölü yaxınlığındakı Həsənli təpəsində aşkarlanmış e.ə. I minilliyə aid qızıl camın səthindəki aslan təsvirinin üstündə çulun olması bu xalça məmulatının tarixinin qədimliyini sübut edir. Təbriz miniatür sənətinin tanınmış nümayəndələrinin yaratdıqları əsərlərdə də zəngin naxışlı çul təsvirlərinə rast gəlinir.
Orta əsrlərdə hökmdar və saray əyanlarının atları üçün xüsusi sifarişlə toxunan çullar yun, rəngbərəng ipək, bəzən də qızıl, gümüş saplardan hazırlanır, daş-qaşla bəzədilirdi.

A Thousand Patterns of the Chul exhibition is now open at the Azerbaijan National Carpet Museum
On March 1, the exhibition A Thousand Patterns of the Chul is now open at the Azerbaijan National Carpet Museum. The exhibition presents 25 beautiful and richly patterned chul samples from the museum’s collection, woven in various regions of Azerbaijan – Baku, Shirvan, Gazakh and Karabakh.
Chul is a decorative cloth that covered and decorated the backs of different beasts of burden (horses, camels, donkeys and oxen). In Azerbaijan, it was mainly made with pile- and flat-weaving techniques and sometimes with embroidery techniques, such as gulabatin (gold embroidery), takalduz (chain stitch embroidery), julma (bird’s eye) and patchwork. In order to beautify camels and horses for ceremonies and folk festivals, they were covered with chul. In winter, chul was used to protect animals against cold.
A clay figure of a horse with an image of a floral-patterned chul (2nd millennium BCE), found in Maku in South Azerbaijan and a gold bowl with a lion with a chul (1st millennium BCE), discovered in Teppe Hasanlu next to lake Urmia, proves that the chul is an antique item. Depictions of chuls adorned with rich patterns can also be found in the works of renowned artists of the Tabriz miniature school.
During the Middle Ages, a chul was made of colourful wool and silk, sometimes – gold and silver threads and precious stones for the horses of rulers and court noblemen.