Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Min naxış bir çul üstündə” sərgisi açılıb
Martın 1-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Min naxış bir çul üstündə” sərgisi açılıb. Sərgidə muzeyin kolleksiyasında yer alan, ölkəmizin müxtəlif guşələrində - Bakı, Şirvan, Qazax, Qarabağda toxunmuş bir-birindən gözəl, zəngin naxışlı 25 çul nümunəsi təqdim edilir.
Çul müxtəlif minik və ya yük daşıyan ev heyvanlarının (at, dəvə, eşşək, öküz və s.) belini örtmək, bəzən də onları bəzəmək üçün toxunan örtükdür. Azərbaycanda çul əsasən xovlu və xovsuz xalçatoxuma texnikası, bəzən də tikmə (güləbətin, təkəlduz, cülmə), qurama üsulları ilə istehsal olunurdu. Mərasimlərdə, el bayramlarında at və dəvələrin əzəmətli, yaraşıqlı görünməsi üçün üstlərinə çul salınırdı. Qışda isə çul heyvanları soyuqdan qorumaq üçün istifadə edilirdi.
Cənubi Azərbaycanın Maku şəhərindən tapılmış e.ə. II minilliyə aid gildən düzədilmiş at fiqurunun üzərindəki gül-çiçək bəzəkli çul rəsmi, Urmiya gölü yaxınlığındakı Həsənli təpəsində aşkarlanmış e.ə. I minilliyə aid qızıl camın səthindəki aslan təsvirinin üstündə çulun olması bu xalça məmulatının tarixinin qədimliyini sübut edir. Təbriz miniatür sənətinin tanınmış nümayəndələrinin yaratdıqları əsərlərdə də zəngin naxışlı çul təsvirlərinə rast gəlinir.
Orta əsrlərdə hökmdar və saray əyanlarının atları üçün xüsusi sifarişlə toxunan çullar yun, rəngbərəng ipək, bəzən də qızıl, gümüş saplardan hazırlanır, daş-qaşla bəzədilirdi.

В Азербайджанском национальном музее ковра открылась выставка «Тысяча узоров на чуле»
1 марта в Азербайджанском национальном музее ковра открылась выставка «Тысяча узоров на чуле». На выставке представлены 25 образцов богато орнаментированных попон-чулов, из коллекции Азербайджанского национального музея ковра, сотканных в различных регионах нашей страны – Баку, Ширване, Газахе, Карабахе.
Нарядной попоной-чулом накрывали спины верховых и вьючных животных (лошадей, верблюдов, ишаков, быков), которая служащее также украшением. В Азербайджане чул изготавливался в основном в ворсовой и безворсовой техниках, а иногда декорировался золотошвейной, тамбурной вышивкой, в технике «джульма» или лоскутным шитьем. Чулом покрывали спины верблюдов и лошадей во время разного рода торжеств, чтобы животные выглядели величественно и нарядно. Зимой же чул защищал их от холода.
Глиняная фигура лошади, найденная в южно-азербайджанском городе Маку, на которой изображен чул с цветочным узором (II тыс. до н.э.), а также изображение льва в чуле на поверхности золотой чаши (I тыс. до н.э.), обнаруженной при раскопках на холме Гасанлы вблизи озера Урмия, свидетельствуют о древних корнях истории этого предмета. Изображения богато орнаментированных чулов встречаются также и на произведениях известных представителей тебризского искусства миниатюры.
В Средние века чулы для лошадей правителей и сановников ткали из разноцветных шерстяных и шелковых нитей, порой использовали золотые и серебряные нити, а также драгоценные камни.