Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılacaq
Aprelin 9-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Macarıstanın sədrliyi ilə Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platforması tərəfindən “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılacaq. Burada Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platformasına üzv ölkələrin (Avstriya, Çexiya, Macarıstan, Slovakiya), həmçinin Azərbaycanın modelyer-dizaynerlərinin əl işləri nümayiş olunacaq.
Birgə sərgidə moda və dizayn sahəsində təhsil alan 28 istedadlı tələbənin müxtəlif texnikalarda, təkrar emal olunmuş və təbii materiallardan hazırladıqları unikal geyimlər yer alacaq. Müəlliflər bu geyimlərlə biomaterialların, tekstilin transformasiya potensialını göstərir, ənənəvi tullantı anlayışına qarşı çıxırlar. Onlar müasir dizaynda orijinallıq, intuisiya, müstəqil düşüncə və tənqidi təfəkkürün rolunu, həmçinin təkrar emalı artırmaqla moda sənayesinin ətraf mühitə mənfi təsirlərini azaltmağın mümkünlüyünü diqqətə çatdırırlar.
Dayanıqlılıq və moda arasındakı əlaqəni araşdıran, müxtəlif yanaşma və həll yolları təqdim edən layihə Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platforması, Macarıstanın ölkəmizdəki səfirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.

9 апреля, Центральноевропейская культурная платформа под председательством Венгрии представит в Азербайджанском национальном музее ковра выставку «Что мы будем одевать в будущем?». На выставке будут представлены ручные работы дизайнеров-модельеров из стран-членов Центральноевропейской культурной платформы (Австрии, Чехии, Венгрии, Словакии) и Азербайджана.
28 талантливых студентов, получающих образование в сфере моды и дизайна представят на совместной выставке уникальные образцы одежды, изготовленные из натуральных переработанных материалов с использованием различных техник. Своими работами дизайнеры-модельеры демонстрируют трансформационный потенциал биоматериалов и текстиля, выступая против традиционного понятия отходов. Они также привлекают внимание к роли оригинальности, интуиции, независимого и критического мышления в современном дизайне, а так же указывают на возможность повышения экологичности индустрии моды путем масштабирования повторной переработки.
Проект, изучающий связи между устойчивостью и модой, открывающий различные подходы и пути решения организован Центральноевропейской культурной платформой, Посольством Венгрии в АР и Азербайджанским национальным музеем ковра.