Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılacaq
Aprelin 9-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Macarıstanın sədrliyi ilə Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platforması tərəfindən “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılacaq. Burada Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platformasına üzv ölkələrin (Avstriya, Çexiya, Macarıstan, Slovakiya), həmçinin Azərbaycanın modelyer-dizaynerlərinin əl işləri nümayiş olunacaq.
Birgə sərgidə moda və dizayn sahəsində təhsil alan 28 istedadlı tələbənin müxtəlif texnikalarda, təkrar emal olunmuş və təbii materiallardan hazırladıqları unikal geyimlər yer alacaq. Müəlliflər bu geyimlərlə biomaterialların, tekstilin transformasiya potensialını göstərir, ənənəvi tullantı anlayışına qarşı çıxırlar. Onlar müasir dizaynda orijinallıq, intuisiya, müstəqil düşüncə və tənqidi təfəkkürün rolunu, həmçinin təkrar emalı artırmaqla moda sənayesinin ətraf mühitə mənfi təsirlərini azaltmağın mümkünlüyünü diqqətə çatdırırlar.
Dayanıqlılıq və moda arasındakı əlaqəni araşdıran, müxtəlif yanaşma və həll yolları təqdim edən layihə Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platforması, Macarıstanın ölkəmizdəki səfirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.

The Azerbaijan National Carpet Museum will host the exhibition What Will We Wear in the Future? from April 9, which was realized in cooperation with the “Culture – Central Europe” Platform (PCCE). This year, under the Hungarian presidency of PCCE, the works of fashion designers from member states (Austria, Czech Republic, Hungary, Slovakia) and Azerbaijan will be exhibited in the world-famous museum in Baku.
The masterpieces made with different techniques, recycled and natural materials created by 28 talented students of fashion and design will be shown during the joint exhibition. The authors demonstrate the transformation potentials of biomaterials and textiles in their works, challenging the traditional concept of waste products. They draw attention to the role of originality, intuition, independent and critical thinking in contemporary design, as well as the ecological benefits that the fashion industry can contribute to environmental protection through recycling.
The project that explores the relationship between sustainability and fashion, presenting different approaches and solutions, is organized by the PCCE counries, the Embassy of Hungary in the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan National Carpet Museum.