Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Zamanın ilmələri” layihəsi təqdim olunacaq
Mayın 26-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Zamanın ilmələri” adlı layihənin təqdimatı keçiriləcək. 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunan tədbirdə Xalq rəssamı, görkəmli qrafika ustası, professor Arif Hüseynovun yeni layihə çərçivəsində yaratdığı əsərlərdən ibarət sərgi açılacaq. Burada sənətkarın 2024-2025-ci illərdə çəkdiyi, mövzu baxımından biri digərini ardıcıl şəkildə tamamlayan, xalçanın yaranma mərhələlərini əks etdirən əsərləri nümayiş olunacaq. Arif Hüseynovun xalça sənətinə, milli adət-ənənələrə sevgisini, bağlılığını tərənnüm edən, maraqlı süjet xəttinə malik 20-dən artıq silsilə rəsm əsəri kətan üzərində qarışıq texnikada çəkilib.
Sərgidə yer alan əsərlər süni intelektin köməyi ilə canlandırılaraq süjet xəttinə uyğun hazırlanmış videoçarx vasitəsilə də təqdim olunacaq.
Eyni zamanda, xalçanın hazırlanması ilə bağlı bütün mərhələləri uşaqlar üçün yaddaqalan etmək və onların milli irsimizə marağını artırmaq məqsədilə muzeyin Uşaq şöbəsi tərəfindən yeni ustad dərsi keçiriləcək. İlk dəfə təşkil olunan “Xalça necə yaranır?” ustad dərsində uşaqlar qoyunun qırxılması, yunun daranması, əyrilməsi, xalçanın toxunması kimi proseslərin şahidi və iştirakçısı olacaqlar.

Открытие выставки «Узелки времени» в Азербайджанском национальном музее ковра
26 мая в Азербайджанском национальном музее ковра состоится презентация проекта «Узелки времени», приуроченная к Международному дню защиты детей. В рамках мероприятия откроется выставка работ Народного художника Азербайджана, выдающегося мастера графики, профессора Арифа Гусейнова, созданных в 2024–2025 годах.
Экспозиция включает более 20 картин с выразительной сюжетной линией, выполненных в смешанной технике на холсте. Эти произведения последовательно раскрывают этапы создания ковра и отражают глубокую любовь автора к ковроткачеству и национальным традициям. Дополнительно, с помощью технологий искусственного интеллекта, работы будут «оживлены» и представлены в формате видеоролика, что придаст выставке интерактивный характер.
В рамках мероприятия детский отдел музея организует уникальные мастер-классы «Как создаётся ковёр?», где юные участники смогут пройти все стадии изготовления ковра: от стрижки овец до расчесывания, прядения шерсти и самого ткачества. Эти занятия направлены на формирование интереса к национальному культурному наследию среди подрастающего поколения.