“Opera Günləri” layihəsində “Şah İsmayıl” operası təqdim olunub
Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının təqdim etdiyi “Opera Günləri” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Müslüm Maqomayevin “Şah İsmayıl” operasından parçalar nümayiş etdirilib. Tamaşa bəstəkarın anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunub.
Tamaşada Əməkdar artistlər Təyyar Bayramov (Şah İsmayıl), Cahangir Qurbanov (Aslan şah), İlahə Əfəndiyeva (Gülzar), Arzu Əliyeva (Ərəbzəngi), Əliəhməd İbrahimov (Əbu Həmzə), solist Mahir Tağızadə (Vəzir) iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, tamaşanın rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi Hafiz Quliyev, xormeysteri Əməkdar incəsənət xadimi Sevil Hacıyeva, konsertmeyster Roza Səlimova, tarda müşayiət edən Əməkdar artist Elxan Mansurovdur.

Опера «Шах Исмаил» была представлена в рамках проекта «Дни оперы»
В рамках проекта «Дни оперы», организованного Азербайджанским государственным академическим театром оперы и балета, в Азербайджанском национальном музее ковра были представлены фрагменты из оперы «Шах Исмаил» выдающегося азербайджанского композитора Муслима Магомаева. Постановка была посвящена 140-летию со дня рождения композитора.
В спектакле приняли участие заслуженные артисты Тайяр Байрамов (Шах Исмаил), Джахангир Гурбанов (Аслан шах), Илаха Эфендиева (Гюльзар), Арзу Алиева (Арабзенги), Алиахмед Ибрагимов (Абу Хамза), а также солист Махир Тагизаде (Везир).
Режиссер постановки – заслуженный деятель искусств Хафиз Гулиев, хормейстер– заслуженный деятель искусств Севиль Гаджиева, концертмейстер – Роза Салимова, аккомпанирует на таре заслуженный артист Эльхан Мансуров.