Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mədəniyyətlərarası dialoq və etnik özünəməxsusluq” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
5-6 may 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mədəniyyətlərarası dialoq və etnik özünəməxsusluq” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək. Konfrans Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun dəstəyi ilə baş tutacaq.
Çağdaş dünyada hər bir xalqın mədəni özünəməxsusluğunu, milli-mənəvi dəyərlər sistemini, maddi irsini, tarixi yaddaşını qoruması qarşıda duran mühüm vəzifələrdəndir. Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev bu sahədə, o cümlədən Azərbaycan xalqının milli kimliyinin mühafizəsi, adət-ənənələrinin yaşadılmasında muzeylərin rolunu nəzərə alaraq, onların inkişafı istiqamətində mühüm işlər görüb, sözügedən məsələləri siyasi fəaliyyəti müddətində daim ön planda saxlayıb.
Bunu nəzərə alaraq, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçiriləcək konfransda “Ümummili lider Heydər Əliyevin milli-mənəvi dəyərlərin dirçəldilməsində rolu”, “Etnik müxtəliflik və mədəniyyətlərarası dialoq”, “Xalq sənətkarlığının dirçəlməsində etnoqrafik muzeylərin rolu”, “Qloballaşma dövründə etnik mədəniyyətin əksi”, “Lokal etnik qrupların ənənəvi mərasim mədəniyyəti” mövzularını əhatə edən məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.
Beynəlxalq tədbirə Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan, Macarıstan, Özbəkistan, Polşa, Rumıniya, Cənubi Koreya və Yaponiyadan muzey rəhbərləri və tədqiqatçılar qatılaraq elmi məruzələrlə çıxış edəcək.
İki günlük konfransda akademik sessiyalarla yanaşı, qonaqlar üçün xüsusi mədəni proqram da nəzərdə tutulub.

Международная научная конференция «Межкультурный диалог и этническая самобытность», посвященная 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева
5-6 мая 2023 года в Азербайджанском национальном музее ковра пройдет международная научная конференция «Межкультурный диалог и этническая самобытность», посвященная 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Конференция организована Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем ковра при поддержке Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО и Бакинского института Юнуса Эмре.
Сохранение культурной идентичности и системы национально-духовных ценностей является одной из основных задач каждого народа в современном мире. Выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев, имеющий неоценимые заслуги в сохранении национальной идентичности азербайджанского народа, его обычаев и традиций, в своей политической деятельности уделял одно из центральных мест вопросам культуры, в том числе развитию музеев различного профиля.
По этой причине на конференции, проводимой в рамках Года Гейдара Алиева, будут заслушаны доклады и проведены дискуссии на темы «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в возрождении национально-духовных ценностей», «Этническое разнообразие и межкультурный диалог», «Роль этнографических музеев в возрождении народного искусства», «Проявление этнической культуры в период глобализации», «Культура традиционной церемонии местных этнических групп».
В международном мероприятии примут участие и выступят с научными докладами директора музеев и исследователи из Азербайджана, Турции, Грузии, Казахстана, Венгрии, Узбекистана, Польши, Румынии, Южной Кореи и Японии.
Наряду с академическими сессиями двухдневная конференция также включает в себя специальную культурную программу для гостей.