Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş festival keçirilib
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş festival keçirilib.
Muzeyin Uşaq şöbəsi tərəfindən açıq havada təşkil olunan musiqili-əyləncəli festivalda müxtəlif rəqs qruplarının, yaradıcı kollektivlərin bir-birindən maraqlı ifaları təqdim edilib. Burada həmçinin muzeyin Uşaq Birliyi və Uşaq Musiqili Teatr Studiyasının üzvlərinin iştirakı ilə şöbənin əməkdaşları tərəfindən səhnələşdirilən “O olmasın, bu olsun” tamaşasının premyerası keçirilib.
Tədbirdə Penza şəhərindəki Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin Memarlıq fakultəsində “Geyim dizaynı” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin “Stilizə olunmuş Azərbaycan milli geyimi” sərgisi nümayiş olunub.
Uşaq şöbəsinin “Nənəmin sandığından fashion show” tədris proqramı çərçivəsində muzeyin balaca dostlarının öz əlləri ilə yaratdıqları geyimlərdən ibarət “Məxmər fashion show” moda nümayişi isə festivala xüsusi rəng qatıb.
Maraqlı, rəngarəng proqramı olan festivalda müxtəlif ustad dərsləri, diskoteka təşkil olunub, həmçinin uşaqlara çəmənlikdə piknik edərək proqramı izləmək imkanı yaradılıb.

В Азербайджанском национальном музее ковра состоялся фестиваль, посвященный 1 июня – Международному дню защиты детей
В Азербайджанском национальном музее ковра состоялся фестиваль, посвященный 1 июня – Международному дню защиты детей.
На музыкально-развлекательном фестивале, организованном отделом «Детский музей» Азербайджанского национального музея ковра, под открытым небом были представлены интереснейшие выступления различных танцевальных групп и творческих коллективов. Также была представлена премьера спектакля «Не та, так эта» в исполнении сотрудников упомянутого отдела при участии членов Детского совета и Студии детского музыкального театра.
На мероприятии была продемонстрирована выставка «Стилизованная азербайджанская национальная одежда» студентов, обучающихся по специальности «Дизайн одежды» на факультете архитектуры Пензенского государственного университета архитектуры и строительства.
Маленькие друзья музея добавили красок фестивалю показом мод «Бархатное Fashion Show», состоящим из нарядов, сделанных ими собственноручно в рамках образовательной программы отдела «Детский музей» под названием «Показ мод из бабушкиного сундука».
Фестиваль с увлекательной и красочной программой включал различные мастер-классы, дискотеку, также для детей была создана возможность наблюдать программу на лужайке, наслаждаясь пикником.