Bugünkü söhbətimiz kolleksiyamızda qorunan “Öysüzlü” adlı alplıq (qəhrəmanlıq) xalçası haqqındadır. Bu, Qazax qrupuna aid klassik Azərbaycan xalçalarından biridir və adı Tovuzun Öysüzlü kəndi ilə bağlıdır.
Bala haşiyə zolağı xalçanın ara sahəsini düzbucaqlı şəkildə üç gölə ayırır. Mərkəzi gölün ortasındakı “yıldızlı dırnax” və ya “quyrumlu göl” adlı qədim naxış xalq arasında həm göy cisimlərinə, həm də alplığa işarədir. Digər göllərdəki “qoşa”, “qalxan” və “toqqaqabağı” adlı ornamentlər də bu qəbildəndir.
Ana haşiyədə “əjdaha” və ya “qarmaqlı gərdəkbaşı” naxışı isə stilizə olunmuş dalğayabənzər forması ilə “yeriyən əjdahalar” timsalında alplığın və müharibə mələyinin simvoludur.
Xalçada qədim Oğuz türklərinə məxsus “ildırım”, “qarmaq” və digər qədim naxışlar da verilmişdir.
​
Xalça “Öysüzlü”. Qazax, Azərbaycan. 1930-1940-cı illər. Əriş, arğac, xov – yun. 162x213 sm. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyası
Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi tərəfindən müsadirə olunmuş və 2019-cu ildə AMXM-ə verilmişdir.

Let's learn more about the heroic carpet Oysuzlu from the museum's collection.
This is a classic sample of Azerbaijani carpets from the Gazakh carpet group. Its name refers to the Oysuzlu village of Tovuz.
The narrow border stripe divides the central field of the carpet into three square medallions. The ancient pattern in the middle of the central medallion called yildizli dirnakh (star claw) or guyrumlu gol (medallion with a curl) is popularly known as a symbol of celestial bodies and bravery. Gosha, galkhan, toggagabaghi ornaments in other medallions connect to the same meaning.
The ajdaha or garmagli gardakbashi pattern of the main border represented by the stylized wave-shaped walking dragons are the symbols of bravery and angel of war.
The carpet is also adorned with ildirim (lightning), garmag (hook), and other old patterns belonging to the ancient Oghuz Turks.
Carpet Oysuzlu. Gazakh, Azerbaijan. 1930-1940s. Warp, weft, pile – wool. Azerbaijan National Carpet Museum collection
The carpet was confiscated by the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan and transferred to the ANCM in 2019.