Bugünkü söhbətimiz kolleksiyamızda qorunan “Öysüzlü” adlı alplıq (qəhrəmanlıq) xalçası haqqındadır. Bu, Qazax qrupuna aid klassik Azərbaycan xalçalarından biridir və adı Tovuzun Öysüzlü kəndi ilə bağlıdır.
Bala haşiyə zolağı xalçanın ara sahəsini düzbucaqlı şəkildə üç gölə ayırır. Mərkəzi gölün ortasındakı “yıldızlı dırnax” və ya “quyrumlu göl” adlı qədim naxış xalq arasında həm göy cisimlərinə, həm də alplığa işarədir. Digər göllərdəki “qoşa”, “qalxan” və “toqqaqabağı” adlı ornamentlər də bu qəbildəndir.
Ana haşiyədə “əjdaha” və ya “qarmaqlı gərdəkbaşı” naxışı isə stilizə olunmuş dalğayabənzər forması ilə “yeriyən əjdahalar” timsalında alplığın və müharibə mələyinin simvoludur.
Xalçada qədim Oğuz türklərinə məxsus “ildırım”, “qarmaq” və digər qədim naxışlar da verilmişdir.
​
Xalça “Öysüzlü”. Qazax, Azərbaycan. 1930-1940-cı illər. Əriş, arğac, xov – yun. 162x213 sm. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyası
Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi tərəfindən müsadirə olunmuş və 2019-cu ildə AMXM-ə verilmişdir.

Сегодня речь пойдет об героическом ковре «Ойсузлу» из нашей коллекции. Это один из классических азербайджанских ковров Газахской группы, его название происходит от деревни Ойсузлу Товузского района.
Узкий бордюр делит срединное поле ковра на три прямоугольных медальона. Древний узор в середине центрального медальона, называемый «йылдызлы дырнах» (звездный коготь), или «гуйрумлу гёл» (медальон с завитком), считается в народе символом как небесных тел, так и героизма - как и орнаменты в остальных медальонах, называемые «гоша», «галхан» и «тоггагабагы», тоже в этом числе.
Узор «аждаха», или «гармаглы гердекбаши» в основной полосе бордюра - стилизованной волнообразной формы, в виде «шагающих драконов», - символ героизма и ангела войны.
На ковре также можно увидеть орнаменты «илдырым» («молния»), «гармаглы» («крючок»), принадлежащие древним тюркам-огузам.
Ковер «Ойсузлу». Газах, Азербайджан. 1930-1940-е гг. Основа, ворс, ворс - шерсть. 162x213 см. Коллекция Азербайджанского национального музея ковра.
Был конфискован Государственным таможенным комитетом Азербайджанской Республики и передан Азербайджанскому национальному музею ковра.