25 oktyabrda şanlı ordumuzun işğaldan azad etdiyi torpaqlarımız içərisində Xanlıq kəndi də vardır. Qarabağın Cəbrayıl qrupuna aid olan “Xanlıq” xalçası Qubadlının məhz bu kəndinin adı ilə bağlıdır. XIX əsrdən Cəbrayılın Mirzəcanlı, Əfəndilər, Daşkəsən və Süleymanlı kəndlərində də toxunulurdu. Xalça “Ləçək-turunc” kompozisiyası əsasında toxunulur, mərkəzində iri ölçülü göl, ara sahənin künc hissələrində isə həmin gölün dörddə bir hissəsi təsvir olunur.
Xalça bir neçə variatda toxunur. I variantda gölün aşağı və yuxarı hissələrində iki qübbə yerləşir. II variantda qübbələr saxsıda ağ güllərlə əvəz olunub, buna görə də toxucular onu “Ağ çiçəklər” da adlandırırlar.
Qeyd edək ki, “Xanlıq” xalçaları dünyanın məşhur muzeylərində saxlanılır. 2019-cu ildə Bakıda keçirilən YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası çərçivəsində muzeyimizdə təşkil edilən sərgidə Luvr Muzeyinin kolleksiyasından “Xanlıq” xalçası nümayiş olunmuşdur.
Xalça “Xanlıq” (I variant)
Qarabağ, Azərbaycan. XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəli. Əriş, arğac, xov – yun. Luvr Muzeyinin kolleksiyası
Xalça “Xanlıq” (II variant)
Qarabağ, Azərbaycan. XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəli. Yun, xovlu toxunuşlu, əl işi. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyası

В числе освобожденных нашей доблестной армией населенных пунктов есть и село Ханлыг. Название карабахского ковра «Ханлыг» Джебраильской группы ковроткачества происходит от названия именно этого села Губадлинского района. С XIX века ковры "Ханлыг" ткали также в селах Мирзаджанлы, Эфендиляр, Дашкесан и Сулейманлы Джебраильского района. Основу ковра составляет композиция «Лячяк-турундж»: в центре расположен большой медальон, а в углах серединного поля - по четвертушке этого медальона.
Отметим, что ковры «Ханлыг» хранятся во всемирно известных музеях. На выставке, организованной в нашем музее в рамках 43-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, проведенной в 2019 году в Баку, демонстрировался ковер «Ханлыг» из коллекции Музея Лувра.
Ковры с таким названием ткут в нескольких вариантах. В первом варианте в верхней и нижней частях медальона изображены два купола.
Ковер «Ханлыг». Карабах, Азербайджан. Конец XIX – начало XX века. Основа, уток, ворс – шерсть. Коллекция Музея Лувра
Во втором варианте купола заменены белыми цветами в керамических вазах, поэтому ковроткачи называют этот вариант также «Аг чичякляр» (белые цветы).
Ковер «Ханлыг». Карабах, Азербайджан. Конец XIX – начало XX века. Основа, уток, ворс – шерсть.Коллекция Азербайджанского национального музея ковра.