Muzeyimiz daha bir uğurlu beynəlxalq layihəyə start verir. 8 iyul – 5 sentyabr tarixlərində Kazan şəhərində “Xalça sənəti – mənaların təkamülü” sərgisi keçiriləcək. Mütəmadi olaraq sizi sərgidə nümayiş olunan ən maraqlı eksponatlarla tanış edəcəyik. Bu həftəni Qarabağ xalçalarına həsr edirik. İlk eksponatımız – zilidir.
Qarabağ zililəri əsasən Ağcabədi, Bərdə, Ləmbəran, Cəbrayıl rayonlarının xalçaçılıq mərkəzlərində toxunmuşdur. Onların kompozisiyası şahmat sxemini xatırladır, öz böyük ölçüləri və isti koloriti ilə fərqlənir.
Xalçanın ara sahəsinin əsas bəzək elementi rapport şəklində olan və içərisində bayquşun stilizə edilmiş təsviri verilən medalyonlardan ibarətdir.
Haşiyə qurşağı isə “göz” və “məhsuldarlıq” rəmzi olan romb elementi ilə tərtib olunub.
Zili. Qarabağ. Azərbaycan. XX əsrin əvvəli. Yun. Xоvsuz toxunuşlu, əl işi. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyası

Наш музей запускает очередной интересный международный проект. С 8 июля по 5 сентября в Казани Музей-заповедник «Казанский Кремль» пройдет выставка «Ковровое искусство - эволюция смыслов». Мы будем регулярно знакомить вас с экспонатами данной выставки, и нынешнюю неделю посвящаем карабахским коврам. Наш первый экспонат - безворсовый ковер зили.
Карабахские зили ткались в основном в таких центрах ковроткачества, как Агджабеди, Барда, Лемберан, Джебраил. Композиция их напоминает шахматную схему. Эти ковры отличаются большими размерами и теплым колоритом.
Главным декоративным элементом серединного поля данного ковра являются повторяющиеся раппортно медальоны со стилизованным изображением совы внутри. Бордюрная кайма украшена элементом ромба, который символизирует «глаз» или «плодородие».
Зили. Карабах. Азербайджан. Начало XX века. Шерсть. Безворсовое ткачество, ручная работа. Коллекция Азербайджанского национального музея ковра