Xalça “Kоsmоs sülhə xidmət еdir”
Kosmos həftəsinin daha bir eksponatı – rəssam Nadir Bayramovun müəllifi olduğu “Kosmos sülhə xidmət edir” xalçasıdır. Xalçanın ara sahəsində kosmosu ilk fəth edən Yuri Qaqarinin portreti, “Vostok” və “Soyuz T” kosmik gəmiləri, qırmızı ulduzlu Kreml qülləsi və onun ətrafında kosmosa kosmonavtları uçmuş sosialist ölkələrinin bayraqları, sülh simvolu olan göyərçinlər təsvir olunub.
Xalçanın ana haşiyəsində on beş Sovet Sosialist Respublikalarının dövlət bayraqları öz əksini tapmışdır. Ənənəvi naxış elementlərindən xalçanın yalnız bala haşiyəsində və ana haşiyəsinin künclərində istifadə olunmuşdur.
Xalça “Kоsmоs sülhə xidmət еdir”. Müəllif: Nadir Bayramоv. Azərbaycan. 1986. Yun. Xоvlu, əl işi. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyası

Ковер «Космос во имя мира»
Следующий экспонат нашей «Недели космоса» - это ковер художника Надира Байрамова «Космос во имя мира». В серединном поле ковра изображен портрет Юрия Гагарина - первого человека, покорившего космос, космические корабли «Восток» и «Союз Т», кремлевская башня с красной звездой, окруженная флагами социалистических стран, космонавты которых совершили космические полеты, и голубями – символом мира.
Бордюр ковра украшен изображениями государственных флагов пятнадцати советских социалистических республик. Традиционные элементы орнамента использованы только в малых каймах и углах большой каймы.
Ковер «Космос во имя мира». Автор: Надир Байрамов. Азербайджан. 1986. Шерсть. Ворсовый, ручная работа. Коллекция Азербайджанского национального музея ковра