Bakı Avropa Liseyinin Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə birgə layihə çərçivəsində reallaşdırdığı Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinə həsr olunmuş Festivalı başa çatdı.
Bakı Avropa Liseyinin Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə birgə layihə çərçivəsində reallaşdırdığı Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinə həsr olunmuş Festivalı başa çatdı. Bu münasibətlə keçirilən onlayn konfransda Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova çıxış edərək ölkəmizin qabaqcıl təhsil ocağının 540 şagirdinin işirak etdiyi festivalın əhəmiyyətindən danışdı. Belə layihələrin uşaqları axtarışa, yaradıcılığa, müxtəlif yollarla bacarıqlarını nümayiş etdirməyə həvəsləndirdiyini dedi.
Tədbirdə Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Mədəniyyət Nazirliyinin Muzeylərlə iş sektorunun müdiri Nərgiz Abdullayeva, Bakı Avropa Liseyinin direktoru Zülfiyyə Veysova, professor Məmmədhüseyn Hüseynov və başqaları da çıxış edərək bu cür festivalların keçirilməsini yüksək qiymətləndirdilər, belə tədbirlərin gələcəyimiz olan uşaqların mədəni irsimizə, milli dəyərlərimizə sevgi və hörmət ruhunda tərbiyəsində mühüm rolunu xüsusi vurğuladılar.
Sonda şagirdlərin ölkəmizin ayrı-ayrı regionlarına aid xalçalar, onların əsas xüsusiyyətləri və s. barədə bir-birindən maraqlı ssenarilər əsasında hazırladıqları video-çarxlar nümayiş etdirildi.

Завершился фестиваль, проведенный Бакинским Европейским Лицеем в рамках совместного проекта с Азербайджанским национальным музеем ковра, посвященный азербайджанскому традиционному ковровому искусству
Завершился фестиваль, проведенный Бакинским Европейским Лицеем в рамках совместного проекта с Азербайджанским национальным музеем ковра, посвященный азербайджанскому традиционному ковровому искусству. На онлайн-конференции, проведенной по этому поводу, выступила директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова с речью о важности фестиваля, в котором приняли участие 540 учеников одного из передовых образовательных учреждений страны. Она отметила, что подобные проекты воодушевляют детей на новые поиски, занятия творчеством и стимулируют их к проявлению своих способностей.
На мероприятии выступили также заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, заведующая отделом музейного сектора Министерства культуры Наргиз Абдуллаева, директор Бакинского Европейского лицея Зульфия Вейсова, профессор Мамедгусейн Гусейнов и другие. Они высоко оценили проведение фестивалей такого рода и особо подчеркнули важную роль этих мероприятий в воспитании детей, являющихся нашим будущим, в духе любви и уважения к материальному и культурному наследию нашей страны и ее национальным ценностям.
Мероприятие завершилось демонстрацией видеороликов на основе интересных сценариев о коврах из различных регионов нашей страны, их особенностях и т.д., подготовленных учениками Бакинского Европейского Лицея.