Bakı Avropa Liseyinin Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə birgə layihə çərçivəsində reallaşdırdığı Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinə həsr olunmuş Festivalı başa çatdı.
Bakı Avropa Liseyinin Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə birgə layihə çərçivəsində reallaşdırdığı Azərbaycanın ənənəvi xalçaçılıq sənətinə həsr olunmuş Festivalı başa çatdı. Bu münasibətlə keçirilən onlayn konfransda Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova çıxış edərək ölkəmizin qabaqcıl təhsil ocağının 540 şagirdinin işirak etdiyi festivalın əhəmiyyətindən danışdı. Belə layihələrin uşaqları axtarışa, yaradıcılığa, müxtəlif yollarla bacarıqlarını nümayiş etdirməyə həvəsləndirdiyini dedi.
Tədbirdə Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Mədəniyyət Nazirliyinin Muzeylərlə iş sektorunun müdiri Nərgiz Abdullayeva, Bakı Avropa Liseyinin direktoru Zülfiyyə Veysova, professor Məmmədhüseyn Hüseynov və başqaları da çıxış edərək bu cür festivalların keçirilməsini yüksək qiymətləndirdilər, belə tədbirlərin gələcəyimiz olan uşaqların mədəni irsimizə, milli dəyərlərimizə sevgi və hörmət ruhunda tərbiyəsində mühüm rolunu xüsusi vurğuladılar.
Sonda şagirdlərin ölkəmizin ayrı-ayrı regionlarına aid xalçalar, onların əsas xüsusiyyətləri və s. barədə bir-birindən maraqlı ssenarilər əsasında hazırladıqları video-çarxlar nümayiş etdirildi.

The Baku European Lyceum in cooperation with the Azerbaijan National Carpet Museum held a festival dedicated to the Traditional Art of Azerbaijan Carpet Weaving.
The Baku European Lyceum in cooperation with the Azerbaijan National Carpet Museum held a festival dedicated to the Traditional Art of Azerbaijan Carpet Weaving. During her speech at the online conference, Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum emphasized the importance of the festival, which was attended by 540 students of one of the country's leading educational institutions. She noted that such projects inspire children to new searches, creative activities, and foster their talents.
Firudin Gurbanov, Deputy Minister of Education, Nargiz Abdullayeva, Chief of the Museum Sector Department at the Ministry of Culture, Zulfiya Veisova, Director of the Baku European Lyceum, and Prof Mammadhuseyn Huseynov also gave the speeches at the event. They highly appreciated the organization of this kind of festival and stressed the importance of such events in child development within the spirit of love and respect for our country's tangible and cultural heritage and its national values.
The event concluded with a demonstration of videos created by the students of the Baku European Lyceum on interesting scenarios about carpets from various regions of our country and their features.