Ölkəmizdə səfərdə olan İslam Dünyası Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Maliki və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin üzvləri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə tanış olub.
Muzeyin direktoru Şirin Məlikova qonaqlara zəngin milli irsimiz sayılan Azərbaycan xalça sənəti barədə məlumat verib. O, muzeyin yaranması tarixi, fəaliyyəti, zəngin kolleksiyası, ekspozisiyada nümayiş olunan xovsuz və xovlu xalçalar, xalça məmulatları, milli geyim, tikmə və bədii metal nümunələri, ornamentlərin semantik mənası və s. haqqında ətraflı danışıb. Muzeyin zəngin irsimiz olan xalçaların saxlanc yeri, onların  təqdimatı məkanı olmaqla yanaşı, həm də milli xalça sənətinin tədqiq olunduğu elm və mədəniyyət ocağı kimi fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Şirin xanım Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin nadir nümunələrinin qorunub saxlanıldığı muzeyin ölkəmizin ilk inklüziv muzeyi kimi fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb.
Direktor Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın böyük zəhməti sayəsində ənənəvi xalçaçılıq sənətinin 2010-cu il noyabrın 16-da UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edildiyini də diqqətə çatdırıb. Milli irsin qorunması, kolleksiyaların daha da zənginləşdirilməsi, qədim xalça sənətinin yaşadılması və gələcək nəsillərə çatdırılması işinin Azərbaycan dövlətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu söyləyib.
Maddi-mədəni irsimizlə yanaşı Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin ən müasir tələblərə cavab verən yeni binası, onun orijinal görünüşü, ekspozisiya zallarının qeyri-adi quruluşu qonaqlarda xoş təəssürat yaradıb.
Qeyd edək ki, ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malikiyə muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunmuş Şirvan xalçası və “Azərbaycan Xalça Muzeyi” kitabı hədiyyə olunub

Dr Salim M. Al-Malik, Director-General of the Islamic World Educational, Scientific, and Cultural Organization (ICESCO), and members of his accompanying delegation, who are on an official visit to Azerbaijan, have visited the Carpet Museum
Dr Salim M. Al-Malik, Director-General of the Islamic World Educational, Scientific, and Cultural Organization (ICESCO), and members of his accompanying delegation, who are on an official visit to Azerbaijan, have visited the Azerbaijan National Carpet Museum.
Dr Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum welcomed guests and introduce them to the Azerbaijani carpet art, which is our national heritage. She spoke in detail about the museum's creation, its activities, a rich collection, pile and flat-woven carpets displayed within the museum's permanent exhibition, as well as carpets products, national costumes, embroidery, samples of artistic metal, and the semantic meaning of ornaments. The director noted that the museum, being a place for storing and displaying carpets, our invaluable national treasure, is also a scientific and cultural institution that studies the national carpet art. Dr Melikova highlighted the inclusive projects of the museum, which is a pioneer of innovative museum activities in our country.
The director mentioned the inclusion of the Traditional Azerbaijani Carpet Weaving Art within the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage on November 16, 2010 thanks to the invaluable work of Mehriban Aliyeva, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan. She also emphasized that one of the main objectives of Azerbaijan is the preservation of the national heritage, the enrichment of museum collections, the preservation and transmission of ancient carpet art to future generations.
Along with our tangible and cultural heritage, the guests were also impressed by the new building of the Azerbaijan National Carpet Museum, which meets the most modern requirements, its originality, and the unusual design of the exhibition space.
The Museum presented the Shirvan carpet woven by the Traditional Technologies Department and the book Azerbaijan Carpet Museum to Dr. Salim M. Al-Malik, ICESCO Director-General.