YUNESKO-nun Almatı klaster bürosunun təşəbbüsü ilə​ Orta Asiya və Cənubi Qafqazda muzey işçilərinin potensialının artırılması, onların peşə fəaliyyətləri üzrə bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə vebinar keçirilib.
YUNESKO-nun Almatı klaster bürosunun təşəbbüsü ilə​ Orta Asiya və Cənubi Qafqazda muzey işçilərinin potensialının artırılması, onların peşə fəaliyyətləri üzrə bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə vebinar keçirilib.​ “Muzey kolleksiyaları və dəyərli əşyaların təcili xilas olunması və təxliyəsi”​ mövzusunda keçirilən onlayn seminarda Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri Şirin Məlikova əsas məruzəçi kimi çıxış edib. Təqdirəlayiq haldır ki,​ müasir muzeylərin qarşısında duran bu cür aktual məsələ ilə bağlı​ məhz Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi öz qabaqcıl təcrübəsini bölüşüb.
Qeyd edək ki, onlayn seminara Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqazda fəaliyyət göstərən muzeylərin əməkdaşları, səlahiyyətli dövlət qurumlarının, tədqiqat təşkilatlarının, QHT-lərin və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri qatılıblar. Sonda Şirin Məlikova iştirakçıların suallarını cavablandırıb.​

По инициативе Кластерного бюро ЮНЕСКО в Алматы был проведен вебинар с целью повышения потенциала музейных работников Центральной Азии и Южного Кавказа, развития их знаний и навыков в профессиональной деятельности.
По инициативе Кластерного бюро ЮНЕСКО в Алматы был проведен вебинар с целью повышения потенциала музейных работников Центральной Азии и Южного Кавказа, развития их знаний и навыков в профессиональной деятельности. Директор Азербайджанского национального музея ковра, председатель Азербайджанского национального комитета ICOM Ширин Меликова выступила с подробной презентацией на онлайн-семинаре «Эвакуация и экстренное спасение музейных коллекций и ценностей» как основной докладчик. Отрадно, что Азербайджанский национальный музей ковра поделился передовым опытом по этой актуальной для современных музеев проблеме.
В онлайн-семинаре приняли участие сотрудники музеев Центральной Азии и Южного Кавказа, представители уполномоченных государственных органов, исследовательских организаций, НПО и гражданского общества. В завершение мероприятия Ширин Меликова ответила на вопросы участников