Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi bütün ziyarətçilərin muzeyin daimi ekspozisiyası, müvəqqəti sərgi və tədbirləri ilə yaxından tanış olmaları üçün zəruri infrastruktura malikdir.
Əliliyi olan bütün ziyarətçilər üçün
I və II qrup əlillər, o cümlədən əlil uşaqlar muzeyi ödənişsiz ziyarət edə bilərlər. Bunun üçün şəxsin əlilliyini təsdiq edən sənədi kassada təqdim etmək lazımdır. I, II qrup əlillər və əlil uşaqlar bir ödənişsiz bələdçi biletini əldə etmək hüququna da malikdirlər. Əlilliyi olan şəxslər üçün fərdi və qrup ekskursiyalarının keçirilməsi ödənişsizdir.
Əlilliyi olan vətəndaşların muzeyi ziyarət etmələri və onlar üçün ekskursiyaların təşkili ilə bağlı ətraflı məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz:
+994 12 497 20 16
Hərəkət məhdudiyyəti olan ziyarətçilər üçün
Muzeyin giriş və çıxışında pilləkən olmadığı üçün muzeyi əlil arabasında maneəsiz ziyarət etmək mümkündür. Giriş və çıxış qapıları avtomatik rele ilə təchis olunub.
Muzeyin foyesində əlil arabası ilə hərəkət edən ziyarətçilər üçün lift mövcuddur. Liftin qapılarının eni 200 santimetr, uzunluğu – 290 santimetrdir. Çağırış düyməsi əyləşmiş insanın əlləri səviyyəsindədir. Əlilliyi olan ziyarətçilər üçün nəzərdə tutulmuş tualetlər muzeyin birinci mərtəbəsində yerləşdirilib.
Eşitmə qabiliyyətini itirmiş və zəif olan ziyarətçilər üçün
Böyüklər və uşaqlar üçün ekskursiyalar Azərbaycan dilində surdotərcümə ilə müşayiət olunur.
Ekskursiyalar üçün sifarişlər +994 12 497 20 16 telefon nömrəsi və mail@azcarpetmuseum.az elektron ünvanı vasitəsilə qəbul edilir.
Görmə qabiliyyətini itirmiş və zəif olan ziyarətçilər üçün
Belə ziyarətçilər üçün muzeydə daimi ekspozisiya üzrə ekskursiyalar keçirilir və burada taktil baxış üçün materiallar təqdim edilir. Taktil maketləri (kiçildilmiş xalça fraqmentləri) Azərbaycan və ingilis dillərində Brayl şrifti ilə yazılmış mətnlər müşayiət edir.

Азербайджанский национальный музей ковра обладает необходимой инфраструктурой, которая дает возможность всем посетителям совершить знакомство с постоянной экспозицией, временными выставками и различными мероприятиями музея.
ДЛЯ ВСЕХ ПОСЕТИТЕЛЕЙ С ИНВАЛИДНОСТЬЮ
Посетители, имеющие I и II группу инвалидности, а также дети-инвалиды могут посетить музей бесплатно. Чтобы получить бесплатный билет, нужно предъявить на кассе документ, подтверждающий льготу. Инвалиды I, II групп и дети-инвалиды имеют право на бесплатный билет для одного сопровождающего.
Проведение индивидуальных и групповых экскурсий для лиц с инвалидностью также бесплатное.
По всем вопросам, касающимся посещений нашего музея гражданами с инвалидностью, а также организации экскурсий для них, можно получить дополнительную информацию по телефону: +994 12 497 20 16
ДЛЯ ПОСЕТИТЕЛЕЙ С ОГРАНИЧЕННОЙ ПОДВИЖНОСТЬЮ
Вход и выход музея расположены на уровне поверхности окружающей его территории, что позволяет беспрепятственно посещать его на инвалидных колясках. Двери на входе и выходе оборудованы автоматическим реле.
В фойе музея находится лифт для посетителей, которые передвигаются на инвалидной коляске. Ширина входного проема лифта – 200 сантиметров, длина – 290 сантиметров. Кнопка вызова лифта находится на уровне рук сидящего человека.
Туалеты, доступные для посетителей на инвалидной коляске, находятся на первом этаже музея.
ДЛЯ ГЛУХИХ И СЛАБОСЛЫШАЩИХ ПОСЕТИТЕЛЕЙ
Экскурсии для взрослых и детей сопровождаются сурдопереводом на азербайджанском языке.
Заявки на экскурсии принимаются по телефону: +994 12 497 20 16 и электронной почте: mail@azcarpetmuseum.az
ДЛЯ НЕЗРЯЧИХ И СЛАБОВИДЯЩИХ ПОСЕТИТЕЛЕЙ
В музее проводятся экскурсии по постоянной экспозиции с использованием материалов для тактильного осмотра. Тактильные макеты ковров сопровождают тексты шрифтом Брайля на азербайджанском и английском языках.